Çözüldü Bilgisayarda 5GHz gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Taha Demiraslan

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Web Tsarım
Merhaba Türk Telekom internet kullanıcısıyım. İlk öncelikle modem arayüzde 2.4 ve 5 GHz olmak üzre 2 Wi-Fi seçeneği var. Her ikisi de açık durumda de modemde ışığı yanmaktadır fakat bilgisayarım 5 GHz görmemektedir. Neden gözükmüyor, nasıl gözüktürebilirim?

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
5 GHz yan odadan bile çekmez hocam. 5GHz daha hızlı ama daha düşük çekim kapasitesine sahiptir. 90 yılındaki modemler bu şekildeydi. Sornasında 2.4 GHz modemler bir devrim gibi tanıtıldı( gerçekten devrimdi çok uzaklardan çekmeye başladı). Kısacası modemin yanında olman gerekir görebilmek için.

Sen şimdi 2.4 gnin 5 gden yeni mi olduğunu söylüyorsun?

2000 yılında şirketlerin en çok kullandığı frekans 5ghz, eğer telefondaki gibi 3g-4.5g gibi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2.4Ghz 1-2 yıl daha önce çıktı evet. Ama gelişmesi 5Ghz'den daha sonra oldu. 5Ghz iç erişim mesafesi olarak o zaman da sıkıntılıydı, hala sıkıntılı.

2000 yılında şirketlerin en çok kullandığı frekans 5GHz, eğer telefondaki gibi 3G-4.5G gibi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2.4GHz 1-2 yıl daha önce çıktı evet. Ama gelişmesi 5GHz'den daha sonra oldu. 5GHz iç erişim mesafesi olarak o zaman da sıkıntılıydı, hala sıkıntılı.

5G ülkemize bile 5 yıl önce yaygınlaştı hatta uyumlu cihaz yoktu.

Aynı sorunu bende yaşıyorum, Ubuntu kullanırken 5GHz bağlantim sağlandı, hiçbir sorun yaşamadım. Ancak Windows 11 kurunca 5GHz kayboldu, sâdece kendi ağım değil hiçbir 5GHz ağı göremiyorum. Çözüm önerisi olan varsa çok mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı