Bilgisayara Takılan PSU Yanıyor

yilmaz787

Hectopat
Arkadaşlar, geçenlerde arkadaşımın PSU'su yandı. Biz de kendi imkanlarımızla aynı voltajda aynı özellikte bir PSU bulduk ve taktık. Bilgisayar çalıştı ancak masaüstünde yenile yaparken falan çok fena donma vardı. Oyuna girdik, oyunda kasıyordu. Neyse, 1 saat falan açık durdu bilgisayar, yeni taktığımız PSU da yandı. Sorun nerede olabilir? Evin elektriğinde sorun yok.

PSU yeteri kadar güç veremeyince PC kapanır, yanmaz.
Bilgisayarın parçalarına zarar gelmesi/yanması PSU'nun sağladığı güçten çok kalitesine bağlıdır. En az 80 plus verimlilik sertifikasına bir PSU yetersiz güç sağlasa bile parçalara zarar vermesi zordur, sadece sistem kapanır. Ancak bu demek değildir ki parçalar zarar görmez. O yüzden önerilen watt miktarınca kendinize PSU seçin ve kalitesine de önem verin.

Arkadaşlar, geçenlerde arkadaşımın PSU'su yandı. Biz de kendi imkanlarımızla aynı voltajda aynı özellikte bir PSU bulduk ve taktık. Bilgisayar çalıştı ancak masaüstünde yenile yaparken falan çok fena donma vardı. Oyuna girdik, oyunda kasıyordu. Neyse, 1 saat falan açık durdu bilgisayar, yeni taktığımız PSU da yandı. Sorun nerede olabilir? Evin elektriğinde sorun yok.
"Kendi imkanlarımızla" ben burada sanki markasız PSU kokusu aldım.

PSU markasını ben mi bileceğim?
PSU yeteri kadar güç veremeyince PC kapanır, yanmaz.
Fazla yük bindiğini için yanamaz mı? Olay o kadar genişki anakartta bile sorun olabilir burada yanlış bilgi değil ola bilecek şeyleri tartışıyoruz.
Yetersiz PSU'dan kaynaklı böyle bir sorun oluşamaz hocam yanlış bilgi vermeyelim Max sistem güç yetmediği için kendini kapatır.
Markayı bilmeden ne diyelim.
Kanka, gidip de 300-400 watt isteyen PC'ye 250 takarsan olur.
Multifon sonradan taktığımız. Pc zaten eski olduğu için çalışsa yeterdi bizim için o yüzden markaya önem vermeden taktık.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210508-141003.png
    Screenshot_20210508-141003.png
    494,8 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_20210508-141011.png
    Screenshot_20210508-141011.png
    581,8 KB · Görüntüleme: 36
"Kendi imkanlarımızla" ben burada sanki markasız PSU kokusu aldım.
Pc baya eski zaten çalışsa yeter bizim için o yüzden markasız falan taktık.
Arkadaşlar sonradan taktığımız PSU da başka bilgisayarda sorunsuz çalışıyordu. PSU nun markasına odaklanmak yerine çözüme odaklansak? Markasız olsa bile çalışıyordu sonuçta. Hem zaten sistem baya eski diyorum. Kaç yıllık pc ye tutup da 80+ sertifikalı yeni PSU takılmaz.

Bilgisayarın parçalarına zarar gelmesi/yanması PSU'nun sağladığı güçten çok kalitesine bağlıdır. En az 80 Plus verimlilik sertifikasına bir PSU yetersiz güç sağlasa bile parçalara zarar vermesi zordur, sadece sistem kapanır. Ancak bu demek değildir ki parçalar zarar görmez. O yüzden önerilen Watt miktarınca kendinize PSU seçin ve kalitesine de önem verin.

PSU'nun zarar gördüğüne dair hala bir yazı yok parçalar zarar görebilir mi görebilir evet.

Pc baya eski zaten çalışsa yeter bizim için o yüzden markasız falan taktık.
Arkadaşlar sonradan taktığımız PSU da başka bilgisayarda sorunsuz çalışıyordu. PSU nun markasına odaklanmak yerine çözüme odaklansak? Markasız olsa bile çalışıyordu sonuçta
Sorunun markasız PSU olması olabilir mi? Çünkü böyle PSU'lardan pek hayır gelmiyor.

Geri
Yukarı