Bilgisayarcıda çalışmak

Yazın bir mahalle bilgisayarcısında çalıştım. Adam yobazın tekiydi. Sabah 7'de gidip dükkanı ben açardım anahtarla akşam 5'e kadar durardım orada. Haftalık 100 TL veriyordu bir de. Arkadaşım dondurma standında çalışarak günlük 60 TL alıyordu. Tamam dondurma standında iş öğrenilmez ama mahalle bilgisayarcısında ne öğrenirsin. Örneğin ben İzmir'in Narlıdere ilçesinde oturuyorum. Adama laptop geliyordu yapamıyordu ki çoğu laptobu böyle yaptı. Adam bana verip Çankaya'ya gönderiyordu beni laptobu oradan başkalarına tamir ettiriyordu. Mahalle bilgisayarcısına gireceğine berbere gir derim. Okulu da bırakma. En azından meslek lisesine gidip 2 yıl daha dişini sıkarak mezun ol.

Oraya gidip kazanacağın 2-3 kuruştur, kaybedeceğin geri dönmeyecek yıllardır. İlk söylemem gereken şey okulu bırakma, devam et. Artık kesin bıraktım diyorsan kendini geliştir, kodlama öğren, oyunları çok seviyorsan kendi bilgini konuşturursun kendin oyun yaparsın.

Kardeşim ne yaparsan yap ama eğitimini yarıda bırakma asla. Bak ne kadar aklına yatar bilmiyorum ama ben öğrencisi olduğum üniversitenin Bilgi İşlem bölümünde çalışıyorum günde 3.5 saat sadece 600 küsur alıyorum aylık böyle bir şey düşünmen senin için daha iyi olur. Ama eğitimini asla yarıda bırakma ben yazları hep bilgisayarcıda çalıştım bana hiç bir katkısı olmadı inan hatta yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi bir çok insanın hakkına giriyorsun. Orada öğreneceğinden daha fazlasını buradan da öğrenebilirsin. Yani ne yaparsan yap eğitimini bırakma Eğitim ve Kültür en önemli etkendir bir insanın karakterinde. 🙂

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı