Bilgisayarda SSD ve HDD kullanımı

Steinbeck

Decapat
Aklıma şöyle bir şey takıldı. Diyelim ki benim bilgisayarımda bir SSD ve bir HDD mevcut. İşletim sistemi SSD'ye yüklü ve bu SSD'nin bulunduğu yerde bir medya oynatıcı yüklü. Oynatılacak medyalar ise HDD'nin içinde. Böyle bir durumda medya direkt HDD'nin üzerinden mi oynatılır yoksa SSD'ye geçirildikten sonra mı oynatılır? Farklı bir senaryo ise medya oynatıcının da, medyanın da HDD'ye yüklü olması. İki sorunun da cevabını merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Medya direkt HDD'nin üzerinden oynatılır. Medya oynatıcı SSD üzerinde olursa yazılım daha hızlı açılır. Eğer medyayı SSD'ye aktarırsanız çok fark göremezsiniz çok yüksek bitrate ve çözünürlükte olmadığı sürece.
Bu mesaja ek olarak;
SSD üzerinde çalışan program veriyi HDD'den alıp, işlemci/Grafik Kartı/RAM'da işleyerek ekrana görüntü verir. Yani önce SSD'ye kopyalayıp oradan yürütme yapılmaz. Bu, mantık olarak da yanlış olur.

Edit:Yazım hatası.

Bu mesaja ek olarak;
SSD üzerinde çalışan program veriyi HDD'den alıp, işlemci/Grafik Kartı/RAM'da işleyerek ekrana görüntü verir. Yani önce SSD'ye kopyalayıp oradan yürütme yapılmaz. Bu, mantık olarak da yanlış olur.

Edit:Yazım hatası.
Flash bellekten ya da harici harddiskten bir video açmak istediğimizde kopyalama tarzında bir işlem yapıyor bu beni şüpheye düşürdü açıkçası.
Yani böyle bir işlem yaptığımda HDD'nin ömründen yemiş oluyorum değil mi SSD'nin değil?

Flash bellekten ya da harici harddiskten bir video açmak istediğimizde kopyalama tarzında bir işlem yapıyor bu beni şüpheye düşürdü açıkçası.
Yani böyle bir işlem yaptığımda HDD'nin ömründen yemiş oluyorum değil mi SSD'nin değil?
İki türlü de ömürden yemiş olmuyorsunuz. Çünkü okuma işlemi yapılıyor. Ömründen yeme noktasında okuma işleminin etkisi yok denecek kadar az.
Kopyalama tarzı dediğiniz işlem de veriyi okuma işlemidir. 👍🏻

Android telefon veya kamera gibi bazı medya cihazlarında çoğu zaman medya bilgisayara kopyalanıp yürütülür. Ömür kısmında ise @Lord Raiden hocamın dediği gibi okuma işlemi SSD veya HDD hasarlı olmadığı sürece ömründen neredeyse götürmez bile.
Evet bu mesajda belirtildiği gibi bir durum olursa, veri önce diskte geçici bir yere kopyalanıp oradan yürütülür.

Android telefon veya kamera gibi bazı medya cihazlarında çoğu zaman medya bilgisayara kopyalanıp yürütülür. Ömür kısmında ise @Lord Raiden hocamın dediği gibi okuma işlemi SSD veya HDD hasarlı olmadığı sürece ömründen neredeyse götürmez bile.
Mantığını tam olarak anlayamadım ikisinin de bir hafızası var biri üzerinden oynatıyor diğeri oynatabilmek için kopyalamanı istiyor? Yordum sizi de ama anlamaya çalışıyorum ☺️

Geri
Yukarı