Bilgisayarda arka planda açılan uygulamalar neden ön plandaki oyunu kastırır?

emirc.2

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, direkt konuya geçeceğim. Hani mesela Valorant veya CS:GO oynarken arka planda duracak şekilde Spotify açık mesela ve bu ön plandaki oyuna neden kastırma yaptırır? Örnek: Valorant 130 FPS iken Spotify açınca 100 oluyor. R neden kaynaklı ve nasıl halledebilirim? Veya Opera GX açıkken Valorant açarsam 80 FPS'e kadar düşüyor.

Merhaba, direkt konuya geçeceğim. Hani mesela Valorant veya CS:GO oynarken arka planda duracak şekilde Spotify açık mesela ve bu ön plandaki oyuna neden kastırma yaptırır? Örnek: Valorant 130 FPS iken Spotify açınca 100 oluyor. R neden kaynaklı ve nasıl halledebilirim? Veya Opera GX açıkken Valorant açarsam 80 FPS'e kadar düşüyor.

Bu sorundan rahatsızsanız RAM yükseltmesi yapabilirsiniz.

Arkaplanda çalıştığı sürece sistem kaynaklarını kullanıyor çünkü. Dolayısıyla bileşenler oyuna odaklanıp, bütün performansıyla çalışamıyor.

Donanım yükseltmesi şart bu durumda.

Halledemezsiniz bilgisayarın kaynakları ile alakalı en büyük sorun da RAM oluyor. Uygulamalar RAM'i çok kullanıyor RAM'iniz az ise sorun yaşıyorsunuz.

Rami çok kullanmak ne demek? Arkada dosyaları bellekte tutması demek.Diskin içine atamaz çünkü diskler yeterince hızlı değiller o yüzden ram diye bir şey yapmışlar.Normal depolamadan daha hızlı olduğu için daha pahalı vs. vs.

İşlemci ve RAM kullanımıyla orantılı bir durum. Tarayıcılar ve Spotify gibi uygulamalar özellikle RAM'e oldukça yüklenirler. Spotify tek başına 380-400MB arasında RAM kullanıyor mesela. Tarayıcıları bilmiyorum ama onlar da yüksektir. E o sırada açık olan oyunun, donanımların fazlaca kullanılması sebebiyle elbette performans kaybı yaşayacak. Bir de kaç GB RAM'in var? 8GB ise sadece RAM kullanımı değil, yetersiz olduğu için darboğazlar da yaşayabilirsin. Ben sırf bu sebeple laptobuma ek 8GB daha taktım, şuan 16 kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı