Bilgisayar'da Oyun Oynamak Dışında Neler Yapılabilir?

Biz küçükken babamızı kandırıyorduk "Baba bilgisayar alalım ders çalışacağız" diye. Sonra herkes Age of Empires peşinde geziyorduk🤣 Ama şu an o kadar güzel uygulamalar YouTube'da o kadar güzel sunum ve anlatımlar var ki sanırım okuldan bile iyiler:)

Bilgisayarda oyun oynamak dışında ne yapılabilir?

Yapabileceğin o kadar çok şey var ki, verdiğim örneklerin dışında bile bir ton şey kalıyor geriye.

İlk olarak; tasarım becerini geliştirebilirsin, photoshop işlerinden para dahi kazanabilirsin.
- Ses dosyalarını düzenlemeye yarayan programların kullanımlarında ustalaşabilirsin.
- Aynı biçimde video düzenleme konusunda da ustalaşıp, para kazanabilirsin.
- Kod yazmayı öğrenerek gelecekte iş bulma şansını sadece yazılım ile ilgili şirketlerde değil, Özgeçmişine ekleyeceğin veriler sayesinde de arttırabilirsin.
- Usta olduğun bir konuda sanal eğitimler verebilirsin.
- Sosyal medya yöneticiliği yapabilirsin.
- Blog yazabilirsin.
- Siber güvenlik uzmanı olmak için en iyi mekan, bilgisayardır. Ve bu madde tavsiyemdir, zira türkiye'de aranan sayılı mesleklerden birisi ve sürekli olması da cabası.
- İlla oyun oynayacağım diyorsan, emek verdiğin hesapları satıp yine para kazanabilirsin.
- Steam gibi platformların ücretsiz verdiği oyunları ve indirimleri ciddi anlamda takip ederek yüksek fiyatlı bir steam hesabını uygun fiyata oluşturup, üstüne ekleyerek satabilirsin.
- Şu an zaman açısından ise, makine öğrenimi yazılımları yeni yeni geliştirilmekte olduğu için, geç kalmadan bunu her ne kadar zor olsa da öğrenerek çok başarılı olabilirsin.
- Unity, java gibi öğrendiğin basit oyunlar yapabileceğin programlar ile; Android, İOS veya PC'de WEB tabanlı oyunlar geliştirebilirsin.
- İlla oyun oynamaktan kendimi alamıyorum dersen eğer, Apex; legend gibi yeni çıkan ve popüler olan bir oyunu oynamayı iyice öğrenip, yayıncılık veya youtube hayatına atılabilirsin.
- Kullandığın makineyi, jenarasyonlarını iyice öğrenerek kendi evinde bile bilgisayar tamiri yapabilir, bundan da para kazanabilirsin.

Biraz para nasıl kazanılır gibi oldu ama, aklıma şimdilik bunlar geldi.

Bilgisayarda oyun oynamak dışında ne yapılabilir?
Valla bence oyunları biraz bırak. Yani oyun dışında bilgisayarda yapacak bir şey bulamazsan bilgisayarda pek kalma derim ben. Şuan keşke senin gibi olup böyle bir soru sorsam diyorum kendime çünkü youtube, netflix, bloglar, yazılım, photoshop derken işin içinden çıkamıyorum. Onun yerine git gez dolaş ve sosyalleş arkadaşlarınla. Dışarıyı bitir sonra zaten yine oyunu özleyip dönersin. Yani hep pc hep pc gitmesin. Ben böyle öneriyorum :) Ama arkadaşımızın yazdığı gibi bilgisayarda yapıcak şey çok yine, karar senin.

• Film izlemek
  • Kodlama
  • Ses programları
  • Çizim
  • Animasyon
  • Photoshop
  • Afiş Tasarımı
  • After Effects
  • InDesign
  • Premiere/ Vegas Pro

Bunlar ve aklıma gelmeyen onlarca seçenek varken bilgisarda saatlerinizi sadece oyun oynayarak geçirmediğinizi umuyorum.

Yapabileceğin o kadar çok şey var ki, verdiğim örneklerin dışında bile bir ton şey kalıyor geriye.

İlk olarak; tasarım becerini geliştirebilirsin, photoshop işlerinden para dahi kazanabilirsin.
- Ses dosyalarını düzenlemeye yarayan programların kullanımlarında ustalaşabilirsin.
- Aynı biçimde video düzenleme konusunda da ustalaşıp, para kazanabilirsin.
- Kod yazmayı öğrenerek gelecekte iş bulma şansını sadece yazılım ile ilgili şirketlerde değil, Özgeçmişine ekleyeceğin veriler sayesinde de arttırabilirsin.
- Usta olduğun bir konuda sanal eğitimler verebilirsin.
  • Sosyal medya yöneticiliği yapabilirsin.
  • Blog yazabilirsin.
  • Siber güvenlik uzmanı olmak için en iyi mekan, bilgisayardır. Ve bu madde tavsiyemdir, zira türkiye'de aranan sayılı mesleklerden birisi ve sürekli olması da cabası.
  • İlla oyun oynayacağım diyorsan, emek verdiğin hesapları satıp yine para kazanabilirsin.
  • Steam gibi platformların ücretsiz verdiği oyunları ve indirimleri ciddi anlamda takip ederek yüksek fiyatlı bir steam hesabını uygun fiyata oluşturup, üstüne ekleyerek satabilirsin.
  • Şu an zaman açısından ise, makine öğrenimi yazılımları yeni yeni geliştirilmekte olduğu için, geç kalmadan bunu her ne kadar zor olsa da öğrenerek çok başarılı olabilirsin.
  • Unity, java gibi öğrendiğin basit oyunlar yapabileceğin programlar ile; Android, İOS veya PC'de WEB tabanlı oyunlar geliştirebilirsin.
  • İlla oyun oynamaktan kendimi alamıyorum dersen eğer, Apex; legend gibi yeni çıkan ve popüler olan bir oyunu oynamayı iyice öğrenip, yayıncılık veya youtube hayatına atılabilirsin.
  • Kullandığın makineyi, jenarasyonlarını iyice öğrenerek kendi evinde bile bilgisayar tamiri yapabilir, bundan da para kazanabilirsin.

Biraz para nasıl kazanılır gibi oldu ama, aklıma şimdilik bunlar geldi.

Neredeyse biize yazacak bişey kalmamış :). Elinize sağlık eklemek gerekirse:
Maddi durumunuz elverirse mining yapabilirsiniz,
Tasarım konusunda iyiyseniz 3D yazıcılarla özgün tasarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz.
Çeşitli yetenek yarışmaları, turnuvalar vs. katılabilirsiniz.
Ekonomi alanında bazı meslekler neredeyse tamamen pc sayesinde yapılmakta.
Bilgi birikiminizi kullanarak para kazanabilirsiniz..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı