Bilgisayarda anlık takılma ve cızırtı

Danny Deus

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarımı değiştireliden beri bir süredir video izlerken veya oyun oynarken anlık takılma ve cızırtı var. Ses kasadan değil kulaklıktan bana geliyor fakat kayıt aldığımda sadece ufak bir takılma gözüküyor herhangi bir cızırtı sesi duyulmuyor. Format atmama rağmen yine de düzelmedi. Takılmadan sonra alt Tab yapıp hemen görev yöneticisinden kullanımlara baktığımda da yüksek bir artış gözlemlemedim.
Sürücüleri bu siteden en üsttekileri yükledim (Audio ve SATA hariç onları yüklemedim). BIOS güncel. Ekran kartı sürücüsü güncel. Realtek sürücüsü 6.0.1.8339 sürümünde daha güncel bir sürüm kuramıyorum. DTS custom ve uygulama menüsü gelmiyor çünkü.
Video
İşlemci: Ryzen 3600.
Ekran kartı: RTX 2060.
Anakart: ASUS TUF B450M PLUS GAMING.
RAM: Corsair Vengeance 3000 MHz 2x8 GB.
120 GB SSD+1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunları eşimin bilgisayarında yaşadığımızda ekran kartı ve Realtek sürücülerini kaldırmıştık. Windows otomatik yüklemişti ve sorun öyle çözülmüştü.

Aynı sorunları eşimin bilgisayarında yaşadığımızda ekran kartı ve Realtek sürücülerini kaldırmıştık. Windows otomatik yüklemişti ve sorun öyle çözülmüştü.
Realtek sürücüsünü kaldırıp denemiştim, bir şey değişmemişti. Ekran kartı sürücüsü en güncel sürümünde. Ondan kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Format atmama rağmen düzelmedi. İşlemci vs. kullanımında da ters bir durum görmedim. Bu olay birkaç saatte bir başıma geliyor. Bütün parçalar yeni olmasına rağmen nasıl böyle saçma bir sorunla karşılaşıyorum aklım almıyor. Sorunun kaynağını da tespit edemiyorum. Kafayı sıyırmama az kaldı.

Merhabalar, aynı sorunu ben de yaşıyorum, fakat benim oyun oynarken başıma gelmiyor. Ben bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Benim de bazı parçaları değiştirdikten sonra başıma gelmişti. Fakat bileşenler arasında bir uyumsuzluk olduğunu düşünmüyorum çünkü bu saçma olayın dışında bütün sistem dört dörtlük çalışıyor. Kullanımlarda ani artış yok, işlemci boşta 35 derecede çalışıyor. FPS değerlerim olması gerektiği gibi hatta fazla bile. Sadece video izlerken yaşıyorum ben bu sorunu. Takipteyim.

Tekrardan merhabalar, yaşadığım sorun aynen bu videodaki gibi ama bu kadar sık olmuyor 2 saatte bir falan oluyor. Bazı forumlarda anakarttan kaynaklı olabilir elektrik kaçağı olabilir diyenler olmuş. Bu ne kadar doğrudur? Nasıl anlayabilirim? HDD değiştir diyenler de olmuş fakat HDTune kullanarak sağlık testi yaptım ve bir sıkıntı çıkmadı bad sector de yok. Değerler gayet normal.

HDD kullanılan sistemde sık rastlanan durum. İşletim sistemin SSD diskine kurulu ise işlemcinin ani yükselmesinden veya yazılım probleminden kaynaklı sistemin geç tepki vermesinden oluyor diye biliyorum. Ben bu durumu daha çok AMD sistem kullanınca olmaya başladı.

HDD kullanılan sistemde sık rastlanan durum. İşletim sistemin SSD diskine kurulu ise işlemcinin ani yükselmesinden veya yazılım probleminden kaynaklı sistemin geç tepki vermesinden oluyor diye biliyorum. Ben bu durumu daha çok AMD sistem kullanınca olmaya başladı.
Görev yöneticisinden baktığımda işlemci kullanımında ani bir yükseltme görmedim. SSD'nin değerleri şu şekilde:
Adsız.png

Bu da HDD:
Adsız2.png

SSD'yi değiştirmek çözüm olabilir mi? Anakarttan kaynaklanma ihtimali var mıdır?

Sanmıyorum. Güncel yazılımları kullanmaya devam et. Dediğim gibi bende ilk defa bu durumu AMD sistemde rastladım ve takıldığında görev yöneticisini açarak hemen rastlayamazsın anlık kullanımı. Bunun için sosyalde rehberi vardı sanırım. Sürücülerin sisteme geç tepkisi verildiğini ve takıldığında hangi sürücülerin geç verdiğini bir yazılımla görüyorduk. Biraz araştırıp sosyal de Mikail Fidan'ın konusu olması lazımdı.

İki diskin de healt ve error scan taramasını(quick scan seçili olmadan) yapıp görüntüsünü de atabilir misin?

Son düzenleme:
Sanmıyorum. Güncel yazılımları kullanmaya devam et. Dediğim gibi bende ilk defa bu durumu AMD sistemde rastladım ve takıldığında görev yöneticisini açarak hemen rastlayamazsın anlık kullanımı. Bunun için sosyalde rehberi vardı sanırım. Sürücülerin sisteme geç tepkisi verildiğini ve takıldığında hangi sürücülerin geç verdiğini bir yazılımla görüyorduk. Biraz araştırıp sosyal de Mikail Fidan'ın konusu olması lazımdı.

İki diskin de healt ve error scan taramasını(quick scan seçili olmadan) yapıp görüntüsünü de atabilir misin?
ssd1.png
ssd2.png
hdd1.png

ssd3.png

HDD'deki error scan 1 saati aşkın süredir devam ediyor %80'i doldu yaklaşık ve hepsi yeşil yanıyor eğer kırmızı yanarsa buradan bildireceğim tekrar.

Yeni konular

Geri
Yukarı