Bilgisayardan rahatsız edici tiz bir ses geliyor

salim07

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte b650 M
İşlemci
7600x
Arkadaşlar selam,
İlk defa sistem topladım. Çok uzun süredir laptop kullanıyordum. Bilgisayarımdan çok tiz anakart buzzer sesine benzeyen bir ses geliyor. Bu problem ekran kartı takılı olmadan da geliyordu. Dolayısıyla ekran kartında olmadığına eminim. Eğer bobin sesiyse 2 seçenek kalıyor, PSU veya anakarttan gelebileceğini düşünüyorum. Sesi dinlediğimde anakarttan geldiğini düşünüyorum. Çünkü PSU altta kapalı alanda duruyor yani orayı dinlediğimde ses azalıyor anakartta daha çok duyuyorum.
Bu sesin yükle de alakası yok çünkü çoğu zaman bilgisayarın tuşuna basar basmaz başlıyor. Nadiren 3 5 saniye boyunca susuyor fakat onun dışında hep ötüyor.
Bu problemi nasıl çözebileceğimi bulamadım. Sesi internette duyduğum coil whine seslerine pek benzetemedim açıkçası. Bu sesler genellikle cızırtı şeklinde oluyor. Benim duyduğum ses çok daha tiz bir ıslığa benziyor. Fakat fanlarla da alakalı değil fan hızlarını maksimum minimum arası hareket ettirdiğimde seste bir değişiklik olmuyor.

Bu süreçte şöyle bir olay yaşadım. Sistemi ilk topladığımda bu sesi bir türlü çözemedim ve servise göndermek için anakartı söktüm. İronik bir şekilde işlemci soketi koruyucu kapağını takmak isterken işlemci soket pinlerini yamulttum. Kartı bu ses yüzünden iade etmek isterken maalesef iade edemeyeceğim bir duruma düştüm.
Kart servis tarafından yamulan pinler ücretsiz bir şekillde tamir edilerek geri gönderildi. Bu garanti dışı durumu ücretsiz bir şekilde tamir ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Fakat bu ses problemi ile ilgili bir bilgi yok. Bu ses oldukça rahatsız edici hatta download yapmak için bilgisayarımı açık bıraksam uyuyamam bu sesle. Dolayasıyla bir şekilde çözmem gerekiyor.

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Ses - Drive linki

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle anakart üzerindeki direçlerle veya bobinlerle alakalı. Anakart tamiri yapan bir yere ya da direk kadıköy yazıcıoğlu iş hanına git orada bir sürü anakart tamiri yapan bilgisayarcılar var. Orada dirençlerin akımını ölçtürüp değeri düşük olan bobinin değişimini yaptırabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı