Bilgisayarda fan kaynaklı olmayan uğultu sorunu

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Tekrardan aynı konudan açmışım gibi gözüksede aslında farklı sorunlar. Benim önceki konumda HDD kaynaklı bir uğultu sorunum vardı. HDD yi çıkardım o kafa ütüleyen uğultu gitti. Ama bu seferde şöyle bir sorun var oyundayken uğultu sorunu olmuyor. Ama mesala oyuna bir kere girdim biraz oynayıo masaüstüne döndüm uğultu sorunu başlıyor. Kasayı kaldırınca kesiliyor yine yani titreme kaynaklı. Kasadaki tüm fanları söktüm yine vardı yani Rampage in dandik fanları yüzünden değil. Geriye ekran kartı fanları, AMD Stock fanı ve PSU kalıyor. Şimdi PSU nun kasaya monte edilen 1 vidası eksik ama PSU yu tuttuğumda uğultu geçmiyor. Ekran kartı hiç titreyek çalışmıyor gibi. Ve AMD Stock fanı öküz gibi titriyor ama tutunca uğultu yine geçmiyor veya azalmıyor. Ve şöyle işlemci, ekran kartı ve PSU nun sırayla stress testini yaptım ve uğultu gelmedi hiçbirinde. Sizce sorunum neyden kaynaklı?

Coil Whine olabilir mi?
Hocam coil whine var ama bu ses ondan kaynaklı değil. PSU ve ekran kartı coil whine orkestrası kurdu zaten. Ama o rahatsız etmiyor. Ve bu ses kasayı kaldırınca geçiyor.
Video, ses kaydı var mı? Sistemi tam olarak yazar mısın? ROM takılı mı? Kasanın altında olan ve sabitlemeye yarayan parçalar eksik mi kontrol eder misin?
AMD Ryzen 5 2600X *Stock soğutucu
Asus TUF B450 Plus Gaming
Crucial Ballistix 16Gb 3000Mhz RAM
Asus ROG Strix 1660Ti
Thermaltake Smart RGB 700W 80Plus
Kasa ise Rampage Joyance. Kasanın içinde gelen fanlar ve ekstra 2 tane Rampage fan
ROM nedir hocam? Kasanın altındaki ayakların 4 ü de var. Ve ses kaydı alamıyorum telefonun mikrofonu sesi alamıyor.
Bu arada kasanın altına mausepad gibi yumşak bir şey koyunca ses kesiliyor.
Masam IKEA dan alınca tahta büyük bir masa.
İşin ilginç yanı PC ilk açıldığında ses gelmiyor. Ve oyundaykende gelmiyor. Oyuna girip biraz oynuyorum ve çıkınca ses başlıyor.
Hocam bu arada uğultu büyük ihtimalle fan kaynaklı ama kasa fanlarından değil.
@enes.wtp hocam tahmininiz yok mu?
@enes.wtp hocam tahmininiz yok mu?
Hocam galiba AMD Stock fan dan. Elimde Arctic Freezer 34 eSports duo var kenarda duruyordu. Coolermaster maker nano alıp takacağım. Sonucu bildiririm.
Hocam sorun AMD Stock fanından gibi. 2300-2500RPM arası uğultu oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı