Bilgisayarda görüntü gelmeme, donma ve kapanma sorunu

Qwerty delisi

Kilopat
Daha fazla  
Mesele ekrana görüntü gelmemesi ve arada sırada bilgisayarın donması/kapanması.

Bilgisayar en son temmuz ortalarında kullanıldı, bıraktığım yer ise duvarımın dibi. Yani toz girmiş olabilir. Ancak cuma akşamı tekrar kurarken içini hava pompasıyla ve kuru bezle biraz temizledim, mükemmel değildi ama o halden iyiydi.

Sorun dün başladı diyebilirim. Cuma akşamı Evga 1050 Ti almıştım. Hemen o akşam taktım, cuma akşamı bir sorun yaşanmadı.

Cumartesi günü oyun oynarken arada sırada durduk yere bilgisayar donmaya, kapanmaya başladı. Kapanınca tekrar açıyordum sorun olmuyordu.

Bugün ise öğlen üç gibi gitti, güç tuşuna bastığımda fanlar 1-2 saniye dönüp duruyor, bu şekilde bir döngüye giriyordu. Ben de arkadan gücü kapatarak BIOS pilini çıkardım, 10 dakika kadar bekledim. Taktığımda görüntü yoktu.

Normalde fanların 2 saniye dönüp durduğunu gördüğümde bunu yapar, sonuç alırdım. Toplasan 3 kere falan olmuştur zaten.

Yeni aldığım ekran kartı mı bozuldu dedim, çıkarıp onboard denedim, bu sırada pil takılıydı, ama yine görüntü yoktu. Kafam karıştı çünkü bilgisayar normal çalışıyordu (nereden anladın derseniz, ön taraftaki güç tuşuna basılı tutunca normal hızda kapanıyordu. Bu da beni, PC'nin ya Windows ya da BIOS ekranında olduğunu düşünmeye itiyordu. Bir daha denemek üzere bu sefer BIOS pilini çıkardım da denedim, bu sırada ekran kartı takılı değildi. Açıldı ve görüntü geldi. BIOS ekranına veya Windows ekranına girebilirdim f1 ve f2 tuşlarıyla. Yalnız sıcaklık biraz yüksekti, 51 derece kadar. Normalde BIOS ekranında bu değer fazla. Ama daha bitmedi. Bu sefer kartı taktım, pil takılı değil bu esnada, ve görüntü geldi. CPU sıcaklığı hala 50'lerdeydi ve ben tatmin olmadım. Bir kere daha aç kapa yapıp sağlama yapmak istedim, anlamsız gelse de, belki sorun BIOS pilindedir diye düşündüm.

Kapadım açtım, görüntü yoktu. Bu sefer her şey takılı denedim, görüntü gelmedi. Pili tekrar çıkardım, ekran kartı takılıyken, görüntü geldi. Bu sırada Skype girip biraz takıldım, en son 73 dereceyi görünce bilgisayar alev almasın diye Windows üzerinden kapattım. Bunu gördükten sonra işlemci fanını temizlemeye karar verdim, ancak termal macunum yoktu dolayısıyla yenileyemedim. Fanı çıkarttım, işlemcinin termal macunu toz tutmasın diye üstüne, değmeyecek şekilde şapkamı koydum. İşlemci fanını plastiğini, metalini ayırıp kuru bir bezle yavaşça ve incitmeden temizledim. Geri taktım, fan yuvasına yerleştirdim, BIOS pili ve ekran kartının takılı olmadığı şekilde çalıştırdım, açılmadı. Bir ihtimal RAM'le alakalıdır dedim, RAM slotunun yerini değiştirdim, açıldı. Ancak sıcaklık açılışından itibaren 73 dereceydi. Bir iki dakika bekledim belki yazılımsal hatadır diye ancak en son 71 oldu. Daha sonra, bu değerlerden sonra, tek tek yukarıdaki gibi ekran kartlı-pilli, ekran kartlı-pilsiz, ekran kartsız-pilli şeklinde açmaya çalıştım, hiçbirinde açılmadı.

2-3 yıldır bilgisayarımla içli dışlıyım, bir yerindeki pindir, yuvadır vs. bugün yaptıklarım esnasında kırmadım, bükmedim. Ekran kartı sıcaklığı, çalıştığı zamanlarda hep normaldi. BIOS pili takılıyken hiçbir kombinasyon çalışmadı (böyle söyleyince havalı oluyor).

Tüm bunlar esnasında ne yanlış yapmış olayım da sıcaklık o kadar artsın diye düşünüyorum, bunu da termal macunu yenilememeye yorabiliyorum ancak. Evet bir hata ama, tüm sorunun kaynağı olmadığını da biliyorum.

Kafam çok karıştı, bilgisayarı kendim topladım, şimdiye kadar hiç bu kadar zorlu olmamıştı. Hiçbir şey sıkıntılı gözükmüyor ama her şey sıkıntılı çalışıyor. Termal macunu da yarına kadar alamam. Kendimi bulmaca çözer gibi hissediyorum.

Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürü borç bilirim.
@Recep Baltaş @Mikail Fidan

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı