Bilgisayarda virüs şüphesi

Arkadaşlar, Hitman Pro ve Kaspersky ile tarama yaptım temiz çıktı. Ancak virüs varmış gibi hissediyorum.

Exploit veya crypto şifrelemeyle son zamanlarda virüs programlarını kolayca geçen virüsler var hatta size örnek dosya atabilirim virüs var ama VirusTotal sitesinde temiz geçiyor bunun için yapacak şey sistemin dosyalarını veya donanımlarını gereksiz kullanan programların farkında olmak.

Bir güvenlik konusu ve bir OKB vakası daha... Bilgisayarınızda herhangi bir yavaşlık yoksa çokça hedef alınan yüksek profilli birisi değilseniz virüs yoktur merak etmeyin.
Hayır.

Zaten virüs bulamamışlar daha kafana takmana gerek yok.
Vay bee.

Virüs şüphenizden kurtulmak için Linux kullanabilirsiniz.

Windows işletim sistemi kullanıcının pek de üzerinde işlem yapabileceği bir işletim sistemi değil. Bu noktada antivirüsler kullanıcının yetkisinin üstüne çıkarak kullanıcıyı ve işlemleri kısıtlayarak bir güvenlik duvarlı oluşturmaya çalışırlar, ama bu kesin bir çözüm değil. Virüsler de antivirüs gibi kullanıcının ve hatta antivirüsün üstüne çıkabiliyor ve görünmez olabiliyor.

Antivirüsler, daha önce tespit edilmiş virüslerin temel mantığını mevcut dosya ve işlemlerle karşılaştırarak "bu virüs" diyebilir veya sistemin değişmemesi gereken dosyalarına erişimi katı bir şekkilde reddedebilir. Bu kesin bir güvenlik değildir. Yeni yazılmış farklı bir virüs, küçük bir bulaşma ağıyla uzun süre fark edilmeden kalabilir.

Bu düşünceyle her program virüs olabilir. Kullanıcının tutumu, sistemi güvende tutar. Eğer kullanabiliyorsanız Linux kullanmanızı öneririm; çünkü Windows'ta olduğu gibi kullanıcıyı işlem yetkisi bakımından yerin dibine gömmüyor, bu sayede sisteme zararlı bir yazılım bulaştığında zararlı yazılımı gözlerinizle görüp kaldırabiliyorsunuz. Diğer yandan da Linux işletim sistemi çok kullanılmadığından virüslerin odak noktası değil. Windows virüsleri de Linux'da çalışmadığından kabaca %90 daha güvende oluyorsunuz.

Bir virüs bulaştıktan sonra, gerek Windows gerek Linux olsun virüsü kaldırmak bir şey ifade etmiyor. Çoğu virüs zaten işini halletmiş oluyor. Bu yüzden, öncelikle virüs kapmamak çok önemli. Linux kullanırken yazdığınız komutların farkında olmalısınız, Windows programlarının aksine bu komutların amacı anlaşılır olduğundan karar vermek daha kolay oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı