Bilgisayara virüs bulaştı

sweetc4n

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bugün offline bir oyunda hile açmak icin bir program indirdim fakat sonradan virüs olduğunu fark ettim yorumlarda ama ben programı coktan yönetici olarak çalıştırmış ve Windows Defender'ı kapatmıştım sonra akşamı bir mail geldi. Epic Games şifreniz başarı ile değiştirildi diye ben de hemen maile girip ben yapmadım. Seçeneği ile tekrar şifre değiştirdim bu sefer de mail adresiniz başarı ile değiştirildi maili geldi ve hesap elimden gitti anlıyıcağınız hemen Google hesabımın güvenliğine girdim fakat laptop ve telefonumdan başka hiçbir cihaz giriş yapmamıştı ama Epic hesabımın şifre değişme onay kodu mail adresime geliyordu.

Yani mail adresime giriş yapmadan ulaşıyormuş demek ki diyerek virüsten şüphelendim bilgisayarı fabrika ayarlarına sıfırladım bilgisayar açıldı ama Windows Defender'a giremiyordum "BT yöneticiniz bu uygulamanın bazı alanlarına sınırlı erişime sahip" diye bir uyarı alıyordum. Bunun çözümü de antivirüs programını silmekmiş bilgisayardan ama bilgisayara daha yeni format atmıştım. O yüzden azıcık araştırıp Kaspersky'ı indirdim fakat üyelik istediği için geri silmek zorunda kaldım. Sildikten 10 dk çözüm aramaya devam ederken bilgisayar mavi ekran verdi. Bilgisayarı kapatmayın yazdı ve bir yükleme yaptı bilgisayar açıldı şimdi Windows Defender açılabiliyor ama bilgisayardaki virüs duruyor olabilir mi? Windows Defender hızlı tarama ve tam tarama yaptım fakat geçerli tehdit yok diyor. Ayrıca normalde internetim 16MB indirme yaparken bugün 5 MB indirme yapıyordu bunun da virüsle alakası olabilir mi? Sizce virüs hala bilgisayarda mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlaşılan Windows Defender'i kalıcı kapatıp çaktırmadan çerezler ile mail hesabına girmişler. Yapan adamlar çok çakal ben olsam ben de böyle yapardım :D.

Soruna gelecek olursak: Virüs hala sistemde olabilir ve kendini tarama dışına eklemiş olabilir. Virüsü yayan arkadaşın acemiliği yorumları herkese açık denetlemesiz yapmış yorumları denetlemeli yapan birisi olsaydı virüsü belki de hiç fark edemeyecektiniz. Bir dosya indirirken özellikle virüs ihtimale olan dosyalarda dosyayı inceleyip açın dosya boyutundan zaten genelde belli eder. Çoğu tanınan RAT stealer... Programlarının dosya boyutları belirli bir kalıp içerisinde örneğin a ratının dosyası 580 KB olsun ne zaman a RAT'ını kullanan birisi virüs atsa siz 580KB görünce bu dosyanın virüs olduğunu ve tesadüf olmadığını çakarsınız.

Güvenliği sağlama konusuna dönecek olursak: Kaspersky Free ile tarama yapmanızı öneririm. Diğer sürümler ücretli zaten. Avasta bulaşmayın her ne kadar ücretsiz olsa da o kadar güvenli bir antivirüs değil. Kaspersky üyelik istiyor konusunda sadece mail adresinizi istiyor paketiniz var mı diye kontrol etmek için Free versiyonda herhangi bir mail girseniz de olur.

Hesapları alma konusunda mail adresinize hala erişiminiz varsa telefonunuz üzerinden şifrenizi değiştirin. Bilgisayarda Kaspersky ile tarama yapmadan hesabınıza bilgisayar üzerinden girmeyin. Bilgisayarın virüsten arındığına emin olduğunuz an çalınan hesapların destek sistemine mail atın/ticket açın. Geri verirler.

Geçmiş olsun.

Anlaşılan Windows Defender'i kalıcı kapatıp çaktırmadan çerezler ile mail hesabına girmişler. Yapan adamlar çok çakal ben olsam ben de böyle yapardım :D.

Soruna gelecek olursak: Virüs hala sistemde olabilir ve kendini tarama dışına eklemiş olabilir. Virüsü yayan arkadaşın acemiliği yorumları herkese açık denetlemesiz yapmış yorumları denetlemeli yapan birisi olsaydı virüsü belki de hiç fark edemeyecektiniz. Bir dosya indirirken özellikle virüs ihtimale olan dosyalarda dosyayı inceleyip açın dosya boyutundan zaten genelde belli eder. Çoğu tanınan RAT stealer... Programlarının dosya boyutları belirli bir kalıp içerisinde örneğin a ratının dosyası 580 KB olsun ne zaman a RAT'ını kullanan birisi virüs atsa siz 580KB görünce bu dosyanın virüs olduğunu ve tesadüf olmadığını çakarsınız.

Güvenliği sağlama konusuna dönecek olursak: Kaspersky Free ile tarama yapmanızı öneririm. Diğer sürümler ücretli zaten. Avasta bulaşmayın her ne kadar ücretsiz olsa da o kadar güvenli bir antivirüs değil. Kaspersky üyelik istiyor konusunda sadece mail adresinizi istiyor paketiniz var mı diye kontrol etmek için Free versiyonda herhangi bir mail girseniz de olur.

Hesapları alma konusunda mail adresinize hala erişiminiz varsa telefonunuz üzerinden şifrenizi değiştirin. Bilgisayarda Kaspersky ile tarama yapmadan hesabınıza bilgisayar üzerinden girmeyin. Bilgisayarın virüsten arındığına emin olduğunuz an çalınan hesapların destek sistemine mail atın/ticket açın. Geri verirler.

Geçmiş olsun.

Kaspersky ile tarama yaptım virüs gözükmüyor hocam dün Malwarebytes'dan yaptığım taramada 2 tane Yandex dosyası çıkmıştı onları da temizlemiştim sanırım virüs yok şu anda ilgin icin teşekkür ederim Epic hesabıma da dün gece ticket acmıştım zaten umarım onu da geri alırım bundan sonra daha dikkatli olacağım bu bana ders oldu şimdi Kaspersky'ı silip Windows Defender'dan devam etsem sorun olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı