Bilgisayarda Gereksiz Bellek Ve CPU Kullanımı

MysticVezonTR

Kilopat
Arkadaşlar 1 hafta öncesine kadar hiçbir sorun yaşamadığım bilgisayarımı bugün açtığımda resimde de göreceğiniz gibi bir sorun ile karşılaştım. İlk açtığımda bu durum daha fazlaydı; bellek kullanımı her zaman %30'larda ve aşağısına inmiyor, CPU kullanımı da %10 ama birkaç uygulama açınca %100'e çıkıyor. Opera bile çok sorun yaratmazken ilk açtığımda %100 oluyor ardından yavaş yavaş düşüyor. Kaspersky'ın orijinal versiyonu ile, Malwarebytes ile taradım bilgisayarı ve 2 tehdit buldukları gibi sildim. Ama durum böyle arkadaşlar. Yardımlarınızı bekliyor, hepinize iyi sosyaller diliyorum.

ekran.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM miktarı 8 GB idi sizde sanırım, tarayıcı için %30 bellek kullanımı normal sayılır, eklentiler vs. ile artabilir. CPU tarafında ise yüksek kullanım önemli, tarama yapmışsınız gerekli programlar ile ve temizlenmişsiniz. BIOS sürümünü ve diğer sürücüleri de bir kontrol edin, varsa güncelleyin.

Ekran kartında da kullanım oranı aynı şekilde artıyor olsaydı belki bir madenci virüsü bulaşmış olabilirdi.

Öncelikle normal dediğiniz için yazılı olarak teşekkür etmek isterim, yüreğime su serptiniz. :) Aynen 8GB RAM bulunuyor bilgisayarımda ve bütün sürücülerimi az önce kontrol ettim hepsi güncel. Şuanda Opera açık ve şu şekildebir değer alıyorum:

asdasda.PNG

Opera tarayıcısında kaç sekme açık ve kaç tane eklenti kurdunuz acaba? Bende 4 GB DDR3 1333 MHz RAM ve AMD Athlon II X2 250 3.00 GHz bileşenler var ve RAM kullanımı şu şekilde. Arada yavaşlıyor 2-3 program daha açsam. :cry:

222.png

Ben de Opera kullanıyorum şu anda 5 sekme açık ve 6 eklenti kurulu.

Screenshot_2.png

Zaten hali hazırda Windowsun arka planda çalıştırdığı hizmetlerin de belirli bir cpu ve ram kullanımı yaptığınıda hatırlatmak isterim. Resimde paylaştığını kullanım oranları bana normalmiş gibi geldi. Bu arada tarayıcı olarak Chrome dan şaşmayın derim :D

Opera tarayıcısında kaç sekme açık ve kaç tane eklenti kurdunuz acaba? Bende 4 GB DDR3 1333 MHz RAM ve AMD Athlon II X2 250 3.00 GHz bileşenler var ve RAM kullanımı şu şekilde. Arada yavaşlıyor 2-3 program daha açsam. :cry:

Eki Görüntüle 281451

Ben de Opera kullanıyorum şu anda 5 sekme açık ve 6 eklenti kurulu.

Eki Görüntüle 281450
En son attığım fotoğrafta 6 sekme açıktı, 3'ü videoydu diye hatırlıyorum. Normal midir yani, önceden bakmadığım için sanırsam şuan bana tuaf geliyor fakat dün ilk açtığımda fazla fazla CPU kullanımı oldu çünkü bilgisayar ilk defa kasmıştı.

Zaten hali hazırda Windowsun arka planda çalıştırdığı hizmetlerin de belirli bir cpu ve ram kullanımı yaptığınıda hatırlatmak isterim. Resimde paylaştığını kullanım oranları bana normalmiş gibi geldi. Bu arada tarayıcı olarak Chrome dan şaşmayın derim :D
Ben de Chrome kullanıyordum sonra RAM fazla kullanıyor dediler diye Opera geçmiştim. :D Ne olacak bu işin sonu bilemiyorum valla ama umarım Explorer'a gitmeyiz. :D

@MysticVezonTR Opera güzeldir efendim, dahili VPN var, bir yazıyı farenin sol tıklaması ile seçtiğinizde ''ara'' ve ''kopyala'' seçenekleri çok kullanışlı. Bir de Explorer bu konuyu açana kadar biz bu sorunu çözüme kavuşturabiliriz. :D

Denemek için 4 GB RAM miktarına sahip 4,5 yıllık bilgisayarımda, Opera tarayıcısında 6 sekme açtım, 3 tanesi video idi.

1.png

Görev yöneticisi aşağıdaki gibiydi 6 sekme açıkken. CPU kullanımı %90'dan aşağı inmedi (arada bir 99 oldu) ve bellek kullanımı da %70-85 arasında dolaştı. Kim bilir bu esnada bilgisayarımın ısı değerleri ne alemde...

2.png

Tek sekme açtım yani sadece bu konunun olduğu sekme açıkken durum aşağıdaki gibiydi, benim HDD eski ve bad sector'lı olduğu için disk kullanımı fazla.

3.png

Sanırım sizin CPU ve RAM kullanım miktarları normal seviyede, artık yüksek ihtimal ile virüs olmadığını söyleyebiliriz. Belirli aralıklarla tarama yapmak iyidir, bilgi hırsızları boş durmuyorlar. Üstteki mesajda @carroty'nin de dediği gibi bilgisayar ilk açıldığında Windows'un düzgün çalışması için arka planda bir takım programlar/yazılımlar/komutlar çalıştığı için ilk açılışta bellek kullanımı yüksek oluyor.

Bu da bende olan bir şey, bilgisayarı açıyorum ve görev yöneticisine bakıyorum bellek kullanımı %45 ortalamada seyrediyor. Oyun oynasam RAM alırdım ama gerek yok, ne yapalım 4 GB RAM ile yuvarlanıp gidiyorum. :ROFL:

@MysticVezonTR Opera güzeldir efendim, dahili VPN var, bir yazıyı farenin sol tıklaması ile seçtiğinizde ''ara'' ve ''kopyala'' seçenekleri çok kullanışlı. Bir de Explorer bu konuyu açana kadar biz bu sorunu çözüme kavuşturabiliriz. :D

Denemek için 4 GB RAM miktarına sahip 4,5 yıllık bilgisayarımda, Opera tarayıcısında 6 sekme açtım, 3 tanesi video idi.

Eki Görüntüle 281542

Görev yöneticisi aşağıdaki gibiydi 6 sekme açıkken. CPU kullanımı %90'dan aşağı inmedi (arada bir 99 oldu) ve bellek kullanımı da %70-85 arasında dolaştı. Kim bilir bu esnada bilgisayarımın ısı değerleri ne alemde...

Eki Görüntüle 281543

Tek sekme açtım yani sadece bu konunun olduğu sekme açıkken durum aşağıdaki gibiydi, benim HDD eski ve bad sector'lı olduğu için disk kullanımı fazla.

Eki Görüntüle 281544
Sanırım sizin CPU ve RAM kullanım miktarları normal seviyede, artık yüksek ihtimal ile virüs olmadığını söyleyebiliriz. Belirli aralıklarla tarama yapmak iyidir, bilgi hırsızları boş durmuyorlar. Üstteki mesajda @carroty'nin de dediği gibi bilgisayar ilk açıldığında Windows'un düzgün çalışması için arka planda bir takım programlar/yazılımlar/komutlar çalıştığı için ilk açılışta bellek kullanımı yüksek oluyor.

Bu da bende olan bir şey, bilgisayarı açıyorum ve görev yöneticisine bakıyorum bellek kullanımı %45 ortalamada seyrediyor. Oyun oynasam RAM alırdım ama gerek yok, ne yapalım 4 GB RAM ile yuvarlanıp gidiyorum. :ROFL:
Valla rahatladım :) Sizi de o kadar yordum, çok teşekkür ediyorum size ve iyi yuvarlanmalar diliyorum. :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı