Bilgisayara saldırı yapılırsa ne yapılması gerekir?

brkyozell

Kilopat
Bugün Kaspersky'ın tanımıyla bruteforce. Generic. RDP. D saldırısı aldım özetle biri bilgisayara uzaktan erişmek için brute Force uygulayacaktı.

1624639925680.png

Bunu gördüğüm an port yönlendirmeleri, uzaktan bağlantıları izin verme ayarlarını kapattım bilgisayarı yaklaşık 1 saat uçak modunda tuttum modemi yeniden başlatarak IP'mi değiştirdim. Başka yapmam gereken bir şey var mı ve bu hacker bilgisayarıma ne gibi zararlar verebilir?

şimdiden değerli yanıtlarınız için teşekkürler...

Taramalık bir durum yok da senin RDP'in niye dışarıya açık? Aman yani, aman cidden dikkat edin bu mevzuya. 3389 portunu kapat hatta açık olanların hepsini modemden kapat. Güvenlik duvarını modemden aç, bilgisayarından uzaktan bağlantı iznini açıksa kapat. UPnP kapat gerisinde de yapabileceğin bir şey yok. Yine de istersen tarayabilirsin sistemi.

Taramalık bir durum yok da senin RDP'in niye dışarıya açık? Aman yani, aman cidden dikkat edin bu mevzuya. 3389 portunu kapat hatta açık olanların hepsini modemden kapat. Güvenlik duvarını modemden aç, bilgisayarından uzaktan bağlantı iznini açıksa kapat. UPnP kapat gerisinde de yapabileceğin bir şey yok. Yine de istersen tarayabilirsin sistemi.
Parolayı zor seçmiştim.
Cihazı uzaktan kullanmak için ama anladım hocam. Zero One'dan kullanırım.

Parolayı zor seçmiştim.
Cihazı uzaktan kullanmak için ama anladım hocam. Zero One'dan kullanırım.
TeamViewer veya AnyDesk yardımıyla yapabilirsin illa bağlanacaksan, RDP açmak önlem alınmadığı takdirde çok tehlikelidir tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Geri
Yukarı