Bilgisayardan elektrik çarpıyor

Huseyinatik

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kasanın arkasındaki metal yerlerden ve monitörün ayağından ki o da metal elektrik çarpıyor. Üstelik prizin (akım korumalı) anahtarı kapalı haldeyken. Elimle dokunduğuma çarpmıyor fakat bileğin iç tarafı gibi hassas bir doku temas ettiğinde acıtacak kadar çarpıyor. Sorun ne olabilir?

Bu çarpma dediğiniz olay statik elektrik mi değil mi öncelikle onu anlamanız gerekiyor. Bileğiniz temas ettiği sürece aralıksız çarpmaya devam mı ediyor yoksa tek seferlik mi? Bu arada bilekten çarpıp elden çarpmamasının sebebi eldeki deri kalınlığı, nasır vs. ile bileğinizdeki deri kalınlığının farklı olması.

O yüzden mi elektrik faturası çok geliyor reis :D öyle olsa keşke fatura gelmez en azından

Bu çarpma dediğiniz olay statik elektrik mi değil mi öncelikle onu anlamanız gerekiyor. Bileğiniz temas ettiği sürece aralıksız çarpmaya devam mı ediyor yoksa tek seferlik mi? Bu arada bilekten çarpıp elden çarpmamasının sebebi eldeki deri kalınlığı, nasır vs. ile bileğinizdeki deri kalınlığının farklı olması.
Hayır hocam bu sürekli bir çarpma. Statik elektirik bu kadar çarpar mı ki?

O oluyor ya. Bende iletken alüminyum kasalı eski upgraded Mac Pro var ondada oluyor sebebi prizde topraklama olmaması diye okumuştum önemli değil zararı olmaz.
Hocam zararı bana oluyor fbgfbfb gerçekten can yakıyor bazen. Topraklama olmadığından şüpheleniyorum ben de

Topraklanma ile ilgili bir durum, metal kasalı laptopumda bende de oluyordu bir ara hem de sürekli durduk yere geçti nedense priz ya da fiş ile alakalı bir durum.
prizler çok kalitesiz değil aslında ama işte topraklama yok büyük ihtimalle ondandır

Hocam zararı bana oluyor fbgfbfb gerçekten can yakıyor bazen. Topraklama olmadığından şüpheleniyorum ben de

prizler çok kalitesiz değil aslında ama işte topraklama yok büyük ihtimalle ondandır
Ayağını kaldır yada bilgisayarı bir ahşap masanın üstüne koy yada bir sandalye üstüne çıkıp dene. O zaman o his olmayacak. Ayrıca o voltaj sıkıntı yaratmaz. Biliyorum biraz acı verici ama ben 8 yaşındayken inşaat elektriği aldım açık kablo yüzünden. 2-3 dakika kalbim ağrıdı ama şu an iyiyim Allah'a şükür.

Hocam bu elektrik işinden hiç anlamıyorum şase nedir? Anakartta falan varsa nasıl düzeltirim?

Yok olm, bak Kasa'dan çarpar elektrik. Çıkart kasayı koy anakartla masanın üstüne sistemi çalıştır pin ile çarpma falan olmaz. Sıkıntı etme sorunun anakartta olma ihtimali sıfır. Olmazsa git bir plastik kasa al kökten çöz :D

Geri
Yukarı