Bilgisayarda ekran donuyor ve yeniden başlıyor

Samet Kırıcı

Centipat
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
RAM
GoodRam 8x2 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Kingston 1TB
Ekran kartı
Gigabyte master 3070TI
Anakart
Gigabyte B550 Gaming X
İşlemci
ryzen 5 5600
Merhaba, iyi forumlar.

Bilgisayarımı yaklaşık 2 ay önce aldım ve neredeyse bir ay boyunca kullandım. Ancak son zamanlarda film izlerken veya oyun oynarken bir sorunla karşılaşıyorum. Bilgisayarım birden donuyor, her şey kilitleniyor ve bir süre sonra kendiliğinden yeniden başlıyor. Bu sorun yaklaşık bir ay içinde 2-3 kez meydana geldi son defada bilgisayar ekranı dondu ve kendiliğinden yeniden başladı, ancak bu sefer ekran gelmedi. Normalde başlangıçta kasa rengim kırmızı, ekran kartı bilgi gönderdiğinde yani bilgisayar açıldığın da kendine geldiğinde rengi mavi olurdu. Ancak bu sefer kırmızı kaldı ve ekran kartı çalışıyor gibi görünmesine rağmen ekrana herhangi bir görüntü gelmedi.

Bu sorunu çözmek için bilgisayarımı teknik servise gönderdim. Ancak teknik servisten aldığım cevap, bilgisayarın herhangi bir sorununun olmadığı yönündeydi. Bilgisayar bana geri gönderildi, ancak 1 hafta sonra ekran yine gitti, sonra geri geldi, ancak bir kez daha gitti ekran ve yeniden başladı ve yine görüntü yok,
sonra söktüm yanımda koydum bilgisayarı fakat 2-3 gün geçti.
Bu durum beni geriyor ve internet üzerinde araştırma yaptım. Birisi anakart bağlı olan kabloları söküp tekrar takmamı önerdi, bu işlemi denedim ama işe yaramadı. Daha sonra ekran kartının üzerinde "OC" yazan bir bölüm buldum. Orada "SILENT BIOS" yazan bir ayara çektim ve bilgisayarı açtım. Ancak ekran gelmedi. Daha sonra tekrar "OC" çektim ve bilgisayar açıldı.

Şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu sorun neden olabilir?
WhatsApp Görsel 2023-09-17 saat 23.41.52.jpg

Sorun nedir, ne olabilir ve ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayrıca, 2 ay önce aldığım PCKOLİK'ten aldığım ürünle ilgili Whatsapp hattında biraz şikayetçi oldum. Sorunların artık yeterince üstüne geldiğini belirterek ürünü iade etmek istedim. Ancak, 2 ay geçmiş olmasına rağmen, Pazartesi yani 18.09 tarihinde beni arayacaklarını söylediler. Şu an çalışıyor gibi görünüyor, ama bozulabilir mi? İade etmeli miyim?
NOT: Video ekleyemiyorum yeniden başlarken ekran bir garip oluyor renkler filan videosu mevcut

RAM'larin bozuldu kardesim gecmis olsun test edip hangisinin bozuldugunu anlayabilirsin birden fazla RAM slotunu kullaniyorsan oyunda mavi ekran alip kapanmalar oyunda aniden kilitlenme ve oyundan atmalar ya da bilgisayar resetlenmesi dosyaları yükleyememek genelde RAM hatasının gostergesidir.

RAM'larin bozuldu kardesim gecmis olsun test edip hangisinin bozuldugunu anlayabilirsin birden fazla RAM slotunu kullaniyorsan oyunda mavi ekran alip kapanmalar oyunda aniden kilitlenme ve oyundan atmalar ya da bilgisayar resetlenmesi dosyaları yükleyememek genelde RAM hatasının gostergesidir.

Goodram markasına ait RAM var 8x2 ben üstüne bunları 8x4 yapacağım 32 olması için tam emin olduğumda RAM'lerin bozuk olduğunda değiştireceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Kime göre, neye göre bozuk kardeşim? Adam henüz herhangi bir test yapmamış sorun belki de başka bir elemanda.

Memtest ile RAM'lere test yap. Bir de Minidump klasörüne bak belki de oraya hata düşmüş olabilir.

Kime göre, neye göre bozuk kardeşim? Adam henüz herhangi bir test yapmamış sorun belki de başka bir elemanda.

Memtest ile Ramlere test yap. Bir de Minidumo klasörüne bak belki de oraya hata düşmüş olabilir.
1. dediğinizi hemen yapacağım fakat 2. dediğiniz tam olarak nasıl bakabilirim, klasör nerede?

Bellek tanilama testine tut en fazla 15 20 dakikaya testi bitiriyor oradaki sonuca gore yolla servise.

Memtest ile RAM'lere test yap. Bir de minidump klasörüne bak belki de oraya hata düşmüş olabilir.

Test etmesini onerdim zaten kardesim ki öyle RAM'lar skintili test yapinca kendide hak verecek.

Bellek tanilama testine tut en fazla 15 20 dakikaya testi bitiriyor oradaki sonuca gore yolla servise.

Test etmesini onerdim zaten kardesim ki öyle RAM'lar skintili test yapinca kendide hak verecek.

Şu an da test yapıyor.
Bu test devam ederken baksam sorun olur mu?

C diski> windows> minidump olması lazım. Orada dosyalar varsa Google Drive ile herkese açık olarak atman lazım.

@Adanakebab bu 2 dosya var sadece link doğru attım galiba.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    256,7 KB · Görüntüleme: 13

Yeni konular

Geri
Yukarı