Arka planda oyunu tam performans çalıştırma nasıl yapılır?

Plavusan

Centipat
Daha fazla  
Çift monitör kullanıyorum. Soldaki monitöre tıkladığım anda ana monitördeki oyun arka planda çalışıyormuş gibi 18 FPS oluyor. Tam performansta çalışmasını sağlayabilir miyim? Bir de 2 adet farem var. İkisini de ayrı ayrı monitörlere atayabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çift monitör kullanıyorum. Soldaki monitöre tıkladığım anda ana monitördeki oyun arka planda çalışıyormuş gibi 18 FPS oluyor. Tam performansta çalışmasını sağlayabilir miyim? Bir de 2 adet farem var. İkisini de ayrı ayrı monitörlere atayabilir miyim?

Bende çift monitor yapmayı düşünüyordum korkuttu bu beni.

Bende çift monitor yapmayı düşünüyordum korkuttu bu beni.
Niye korkutsun ki, diğer ekrana geçerseniz orada yaptığınız işleme öncelik tanımak açısından ana ekrandaki oyunu 30fps gibi bir değere sabitliyor, tekrar ana ekrana geçince oyun tam performansta çalışmaya devam ediyor. Asıl bu olmasa boşuna fazla güç tüketimi ve performans kaybı yaşarsınız.

Niye korkutsun ki, diğer ekrana geçerseniz orada yaptığınız işleme öncelik tanımak açısından ana ekrandaki oyunu 30FPS gibi bir değere sabitliyor, tekrar ana ekrana geçince oyun tam performansta çalışmaya devam ediyor. Asıl bu olmasa boşuna fazla güç tüketimi ve performans kaybı yaşarsınız.

Yani ana monitore tekrar tıkladığımızda performans kaybı yaşamıyoruz.

Yani ana monitore tekrar tıkladığımızda performans kaybı yaşamıyoruz.
Programlarda fokus olayı vardır, mesela sen chrome penceresini küçült ve gidip masaüstünde bir yere tıkla, chrome'un üst barındaki renk solacaktır bu da fokusun programda olmadığı yani chrome'un arkaplanda olduğu anlamına gelir.

Aynısı oyunlarda olunca ve oyun arkaplana alınınca bilgisayarı yormamak adına oyun da 30fps gibi bir değere sabtlenir, sen geri oyuna tıklarsan oyun ön planda olacağı için tekrardan full performans çalışmaya devam eder.

Arkaya aldığın programlarda olan bir durum, çift monitör olmasa da böyle çalışıyor zaten programlar, sadece iki monitör aldığın zaman daha net görünen bir durum.

Oyunu oynuyorsan zaten fokusun oyunda olması gerekir yani evet performans kaybı olmaz.

Programlarda fokus olayı vardır, mesela sen Chrome penceresini küçült ve gidip masaüstünde bir yere tıkla, Chrome'un üst barındaki renk solacaktır bu da fokusun programda olmadığı yani Chrome'un arka planda olduğu anlamına gelir.

Aynısı oyunlarda olunca ve oyun arkaplana alınınca bilgisayarı yormamak adına oyun da 30FPS gibi bir değere sabtlenir, sen geri oyuna tıklarsan oyun ön planda olacağı için tekrardan Full performans çalışmaya devam eder.

Arkaya aldığın programlarda olan bir durum, çift monitör olmasa da böyle çalışıyor zaten programlar, sadece iki monitör aldığın zaman daha net görünen bir durum.

Oyunu oynuyorsan zaten fokusun oyunda olması gerekir yani evet performans kaybı olmaz.

Peki bu çift monitor olayının ekran kartını daha fazla yorma gibi bir olayı var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı