Bilgisayardan yanık kokusu geliyor

adsiz_kullanicii

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, bugün masamdaki masaüstü bilgisayarımın kablolarının yerini düzenliyordum ve kabloları her şey yerine uygun olarak taktım ve bilgisayarımı açtım ve ondan sonra bilgisayarı açtığım gibi kasadan cızırtı sesi ve yanık duman kokusu çıktı. Ben de hemen prizden fişi çektim ve bilgisayarı kapattım. Ama kasam temperli camlı olduğu için bir şeye dikkat ettim, ben fişi çekmeden önce yanık kokusu gelirken ekran kartımın LED'leri, RAM'lerin RGB'leri, işlemci fanım ve kasamın fanları, monitörüm çalışıyordu. Yani demek istediğim ekran kartım ya da RAM'lerim, fanlarım zarar görseydi o esnada çalışmazdı ve cızırtı edip yanık kokusu geldiği gibi direkt kapanırdı diye düşünüyorum. Ama formlarda okuduğumda çoğu kişi PSU'dan kaynaklı demiş kullandığım PSU Gigabyte P750GM 80 Plus Gold sizce neden kaynaklı olabilir?

Sistemim daha tam 2 haftalık, her şey sıfır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen PSU kaynaklıdır. PSU'yu kasadan söküp bir koklayın yanık kokusu geliyor mu diye. Ama diğer bileşenlere zarar vermiş de olabilir. Kokunun yerini tespit ettikten sonra PSU kaynaklıysa başka bir PSU ile kontrol edin PC'de sorun olup olmadığını.

Güç kaynağının kablosunu takarken, yerine tam oturtturdunuz mu bastırarak? Belki onu yarım taktıysanız ondan dolayı bir problem yaşatmış olabilir. Bir de ekran kartı, RAM ve diğer bileşenlerin ışıklandırması, bileşen yansa bile çalışmaya devam edebiliyor. Daha 3-4 ay önce benim kendi kullandığım RTX 3070 sistemim görüntü vermeyi kesti ve hala ışıkları yanıyordu. Garantiye yolladığımda raporda yanmış olarak gözüküyordu.

Artı -1 Eksi
Fanlara bakın.

Ben tx marka 2 tane 140mm kasa fanı almıştım 5 gün sonra iade ettim ısınınca yanık plastik kokusu gibi bir koku odam buram buram kokuyordu annem filan bile sürekli bir şey mi yanıyor diyordu meğer fanlar yapıyormuş iade ettim.

Kast ettiğim kasa fanları yani bilinen bir markamı yoksa basit bir markamı bilmiyorum ama çok adi plastikten yapılmış ise onlar olabilir.

Bence ilk olarak güç kaynağından şüphelenin çünkü güç kaynağınızla yabancı forumlarda bomba diye dalga geçiyorlar.

Muhtemelen PSU kaynaklıdır. PSU'yu kasadan söküp bir koklayın yanık kokusu geliyor mu diye. Ama diğer bileşenlere zarar vermiş de olabilir. Kokunun yerini tespit ettikten sonra PSU kaynaklıysa başka bir PSU ile kontrol edin PC'de sorun olup olmadığını.
Hocam Yanıtladığınız İçin Teşekkürler.Başka Bir PSU yu Nereden Bulabiliriz ?
Güç kaynağının kablosunu takarken, yerine tam oturtturdunuz mu bastırarak? Belki onu yarım taktıysanız ondan dolayı bir problem yaşatmış olabilir. Bir de ekran kartı, RAM ve diğer bileşenlerin ışıklandırması, bileşen yansa bile çalışmaya devam edebiliyor. Daha 3-4 ay önce benim kendi kullandığım RTX 3070 sistemim görüntü vermeyi kesti ve hala ışıkları yanıyordu. Garantiye yolladığımda raporda yanmış olarak gözüküyordu.
Hocam Yanıtladığınız İçin Teşekkürler Ama Ben PC yi kapatmadan Önce Görüntü Monitörde Aktifti. Hocam Bu Arada Bendede RTX 3060 Var Yandıysa Ne Kadar Masraf Çıkarır ?
Fanlara bakın.

Ben tx marka 2 tane 140mm kasa fanı almıştım 5 gün sonra iade ettim ısınınca yanık plastik kokusu gibi bir koku odam buram buram kokuyordu annem filan bile sürekli bir şey mi yanıyor diyordu meğer fanlar yapıyormuş iade ettim.

Kast ettiğim kasa fanları yani bilinen bir markamı yoksa basit bir markamı bilmiyorum ama çok adi plastikten yapılmış ise onlar olabilir.
Hocam Yanıtladığınız İçin Teşekkürler Kasamda 9 Tane Fan Var 9 uda Gamepower Air Turbine.

Son düzenleme:
Hocam Yanıtladığınız İçin teşekkürler. Başka Bir PSU'yu Nereden Bulabiliriz?

Hocam Yanıtladığınız İçin teşekkürler Ama Ben PC'yi kapatmadan Önce Görüntü Monitörde Aktifti. Hocam Bu Arada bende de RTX 3060 Var Yandıysa Ne Kadar Masraf Çıkarır?

Hocam Yanıtladığınız İçin teşekkürler Kasamda 9 Tane Fan Var 9 uda Gamepower Air Turbine.

Fanları biraz koklayın gövdesinde yanık kokusu vs geliyor mu çok ısınıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı