Bilgisayara virüs girmiş olabilir mi?

PaRaDoKs

Hectopat
Daha fazla  
Geçen gün Metro: Last Light Redux Türkçe yama kurmaya çalışıyordum denediğim çoğu yamalarda hata almıştım araştırmamın sonunda düzgün bir Türkçe yama bulabildim Türkçe yamayı indirmeye çalışırken ekranın sol üst köşesinde izin ver butonu çıktı o anki dikkatsizliğimin sonucunda izin verdim ve aniden ekranımın sağ alt köşelerinde antivirüs yazılımları ve bilgisayarınıza virüs girdi gibi uyarılar aldım açıkçası pek fazla inanmadım Görev Yöneticisi'ni açtım CPU kullanımına ve diğer şeylere göz attım arada bulduğum tek fark ise önceden biligsayarım boşta iken CPU kullanımım %10 civarlarında gezerken şimdi ise %27 ve %43 aralarında geziyor daha önce kullandığım herhangi bir bir bilgisayarda virüse rastlamadım o virüsler ile pek alakam yok sizce bir antivirüs aplikasyonu indirmeli miyim bu arada Windows Defender da hızlı tarama yaptım ve hiçbir tehdit bulunamadı gibi bir sonuç aldım.

Kaspersky antivirüs programı ile tam tarama yapın virüs çıkarsa temizleyin. Bilmediğiniz ve şüphelendiğiniz programları sisteminizden kaldırın.

Geçen gün Metro: Last Light Redux Türkçe yama kurmaya çalışıyordum denediğim çoğu yamalarda hata almıştım araştırmamın sonunda düzgün bir Türkçe yama bulabildim Türkçe yamayı indirmeye çalışırken ekranın sol üst köşesinde izin ver butonu çıktı o anki dikkatsizliğimin sonucunda izin verdim ve aniden ekranımın sağ alt köşelerinde antivirüs yazılımları ve bilgisayarınıza virüs girdi gibi uyarılar aldım açıkçası pek fazla inanmadım Görev Yöneticisi'ni açtım CPU kullanımına ve diğer şeylere göz attım arada bulduğum tek fark ise önceden biligsayarım boşta iken CPU kullanımım %10 civarlarında gezerken şimdi ise %27 ve %43 aralarında geziyor daha önce kullandığım herhangi bir bir bilgisayarda virüse rastlamadım o virüsler ile pek alakam yok sizce bir antivirüs aplikasyonu indirmeli miyim bu arada Windows Defender da hızlı tarama yaptım ve hiçbir tehdit bulunamadı gibi bir sonuç aldım.

Merhaba ayarlardan bildirimleri kapayıp cooikeleri sıfırlarsanız sorununuz cozulecektır bu bir virüs degil reklam bildirimidir sizde ona izin vermişsiniz veya yine çıkarsa ayar seçenegı var ustunde tıklayıp englle dıyınız.

Büyük ihtimalle eklenti olarak Fake AV indirmiş bir kaç tane vardı isimlerini hatırlayamadım o antivirüsün ismini bulun ve internetten kaldırılışına bakın çünkü Kaspersky ve bunun gibi antivirüsler genelde Fake AV'leri tespit etmezler. Reklam da olabilir ki izin ver dediyseniz reklam olma ihtimali daha yakın gibime geliyor çerezlerinizi ve onun gibi şifreleriniz dışında her şeyi temizlemenizi öneririm bir de bildirimlerden tüm her şeyi kapatın.

Genellikle sol üstteki "İzin ver" yazıları bildirime izin vermeni istedikleri için oluyor. Muhtemelen yazıları da izin verdiğiniz için çıkıyordur ama yine de anti virüs taraması yaptırabilirsiniz.

Yüksek ihtimalle bir shortener (link kısaltıcı) sitede url'ye devam edebilmek için izin ver tuşuna basmışsın. Bu site sana bildirim yollayabilme iznine sahip oldu böylece bu tarz bildirim gönderiyorlar.

Adımlar;
1-) "chrome://settings"e giriş yap.

2-) Gelen ekranda Gizlilik ve Güvenliğe tıkla.

3-) Gelen ekranda şu seçeneğe tıkla;
1673358814562.png

Brave'de bu seçenek. Diğer tarayıcılarda Site Ayarları gibi bir seçenek olabilir.

4-) Bildirimler'e tıkla.

5-) İzin verdiğin siteyi bul ve tıkla.

6-) Gelen seçenekler içerisinde Bildirimleri bul ve engelle olarak güncelle.
1673358998323.png

Yeni konular

Geri
Yukarı