Çözüldü Bilgisayardaki Gereksiz EFI’leri Silme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vomeroguz03

Hectopat
Merhaba arkadaslar. Bilgisayarima Windows 10’un yanina DeepinOs kurmustum. Fakat artik kullanmadigimdan dolayi kaldirdim. DeepinOs’u silince boot seceneklerinde EFI dosyasi gozukuyor. Bunu nasil kaldirabilirim?

Oluşturduğun önyükleme dosyasını silmen lazım.
Disk yönetiminden silebilirsin.
Veya çalıştır kısmına "msconfig" yazıp girdiğinizde karşınıza gelen pencereden önyükleme kısmına gelin.
Oradan silmek istediğiniz işletim sistemini seçip sile basınca oluyor.
Nasıl çözdüğünü yazarsan başkaları da öğrenebilir, kullanabilir.
Hem de Technopat kurallarının arasında yer alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Oluşturduğun önyükleme dosyasını silmen lazım.
Disk yönetiminden silebilirsin.
Veya çalıştır kısmına "msconfig" yazıp girdiğinizde karşınıza gelen pencereden önyükleme kısmına gelin.
Oradan silmek istediğiniz işletim sistemini seçip sile basınca oluyor.
Nasıl çözdüğünü yazarsan başkaları da öğrenebilir, kullanabilir.
Hem de Technopat kurallarının arasında yer alıyor.

Hocam dediginizi yaptim. Çözülmedi. Yoksa yazardim. Anakartin boot seceneklerinde halen gözüküyor.

Anladım. Başlıkta çözüldü yazınca bilgilendirmek istedim.
Diski formatlayacaksınız herhalde.

Hocam kurdugum diski formatlamak sorun degil. Ama boot seceneklerinin arasindan gitmesi icin tum diskleri formatlayip yeniden Windows 10 kurmam lazim. Daha onceden cok sistem kurup sildim. Ne yazikki bu durumdan kurtuluşum olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet, bende zaten sizin dediğinizi kastetmiştim.
Buradaki aşamaları dener misiniz? Çalışacağını düşünüyorum.
Oldu mu acaba?

Hocam su an macOs Mojave’deyim. Birazdan girip deneyecegim. Simdiden cok tesekkur ederim zaman ayırıp bana yardim ettiginiz icin. Eski bilgisayarimda bunu yaptigimda bir sey olmamisti bakalim belki simdi olur.

Komut İstemi yönetici olarak çalıştırılır ve aşağıdaki komut girilir. Burada X yerine herhangi bir kullanılmayan mounting point adresi girilebilir.
Kod:
mountvol X: /s

Sonrasında Explorer++ indirilir (Explorer++ - A small and fast file manager for Windows) ve yönetici olarak çalıştırılır.
İçerisinde az önce mount edilen EFI bölümü bulunur ve içindeki silinmek istenen işletim sistemlerine ait klasörler silinir. Bu işlemi yaparken dikkatli olunması gerekir, yanlış bir şeyi silmek önemli sorun yaratabilir.

Kaynak: [Guide] Mount and Access EFI partition on Windows 10

Evet, bende zaten sizin dediğinizi kastetmiştim.
Buradaki aşamaları dener misiniz? Çalışacağını düşünüyorum.
Oldu mu acaba?
Bu yöntemi bir ağabeyimden aldım kesinlikle olduğunu söyledi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı