Bilgisayarcılara kazıklananlar, gelin sarılalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yediğim bir kazık daha geldi aklıma. Bu göreceli günceldir. Elimde kasası kırık bir laptop vardı. i5 işlemcili 8GB RAM'i olan güzel bir sistemdi. Dedim ki ben buna bir panel ve boş sistem alıp, all in one PC yapayım. Amacım sadece günlük kullanımı karşılamasıydı.
Paneli Ankara'da bir elemandan buldum, sahibinden.com üzerinden anlaştık. 27 inç boş bir HP sistemi verecekti. İşlemcisini falan almıştı. Kabul ettim, (sıfır panel o zaman 300 lira idi, 2. ele 150 liraya anlaştık). Paneli ve sistemi aldım, eve geldim. Sonra heyecanla aliexpress üzerinden de çevirici kartı aramaya başladım. Bir tane kurumsal (!) satıcı buldum ve panel özelliklerini belirtip bana uygun seti hazırlamasını söyledim. 42$ da ödemesi tuttu. Set geldi. Ama yanlış geldi. Dispute açtım, adam yalvar yakar yazıyor bana. Puanım düşecek, kapat diye. Son gününde yeni kartı gönderdim dedi ve gerçekten adıma bir takip numarası geldi. Ben de sürenin dolmasına 1 saat kala dispute sistemini kapattım ve satıcıyla anlaştığımı belirttim. Tabi sonra beklendiği gibi oldu, kart hiç gelmedi, takip no buhar oldu...
Daha sonra uygun çeviriciyi bulup denedim. Panel de arızalı çıktı...
Daha da 2. el bir parça işine girmedim, mecbur kalmadıkça girmem de...

Bkz. Eşeğe altın semer vurmak.
https://www.letgo.com/tr-tr/i/gaming-kasa_67fe9370-d298-410a-a114-2ad7f4175092

Nefret ediyorum böylelerinden, GT 9600'ı ilahlaştırıp, biraz ışık ekleyip 3-4 katı fiyatına satıp döngü kuranlardan.
Öyle demeyin bir veya iki kez kullanılmış ürün olduğu için fiyatı normal.(!)
Korsan oyuna orijinal fiyatından fazla para vermiştim.

Bilgisayarcilar, telefoncular mecbur olmadıkça bunlara gitmemek lazım. Kaldı ki neredeyse tüm bilgiler ınternette mevcut artık. Biraz inceleyip yapılamayacak işlem yok en olmadı bilen birine sorun.

Ben statik elektrik yüzünden bilgisayarcıya 250 lira verdiğimi bilirim. Ondan sonra daha da gitmedim.

Konuyu hortlattıysam kusura bakmayın. Bu PC'yi toplamadan önce aynı bütçeyle bi' tane bilgisayarcıya gittim Gazi Osman Paşa meydanda şimdi tam adres vermeyeyim. 2000 civarı bütçem var dedim. 8 GB DDR3 RAM'li, i7 970 işlemcili, Windows 7 yüklü, HD 4650 ekran kartlı kasaya 1800 istedi. O an terk edip oradan çıktım ve birkaç ay sonra Ryzen 5 1600, 16 GB RAM, HD 7850 sistemi topladım.

Format atmayı bilmeyen cahil ben, bir format için 50 TL vermiştim. (Artık biliyorum.)

Billgisayar açılmıyordu. Her götürdüğümüzde bilgissayara format atıp veriyordu. Kaç kere git gel yaptık bilmiyorum. 1 gün çalışıp bozuluyordu. En sonunda başka bir bilgisayarcıya götürdük ve HDD'nin bozuk olduğunu öğrendik.

Eskiden olan bir hikayem:
Bilgisayarım çok defa bozuldu biz de sözde güvenilir olarak bildiğimiz bilgisayarcıya götürüp yaptırıyorduk. Sonra bilgisayarı korsan olarak etkinleştirdiğini Driver Booster ile yanlış sürücüleri yüklediğini asıl bomba olan crackli Avast yüklediğini ve minig yaptığını anladım.

Sonra 300 TL için acıdım.
Artık kendim temiz format atıp donanım kimliği ile sürücü yüklüyorum antivirüse gerek yok zaten ne yüklediğimi biliyorum.
Bu arada o kişi bizim tanıdığımızdı.
Bİlgisayar almaya çalıştığımızda ultra oyuncu dediği PC'de GTX 750 vardı.

Tanıdığınız diye güvenmeyin.

Bu arada sarılalım. 🤗

Elden taksitle kaliteli donanım almadığınız ya da basit arızalar yaşamadığınız sürece bilgisayarcılardan uzak durun.

Tek bir olay beni üzdü. O da geçen yıl Eylül 2019'da yaşandı. Laptopların temizliğini yapmaktan olabildiğince uzak duruyorum. Sevmiyorum temizliğini. Bu yüzden bulunduğum şehirde bir bilgisayarcıya götürdüm. Asus X550JK modelinde, fanın üzerinde ince bir yapıştırıcı tabaka mevcut. Fanı ve ağız kısmını birleştiriyor. Benim makinemde bu kısım aşınmış, işlev görmez hale gelmişti. Değiştirmesini ve temizliğini yapmasını rica ettim. 50 lira verip, alırken de özellikle değiştirip, değiştirmediğini sordum. Değiştirdiklerini belirtti. 3-4 gün kullandıktan sonra elektrik kesintisiyle canım sıkılmıştı. Cihazı açıp, yapılan işlemden emin olmak istedim. Ne temizlik yapılmış ne de belirttiğim yapışkan değiştirilmişti. 🥳

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı