Çözüldü Bilgisayarda tanımadığım klasörler var

• Konuyu başlatan eak1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 494
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

eak1

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, arkadaşımla birlikte RDR 2 oynadığımız bir Steam hesabımız vardı. RDR 2'yi oynaya tıkladım ardından içeri gidip geldiğimde oyunun bir anda bilgisayarımdan silindiğini ve onun yerine saçma 500 MB'lik bir oyunun açıldığını gördüm. Not düşeyim, hiçbir şekilde Torrent indirmedim, bilgisayara güvenilmeyen hiçbir kaynaktan bir şey indirilip açılmadı. Ne sebep olmuş olabilir diye arkadaşımla bilgisayarı araştırdığımızda ekran görüntülerini göndereceğim dosyaların oluşturulduğunu ve silindiğini gördüm. Dosyaların oluşturulduğu sıra herhangi bir şey indirmedim, herhangi bir kimse bilgisayara dokunmadı.

Screenshot_1.png

Çözüm
Firefox arama geçmişime baktığımda ekran görüntüsünü yolladığım dosyaların oluşturulduğu tarihlerde herhangi bir şüpheli siteye girmiş olduğum gözükmüyor.

Programların tarama sonucu bitince buraya yazacağım.

Arkadaşlar Malwarebytes, Kaspersky ve MRT taradı; hiçbir şey bulunamadı. Aynı ağa bağlı diğer bilgisayara baktığımda bir şey bulamadım. Şimdilik içim rahat. Fikirleriniz varsa seve seve dinlerim, iyi geceler.

Arkadaşlar mevzuyu çözdüm, oynadığınız Steam hesabına başkalarının erişimi varsa siz oyun oynadığınız esnada "Bağlan" diyerek bilgisayarınıza erişebiliyorlar. Az önce başka birisinde denedim ve hem oyunu hem masaüstünü kontrol edebildim. Hepinizin aklında bulunsun, aman dikkat. Neyse, benim içim rahat, virüs yok, bağlanan kişinin internette yaptığı veyahut girdiği bir klasörü yok, problemin kaynağını öğrenmiş olduk, hepinize iyi günler diliyorum, teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar, arkadaşımla birlikte RDR 2 oynadığımız bir Steam hesabımız vardı. RDR 2'yi oynaya tıkladım ardından içeri gidip geldiğimde oyunun bir anda bilgisayarımdan silindiğini ve onun yerine saçma 500 MB'lik bir oyunun açıldığını gördüm. Not düşeyim, hiçbir şekilde Torrent indirmedim, bilgisayara güvenilmeyen hiçbir kaynaktan bir şey indirilip açılmadı. Ne sebep olmuş olabilir diye arkadaşımla bilgisayarı araştırdığımızda ekran görüntülerini göndereceğim dosyaların oluşturulduğunu ve silindiğini gördüm. Dosyaların oluşturulduğu sıra herhangi bir şey indirmedim, herhangi bir kimse bilgisayara dokunmadı.

Eki Görüntüle 1757433

Hocam öncelikle merhaba Windows'un bu tarz durumlar için kendi antivirüs yazılımı var Win+r kombinasyonu ile çalıştırı açıp sonrasında mrt yazın Windows'un kendi programı sizden izin isteyecek izin verip sonrasında tam tarama yaptırın işinize yarayabilir.

Solucan nasıl yiyebilirim? Bilgisayara Steam dışında hiçbir oyun indirmedim, torrent 0. Bilgisayarımdaki dosyalar Steam, Discord, Telegram ve benzerlerinden ibaret, bilmediğim hiçbir linke tıklamadım.

Dediğiniz uygulamalar ile taratıp buraya yazacağım.
Demek ki bir yerlerden girmiş hocam ya da ağ üzerinden bulaşan bir soluncancığımız var.
Modernleştirilmiş bir ILOVEYOU virüsü, içinde VBS, BAT EXE dosyaları olabilir sakın açmayın. Sanırım açmaya çalıştığınızda antivirüs zaten temizlediği için kısayol bulunamadı falan yazmış.

Burada size düşen ise Kaspersky ile evde ne kadar cihaz varsa hepsini taratmak.

Yok hocam, herhangi bir USB girişi yok. Ortak Steam hesabından bir şey yapılabilir mi? Steam Remote vesaire.
Steam hakkında bilgim yok fakat ortak dosya paylaşımına izin veriyorsa olabilir, neticede kısayol olarak eklenmiş, ana bilgisayardaki bir dosya yolunu eklemiş olabilir. Zararlı aktivite olduğunu düşünmüyorum zira taramada ortaya çıkardı. Yine de KVRT, ESET Scanner gibi araçlarla tarayın.

Firefox arama geçmişime baktığımda ekran görüntüsünü yolladığım dosyaların oluşturulduğu tarihlerde herhangi bir şüpheli siteye girmiş olduğum gözükmüyor.

Programların tarama sonucu bitince buraya yazacağım.

Arkadaşlar Malwarebytes, Kaspersky ve MRT taradı; hiçbir şey bulunamadı. Aynı ağa bağlı diğer bilgisayara baktığımda bir şey bulamadım. Şimdilik içim rahat. Fikirleriniz varsa seve seve dinlerim, iyi geceler.

Arkadaşlar mevzuyu çözdüm, oynadığınız Steam hesabına başkalarının erişimi varsa siz oyun oynadığınız esnada "Bağlan" diyerek bilgisayarınıza erişebiliyorlar. Az önce başka birisinde denedim ve hem oyunu hem masaüstünü kontrol edebildim. Hepinizin aklında bulunsun, aman dikkat. Neyse, benim içim rahat, virüs yok, bağlanan kişinin internette yaptığı veyahut girdiği bir klasörü yok, problemin kaynağını öğrenmiş olduk, hepinize iyi günler diliyorum, teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı