Çözüldü Bilgisayardaki Gereksiz EFI’leri Silme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vomeroguz03

Hectopat
Merhaba arkadaslar. Bilgisayarima Windows 10’un yanina DeepinOs kurmustum. Fakat artik kullanmadigimdan dolayi kaldirdim. DeepinOs’u silince boot seceneklerinde EFI dosyasi gozukuyor. Bunu nasil kaldirabilirim?

Arkadaslar sorunu @Silinen üye kullanici isimli arkadasin gosterdigi yontemle cozdum. CMD uzerinden diskteki boluntulerden FAT32 turunde olan boluntuyu secip harf ve surucu atiyoruz. (Birden fazla sistem kuruluysa Windows’un EFI dosyasini, disk yonetiminden bakarak secin. EFI dosyalarinin turu FAT32’dir.) Daha sonra komutlari kullanarak -EFI’ye hangi harfi verdiyseniz onu yazarak giriyorsunuz- EFI’ye girip dosyalari goruntuluyorsunuz. Bu konuda sunu soyleyeyim linkteki gibi yapmaya çalıştım olmadi. Bende “ls” yerine “dir” yazdim. Sonra EFI’lerin ismi gözüktü. Bende linkte gosterildigi gibi sildim. Arkadaslara yardimlarindan dolayi cok tesekkur ederim.

1. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
2. diskpart
3. sel disk 0(sizde sayı kaçsa o bende sıfırdı)
4. list vol
5. sel vol 2( Sizde sayı kaç ise ) Hangi bölümün olduğunu boyutundan anlarsınız boyutu 100 MB oluyor.
6. assign letter=D: ( Siz başka harfi de atayabilirsiniz eğer D diskiniz varsa )
7. exit yazın çıkın ve ardından aşağıdaki adımları uygulayın;
1. cd /d D:
2. ls
3. ls EFI
4. cd EFI
5. ls
6. rmdir /S linux (Linux yerine hangi işletim sistemi klasörü varsa)
7. ls yazdığınızda tekrardan sildiğiniz klasör çıkmıyorsa sorun çözüldü demektir.
Kolay gelsin.
Alıntı: LinuxBSDos.com | Operating systems, software & hardware

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam daha ayrintili sekilde anlatti. Windows 10 EFI dosyasi zaten 100MB. Yine de emin olmak icin disk yonetimine bakmanizda yarar var. Tekrardan sag olun.

Birde assign letter=D: kisminda “D” harfi yerine hangi harfi verirseniz EFI boluntusunde vermis oldugunuz harf o oluyor.

Evet biliyorum 100 MB olduğunu ama emin değildim yazmak istemedim.
Yanlış bilgilendirmemek için. :)
Hocam daha ayrintili sekilde anlatti. Windows 10 EFI dosyasi zaten 100MB. Yine de emin olmak icin disk yonetimine bakmanizda yarar var. Tekrardan sag olun.

Birde assign letter=D: kisminda “D” harfi yerine hangi harfi verirseniz EFI boluntusunde vermis oldugunuz harf o oluyor.
Ha evet D bölümü olanların başka harfi ataması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı