Bilgisayara 7000 TL verilir mi?

ForquesT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Aklımda uzun süredir bir bilgisayar toplamak var ve yakın zamanda toplayacağım sanırım. Ama aklımda bir soru var. Almak istediğim sistemin fiyatı 6500-7000 lira civarı. Bu parayı verirken içim cız eder mi diye merak ediyorum. Tamam hobi, büyük keyif vs. ama 2-3 yıl sonra eski bir sistem adayı olacak makineye bu paraları vermek ve teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken yeni çıkan her şey aslında eskimiş ürün adayı olmaya çok yakınken bu fiyatları vermek bana çok acımasızca geliyor. Forumda görüyorum bazı abilerim 25-30 bin liralık sistem bile dizmişler. Belki öğrenci olduğum için ve kendi paramı kazanamadığımdan paraya uzak olduğum için, belki de sistem toplayanların işleri çok iyi olduğu için bunları düşünmemiş bile olabilirler ama düşünen insanlar da vardır bence. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, acımadı. Yine olsa yine alırım. Aylık 2000 TL maaşı olan birisi gidip bu parayı GTX 1080 gibi ekran kartına taksitle 3000 TL verirse içi acır evet ama maddi durumu iyi olan ve PC hobisine sahip birisi için bu geçerli değildir.

Kişiye bağlı o 25-30 binlik sistem dizen abilerimiz de meslek icabı kullanıyordur belki de. Ama bana sorarsan ben bir PC'ye maksimum 3500 lira verirdim, yazın çalışmaya başlayınca anladım, para zor kazanılıyor, 2 günlük hafta sonunun her saniyesini yaşamaya çalışıyorum yani öyle diyim :)

Tüm bileşenlerle beraberse verilir. Monitör, klavye, mouse, kulaklık, koltuk, masa gibi. Tümüyle bir oyuncu köşesi olacaksa verilir.

Kullanmaktan zevk aldığın bir şey ise elbette gözünü bile kırpmadan verebilirsin. Biz de bisiklete veriyoruz o parayı ancak gel gör ki hiç de iyi bir bilgisayarım yok, donanım ile bu kadar dipdibe olduğum halde.

İhtiyaç varsa harcanır, hobi ise harcanır, canın harcamak istiyor ise yine harcanır :) Daha iyi bir alternatif yoksa neden harcanmasın?

Neden verilmesin? Araba gibidir bilgisayar. Bu mantığa göre 10.000 TL'lik bir araba da işinizi görür. Neden 80.000 TL'ye araba alıyorlar? Bilgisayar hobiden çok ihtiyaçtır ve bütçenizi de ihtiyacınıza göre şekillendirin.

Para biriktirilerek alınabilir. Neden alınmasın? Çoluk çocuk görüyorum misafirliklerde ellerinde tabletler bilgisayarlar hepsini babaları almış kullanıyorlar. Buradaki çoğu kardeşim biriktiriyor belki uzun yıllar veyahut bir kaç ay artık öyle alıyor, bence bu bir övünç kaynağı. Çünkü bu yaşlarda o kadar para biriktirmek, varından yoğundan düşürmek her yiğidin harcı değil. Neyimiz var ki dostum? Söylesene, ülke şu halde iken, yolsuzluklarla anılan bir iktidar varken milletin parasını çalıp çırpan varken onların içi sızlamıyor da senin mi için sızlıyor kardeşim? Haram yemiyoruz çok şükür, helal kazanıyoruz alıyoruz. Hatta o kadar insancıl düşünüyorsun ki fazla bile görüyorsun, bu bile ne kadar güzel bir insan olduğunun işaretidir.
Mesela bende AMD Radeon HD 5450 Ekran kartlı pc kullanıyorum, kaç yıllık bilgisayar mesela ama işimi görüyor. Benimde almak istediğim bir sistem var, yaklaşık 8.000 - 9.000 ₺ arası. Para biriktiriyorum bir yandan videolar izliyorum, buradaki konulardan daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı