Bilgisayarda anlık takılma ve cızırtı

Danny Deus

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarımı değiştireliden beri bir süredir video izlerken veya oyun oynarken anlık takılma ve cızırtı var. Ses kasadan değil kulaklıktan bana geliyor fakat kayıt aldığımda sadece ufak bir takılma gözüküyor herhangi bir cızırtı sesi duyulmuyor. Format atmama rağmen yine de düzelmedi. Takılmadan sonra alt Tab yapıp hemen görev yöneticisinden kullanımlara baktığımda da yüksek bir artış gözlemlemedim.
Sürücüleri bu siteden en üsttekileri yükledim (Audio ve SATA hariç onları yüklemedim). BIOS güncel. Ekran kartı sürücüsü güncel. Realtek sürücüsü 6.0.1.8339 sürümünde daha güncel bir sürüm kuramıyorum. DTS custom ve uygulama menüsü gelmiyor çünkü.
Video
İşlemci: Ryzen 3600.
Ekran kartı: RTX 2060.
Anakart: ASUS TUF B450M PLUS GAMING.
RAM: Corsair Vengeance 3000 MHz 2x8 GB.
120 GB SSD+1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı sorunu yaşadım güç kaynağını belirtebilir misiniz? Ben güç kaynağı yenileyerek çözdüm detaylı bir şekilde anlattım ve çözdüm şuradan bakabilirsiniz;
FSP 600 600W güç kaynağım var. Güç kaynağından kaynaklandığını düşünmüyorum açıkçası çünkü boşta veya oyun oynarken fark etmiyor. Benim sadece yarım saniyeden de az ufak bir ses takılması ve frame kaybı oluyor.

FSP 600 600W güç kaynağım var. Güç kaynağından kaynaklandığını düşünmüyorum açıkçası çünkü boşta veya oyun oynarken fark etmiyor. Benim sadece yarım saniyeden de az ufak bir ses takılması ve frame kaybı oluyor.
Olabilir zaten bu sorunun bir çok sebebi olabilir ben de birçok şey denedikten sonra en son güç kaynağı ile düzelmiştim.

Olabilir zaten bu sorunun bir çok sebebi olabilir ben de birçok şey denedikten sonra en son güç kaynağı ile düzelmiştim.
Anladım, ben şahsen hala disk ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü sistemde değişmeyen tek şey SSD ve HDD. Güç kaynağımdan zaten ses gelmiyor,kasa çok sessiz,hoparlörden geliyor.

Anladım, ben şahsen hala disk ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü sistemde değişmeyen tek şey SSD ve HDD. Güç kaynağımdan zaten ses gelmiyor, kasa çok sessiz, hoparlörden geliyor.

Kardeşim aynı sorun bende de var hatta aynı sistem benim de çözüm bulabildin mi aacaba aynı videodaki gibi oluyor benim de lütfen bulduysan çözümü bir söyler misin?

İşlemci: Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: Galax 1650S
Anakart: Asus b450m-k
Ram: 2x8 Corsair 3200mhz
Güç kaynağı: Xigmatek 600W
SSD: WD Blue 512GB m2

Bende de aynı sorun var. İşlemcinin voltajını düşürüp 4.20 ghz'e sabitledikten sonra bu durumun olduğunu düşünüyorum ama sistem bu sorun harici sıkıntısız çalışıyor. İşlemci hızını normale alıp denemedim henüz.

Bende de aynı sorun var. İşlemcinin voltajını düşürüp 4.20 ghz'e sabitledikten sonra bu durumun olduğunu düşünüyorum ama sistem bu sorun harici sıkıntısız çalışıyor. İşlemci hızını normale alıp denemedim henüz.

Hocam biosu güncelleyince benim sorunum çözülmüştü.

Hocam biosu güncelleyince benim sorunum çözülmüştü.
Overclock'tan önce Bios'u güncellemiştim.

Düzenleme: İşlemciyi stok değerlerine döndürdüm. Windows 11'e geçtim hala sorun çözülmedi. Kimi zaman 2-3 günde bir oluyor kimi zaman günde birkaç kez. Windows 10'a tekrar döndüm ama sorunun kaynağını hala bulabilmiş değilim.
Overclock'tan önce Bios'u güncellemiştim.

Ekleme: İşlemciyi stok değerlerine döndürdüm. Windows 11'e geçtim hala sorun çözülmedi. Kimi zaman 2-3 günde bir oluyor kimi zaman günde birkaç kez. Windows 10'a tekrar döndüm ama sorunun kaynağını hala bulabilmiş değilim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı