Bilgisayara sanırım virüs bulaştı nasıl bilgisayardan atarım?

Ben eskiden çok antivirüs kullandım. Örneğin ESET NOD32'yi kaldırabiliyor musunuz bakalım? :D

Durum şu ki ESET vb. işlere bulaşmayın, format en temizi. :D
Önemli dosyalarım var ve bir fidye virüsü dosyalarımı şifreledi. Dosyalarımı kaybedebilirim. Format çözüm mü?

Neyse, konuyu saptırmayalım. Daha fazla bu konu hakkında mesaj yazmayacağım.

Format her şeye çözüm değildir.
.
Kaspersky Security Cloud Free ile taratın.

İşte benim virüsleri kırbaçladığım yöntemler: :)

Alıntı olmadıysa kusura bakmayın.
  • 1.Kaliteli Anti-Virüs kullanmak: Gidip te avast!/AVG kullanmayı önermiyorum. Para varsa Kaspersky Internet Security, Norton 360 ve Bitdefender Internet Security' den birini alın. Eğer ücretsiz arıyorsanız; Kaspersky Security Cloud - Free, Bitdefender Free önerimdir.
  • İlk öncelikle PC' nize şu programları kurun:
  • Norton Power Eraser
  • Kaspersky Virus Removal Tool
  • Malwarebytes Anti-Malware
  • AdwCleaner
  • Emsisoft Emergency Kit
  • Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı
  • Programları kurduktan sonra veritabanlarını güncelleyin. Sonra Win+R kullanarak msconfig.exe yazalım. Önyükleme kısmından Güvenli Önyükleme (En az) basıyoruz. Uygula> Tamam diyip Windows' un reboot' unu bekliyoruz.
  • Buradan yazdığım programlarla tarıyoruz. Çıkan virüsleri siliyoruz.
  • Eğer virüs geçmezse Güvenli Moddan çıkmak için Win+R>msconfig.exe>Önyükleme>Güvenli Önyükleme tikini kaldırın. Uygula>Tamam diyip sistemi yeniden başlatın.
  • Güvenli moddan çıktıktan sonra Kaspersky Rescue Disk' i indiriyoruz. Ve Rufus aracılığı ile FAT32 arabirim ile yazdırıyoruz
  • BIOS' a girip Boot sekmesinden 1.sıraya USB' yi seçip kaydediyoruz ve yeniden başlatıyoruz. Dil seçimi ekranından English seçtikten sonra 1 tuşuna basıyoruz. Kaspersky Rescue Disk açıldıktan önce veya sonra databasr güncelliyoruz ve taratıyoruz. Virüs bulursa siliyoruz.
  • Korsan yazılım kullanmayın.
  • Son çare olarak eğer virüs gitmezse temiz kurulum yapıyoruz.

Geri
Yukarı