Bilgisayarda süper ses kaydı için ne gerekir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Onu kullanıyorum zaten.

Kulaklık güzel de ses kartı iyi değil, normalde ses sistemlerinde mikrofon girişi olurdu ve mikrofon çıkışını oraya bağlayınca en azından güzel ses kalitesi olurdu. Ancak benim kullandığım ses sisteminde mikrofon girişi olmadığı için direk anakarta bağlamak zorundayım ve bu da hiç iyi ses kalitesi sunmuyor.

Ses kartı önemli, muhtemelen yeter Echalon kulaklığın mikrofonu. Ancak şöyle bir şey de var; dip ses, cızırtı, hışırtı yaşanabiliyor. Şahsen ben yaşıyorum, bu da elektrik hattı eski. Aynı hattan bir çok cihaz besleniyor, başka yeni hatlı binada sıkıntı yaşanmıyor evdeki gibi. O yüzden kartın ve mikrofonun iyi olsa da böyle elinde olmayan nedenlerden dolayı da sıkıntı yaşayabiliyorsun. Bu bilgiyi de paylaşayım istedim, dikkat edilmesi gereken bir konu :)

Sayın kardeşim, amaç cızırtı gelmesini önlemek ise 25 liralık bir mikrofon ve birkaç ayar ile halledebilirsin kesinlikle. Kesinlikle kelimesinin de altını çizelim yani.

Profesyonel amaçlı kayıtlar genelde hep ticari ilişkilere dayanır. Kimse internete video koymak için stüdyo kurmaz.
Bak şöyle bir şey yapmanı tavsiye ederim sana. Zamanında Yaymyam abi''den kaptık bir şeyler.
O zaten çok mükkemmeliyetçi birisiydi. Böyle bir kelime var mı onu da bilmiyorum :D

250 liraya bir stüdyo mikrofonu alırsın. Tabi bunun yanına bir de mikrofon tutacağı çok ama çok iyi gider, ucuz aletler olmadığını da belirteyim. Evde stüdyo havası yaratır ancak pahalı.
Bunun yanına da 250-300 liralık bir ASUS XONAR serisi ses kartı alırsın.

Paşalar gibi her türlü kayıtını yaparsın. Sen sadece mikrofondan falan konuşacağın için mixer'e ihtiyacın yok.
Mixer daha çok, çok kanallı kayıtlarda işe yarar. Senin ihtiyacın olmayacak, programlar aracılığı ile halledilebilir ki gerek duymayacaksın buna.

Benim de 1 numaralı hayalimdir evde stüdyo havası yaratmak ancak hiç de ucuz değil. 250 lira mikrofona gider, 200 lira tutacağa, 250 lira ses kartına ve 500 lira da mixer'e gider.
Sana ses kartı ve stüdyo mikrofonu yetecektir.
Eğer bütçe verirsen güzel bir mikrofon, ses kartı ikilisi öneririm.

Stüdyo mikrofonlarının çok büyük çoğunluğu mikrofonun karakteristiğinden dolayı daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Zaten stüdyo mikrofonlarının kablosu 3,5 mm jak olmaz.
Resimdeki gibi olur, bu kablo ile çok daha fazla güç elde edebiliyorsun. Tabi bu gücü nereden alıyorsun ? Mixerdeki uygun girişlerden alıyorsun.

fwcxn.png

Ben biraz daha araştırayım senin için. Sen de bütçeni yaz bu arada.

300 TL'ye kadar bütçem var toplam olarak, ses kartı falan filan.

Artık bu bütçeye ne çıkarsa. 300 TL çok profesyönel iş için komik bir bütçe gibi olabilir, ancak bu yatırım şu an ki ses kaydıma göre daha iyi sonuç almamı sağlar herhalde.

Amacın yukarıdaki gibi bir video çekebilmek ise dinamik bir sahbe mikrofonu alman gerekir.
Amacına en uygun karakteristiğe sahip mikrofonlar dinamik, sahne mikrofonları.

Bu mikrofonları 2 metre ötene koyup konuşamazsın. Dudakların değer yani mikrofona. Aynı benim kullandığım mikrofon gibi.
Videolarımı izlersen o videodaki gibi bir ses elde ettiğimi anlarsın. Sen sadece kendi sesini kayıt altına almak istiyorsun.

Kamera mikrofonunun karakteristiğine sahip başka bir mikrofon ile bunu yapamazsın, çevre sesleri çok etiler, ortam çok etkiler. Sesin olduğundan ince bile çıkar.
Ancak sahne mikrofonunda sesin olduğu gibi kayıt edilir, sadece ama sadece senin sesin.
Gerekli ayarı yaptıktan sonra bilgisayardan müziğin sesini sonuna kadar açsan bile o sesi almaz o mikrofon.

Amacına en uygun mikrofon emin ol ki, bahsettiğim karakteristiğe sahip sahne mikrofonları.
Bunların tek olumsuz yönü havada uçamıyor olmaları. Yani bir mikrofon tutacağı şart.
Bazı arkadaşlar işsiz dedi bana :D Her şeyin bir nedeni varmış demek ki. Sahne mikrofonu ile kendi sesini karşı tarafa çok daha iyi iletirsin, çok daha kaliteli iletirsin.

Bu bağlamda ekran kartına o kadar da gererek duymayacaksın çünkü profesyonel bir iş değil. Çekeceğin videolar en az o videodaki kadar kaliteli olu hiç kuşkun olmasın.
İmkanın olsa mixser almanı önerirdim, kayıt demek mixser demektir. Yinede sorun teşkil etmiyor senin için.

Şimdi onboard ekran kartını kullanırsan yüksek bit ses kayıtlarında sıkıntılar olur, onboard kart yetersiz kalır işte bu durumda.
130 lira civarına ASUS XONAR'ın işini fazlasıyla halledebilecek ses kartı var. Daha fazlasını almak saçma olur, paranın büyük kısmını kaliteli bir sahne mikrofonuna harcamalısın.
Asus Xonar DGX 5.1 Pci-e Ses Kartı - Bilgisayar - Hepsiburada.com
Mikrofon olayına gelecek olursak dediğim gibi sahne mikrofonu alacaksın. Stüdyo mikrofonu amacına pek uygun değil.
Kaliteli mikrofonlar VatanComputer gibi sitelerde satılmaz, bunu bilmen gerekiyor. Biraz araştırıp dolaşacaksın.
Müzik marketlerde bulabilirsin, bunun dışında pek site bilmiyorum.
Akg D44S Fiyat
Bu dinamik bir vokal-sahne mikrofonu. İnsan sesini bu fevkalade bir biçimde kaydeder, işini fazlasıyla ama fazlasıyla görür. O videodaki adam yanında halt eder yani :D
Kötü bir mikrofon değil, Yamyam abimizin de zamanında önermiş olduğu, aklımın bir köşesinde kalmış bir mikrofon.

Tabi bu mikrofonu ailene verip, akrabaların ile konuşturamazsın. Yan odadan baban bağırınca mikrofon hiçbir ses algılamaz :D

5 cm kadar yanından konuşursan ses olduğundan daha ince gelir çünkü ses dalgaları güçsüzleşir mikrofon onu algılayana kadar, öyle bir yapısı var yani.
Dudağın sürtecek şekilde konuşursan, o mikrofon ve ses kartı ile şahane sonuçlar alırsın.
Keşke imkanım olsaydı da o mikrofonu alsaydım. Çok daha ucuz bir mikrofon ile bile çok süper kayıtlar yapılabiliyor.
Sen o aletler ile amatörlükten bir adım öteye geçmiş olacaksın. Kendini video-ses programları üzerinde geliştirirsen gerisi gelir. Hiç zor programlar değil. Zamanında galiba Adobe'nin bir programı ile takılıyorduk biz.
Biliyorum çok yazdım ancak bilgi sahibi olunması gereken konular. O 2 aleti alırsan emin ol hiç pişman olmazsın.
Amacını sonradan anladım ve bu yüzden dinamik bir sahne mikrofonuna döndüm. Son kes diyorum, amacına uygun mikrofon, işte o mikrofon. Başka mikrofon arama gayet iyi.

OOOOO abi harbiden ne yazmışım be, oku oku bitmez harbiden yazmışım ya. Kusura bakma insan kaptırıyor kendini.

Öncelikle bu kadar çok yazdığın için sağol. Çünkü zaten mikrofon ses ve kayıt işleri seni baya sarmış belki de bunun ile ilgili 20 tane konu açmışsındır şimdiye kadar, senden zaten böyle bir yardım bekliyordum. :D

Recep abi de son olarak bir şeyler söylerse almayı düşünüyorum.

Kaliteli bir kayıt almak istiyorsanız bir adet mini mixere ihtiyacınız var bunun yanında da bir adet de stüdyo mikrofonuna bu aygıtlar profesyonel olduğu için mikrofon mixer ve sağlam bir kulaklık en az 800 tl yi gözden çıkarmak gerekiyor .
Fakat sizin bütceniz 300 tl oldugu için böyle bir sistem abartı olur. size tavsiyem çoğu müzik markette bulabileceğiniz masaüstü karaoke mikrofonlarıdır. kayıt sırasında cızırtı dan yana sıkıntı olursa birtane mikrofon süngeri geçirirsiniz mikrofonunuza olur biter. Süngerde cızırtıyı kesmediyse kablo bağlantılarınızı kontrol edin gerekirse kabloyu değiştirin. Ama illaki profesyonel birşey olsun diyorsanız bu siteyi incelemenizde fayda var
Profesyonel Ses Sistemleri, Behringer Mixer, izmir Ses Işık Sistemi burda size gerekli bütün ekipmanları bulabilirsinz.

Sünger'in cızırtı ile falan bir alakası olmaz. Sünger denilen şey cızırtı olmasın diye koyulmaz, cızırtı denilen şey mikrofonun içerisinden kaynaklanan bir şeydir. Gerekli ayarlar yapıldığı halde kayıt sırasında cızırtı geliyorsa anlayın ki mikrofon bozuk. İstersen sünger fabrikasında kaplattır her yerini yine cızırtısını yapar.
Bu tür cızırtılar genelde CS 1.6 Online gibi oyunlarda çocukların çubuk mikrofonunda olur :D O oyunlarda takılırdım zamanında.
Mikrofonum sayesinde sürekli komutçu yaparlardı beni, çünkü herkes sesten memnun kalırdı.
Çubuk mikrofonda pardon deyince zaten ilk 2-3 harf rüzgar tarafından yok oluyor :D Dinamik karakteristiğe sahip stüdyo mikrofonunda asla böyle sorunlar yaşanmaz.
Ne konuşursan onu duyarsın.

Yukarıdaki mesajdaki alet, mixer'den farkılı görevlere kayıyor biraz. 2 adet mikrofon girişi var görüldüğü gibi. Bunlara stüdyo mikrofonu denilen, yüksek güç isteyen mikrofonlar takılıyor.
Görüldüğü gibi fiyatları oldukça pahalı. Stüdyo demek mixer demektir ve kaliteli bir mixer 500'den aşağı asla bulunmaz. Tekrarlıyorum senin pek işine lazım olmayacak.

Son kes söylüyorum kardeşim :D O mikrofon ve ses kartı belki de en iyi seçeneğin. Özellikle o mikrofon tam senin işini görmek için yapılmış. İstersen sesi hoparlörlere verip şarkı falan da söylersin :D

Gelin hanımın annesinden 3 burma bilezik damat beye bir miktar para.
Evet çiftleri dans etmek üzere pistimize davet ediyorum.
Çocuklarımızı pistten uzaklaştıralım efemm

tarzı havalara girersin. Yaparsın bir şeyler. Sana bir video atayım aslında ben. Biraz daha fikir sahibi olursun.
İstediğin ses bu değil mi :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Keşke o dediğin sünger filtreyle cızırtı geçse de kastettiğim cızırtı o değildi benim :) Dip ses yani ona evde çare bulunmuyor, elektrik aksamından olduğu kanaatindeyim ben de başka yerde sorun çıkarmadığı için aynı sistem. Ama dediklerin doğru yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı