Çözüldü Bilgisayardan elektrik çarpıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CaptGimp

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi forumlar. Bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 6-7 civarı oldu, bu sorunu 5 ay önce fark ettim. Sorun şu ki; bilgisayar kasamın dıştaki vidasına dokunduğumda ve aynı anda iletken bir yere (genellikle kalorifer oluyor) parmağımı gıdıklayacak şekilde elektrik çarpıyor. Ayrıca ekipmanlarımın LED'leri güç kaynağının gücünü kapatmadığım sürece sönmüyor. Sizden isteğim sorun topraklama olmamasından mıdır? Ve bunu şu an geçici olarak çözmek için ne yapabilirim? Malum topraklama dediğimiz şey iki kablo çekince olmuyor. Bu pandemi sürecinde hemen yaptırabileceğim bir şey değil.

Çözüm
Sadece 1 saniye falan mı sürekli mi?

Sürekli, biraz daha artarak devam ediyor.
Kaçıncı katta yaşıyorsun?
Evindeki prizlerde topraklama var mı?
3'Lü gibi uzatma kullanıyor musun? Kullanıyorsan toprağı var mı?
PSU güç kablonda topraklama var mı?

Eğer bunların hepsi varsa aşağıdaki i uygula;

Kat*7 metre sarı yeşil kablo al sonra kasanın bir yerine sıkıştır veya elektrik dübeli ile tuttur. Sonrasında kabloyu evin dışına çek ve toprağa göm.

Ev 1. katta.
Evde ki prizler de eski bina olduğundan dolayı sadece bazı odalarda topraklama var.
3'Lü kablo kullanıyorum, topraklaması yok.
Akım korumalı veya topraklamalı priz deneyeceğim fakat şu korkum var. Zaten bir akım kaçağı varsa priz otomatik olarak kendini kapatmaz mı?
Bu normal onun ayarı BIOS'tan yapılıyor diye biliyorum.

Hocam anlatabilir misiniz nasıl yapıldığını?
Arkadaşlar yeniden selamlar. Tavsiye üzerine prizde, bilgisayar kasasında, monitör de ve uzatma kablosunda kontrol kalemi ile çeşitli denemeler yaptım. Sonuç olarak bilgisayarım eski takılı olduğu üçlü prizden akım kaçırırken bu uzatma kablosunu taktığım prize taktığımda herhangi bir sorun olmadığını gördüm ve sonuç olarak sorunun uzatma kablosundan olduğunu ve değiştirmeye karar verdim. Viko'nun bu akım korumalı prizini aldım. Bugün taktım ve tüm denemeleri yaptım. Sonuç olarak bilgisayarımdan geçen akım problemi tamamen çözüldü. Sorunu yaşayanlara tavsiyem tek tek deneme yapıp asıl sorunun nereden kaynaklandığını bulmaları ve oradan başlayarak düzeltmeye çalışmaları. Sorunum uzatma kablosundan olduğu için kolay bir şekilde çözebildim. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. İyi forumlar.
Bilgisayarınızın Kasa Kapağını Açınız. Anakartınızın üzerinde bulununan tüm chipleri bir iletken cımbız ile karşılıklı uçlarını 2. resimde görüldüğü gibi (1-1 ve 2-2) hafifçe bastırmadan kısa devre ettirerek üzerlerinde oluşan statik elektriği alınız. (A)
Statik elektrik birikmiş olabilir. Tuşa 10sn civarı basınca da alınabiliyordu galiba.

Kat*7 metre sarı yeşil kablo al sonra kasanın bir yerine sıkıştır veya elektrik dübeli ile tuttur. Sonrasında kabloyu evin dışına çek ve toprağa göm.

Sadece 1 saniye falan mı sürekli mi?

Sürekli, biraz daha artarak devam ediyor.

Ev 1. katta.
Evde ki prizler de eski bina olduğundan dolayı sadece bazı odalarda topraklama var.
3'Lü kablo kullanıyorum, topraklaması yok.
Akım korumalı veya topraklamalı priz deneyeceğim fakat şu korkum var. Zaten bir akım kaçağı varsa priz otomatik olarak kendini kapatmaz mı?
Bu normal onun ayarı BIOS'tan yapılıyor diye biliyorum.

Hocam anlatabilir misiniz nasıl yapıldığını?
Arkadaşlar yeniden selamlar. Tavsiye üzerine prizde, bilgisayar kasasında, monitör de ve uzatma kablosunda kontrol kalemi ile çeşitli denemeler yaptım. Sonuç olarak bilgisayarım eski takılı olduğu üçlü prizden akım kaçırırken bu uzatma kablosunu taktığım prize taktığımda herhangi bir sorun olmadığını gördüm ve sonuç olarak sorunun uzatma kablosundan olduğunu ve değiştirmeye karar verdim. Viko'nun bu akım korumalı prizini aldım. Bugün taktım ve tüm denemeleri yaptım. Sonuç olarak bilgisayarımdan geçen akım problemi tamamen çözüldü. Sorunu yaşayanlara tavsiyem tek tek deneme yapıp asıl sorunun nereden kaynaklandığını bulmaları ve oradan başlayarak düzeltmeye çalışmaları. Sorunum uzatma kablosundan olduğu için kolay bir şekilde çözebildim. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı