Bilgisayardan yanık kokusu geliyor

Emircanazik

Hectopat
Makaleler
1
Bu gün normal bilgisayar oynuyordu kardeşim yanında uzanıyordum bir anda bilgisayar kapandı kıvılcım gibi bir şey çıktı Duman çıktı ve yanık kokusu yayıldı odaya bilgisayar çalıştı fakat ekran kartının 1 fanı çalışmıyor kalemle aceba bir şey takılmışmı diye baktığımda 2. fana sokmuşum kalemi oda çalışmamaya başladı Zorla zor aldığım bilgisayar bozuldu 😭

Bu gün normal bilgisayar oynuyordu kardeşim yanında uzanıyordum bir anda bilgisayar kapandı kıvılcım gibi bir şey çıktı Duman çıktı ve yanık kokusu yayıldı odaya bilgisayar çalıştı fakat ekran kartının 1 fanı çalışmıyor kalemle aceba bir şey takılmışmı diye baktığımda 2. fana sokmuşum kalemi oda çalışmamaya başladı zorla aldığım bilgisayar çöp olmasın

Çözüm nedir 😭

Bu gün normal bilgisayar oynuyordu kardeşim yanında uzanıyordum bir anda bilgisayar kapandı kıvılcım gibi bir şey çıktı Duman çıktı ve yanık kokusu yayıldı odaya bilgisayar çalıştı fakat ekran kartının 1 fanı çalışmıyor kalemle aceba bir şey takılmışmı diye baktığımda 2. fana sokmuşum kalemi oda çalışmamaya başladı Zorla zor aldığım bilgisayar bozuldu 😭

Çözüm nedir 😭
Benzer bir sorun yasamıştım. PSU kaynaklı sorun gibi geliyor. PSU fanınının oradan içini koklamayı bir deneyin.

Devreye kısa devre yaptırmıştın, dua et fan yanmış olsun. Eğer ekran kartının PCB bölümündeki fan girişini yaktıysan işin çok zor. Neden kalemle girişiyorsun ki? Belli ki bilgin yok, keşke bilen birisine gösterseydin. Bilgisayarın fişini çektikten sonra kontrol etmen gerekirdi.

Bu gün normal bilgisayar oynuyordu kardeşim yanında uzanıyordum bir anda bilgisayar kapandı kıvılcım gibi bir şey çıktı duman çıktı ve yanık kokusu yayıldı odaya bilgisayar çalıştı fakat ekran kartının 1 fanı çalışmıyor kalemle aceba bir şey takılmışmı diye baktığımda 2. fana sokmuşum kalemi oda çalışmamaya başladı zorla zor aldığım bilgisayar bozuldu 😭

Çözüm nedir 😭

PSU nedir?

Çözüm nedir 😭

Güç kaynağınız nedir?

Devreye kısa devre yaptırmıştın
Yalnız, arkadaşın bilgisayarından kıvılcım çıktıktan sonra ekran kartının fanına kalem sokup çalışıp çalışmadığına bakmış. Bu da yapılan bir yöntemdir. Yani kısa devreyi kalem yapmamış. Kaldı ki GPU yüke binmekçe fanlarını çalıştırmaz. O yüzden de fanı çalışmıyor olabilir. Furmak ile teste tabi tutmak gerek.

Yalnız, arkadaşın bilgisayarından kıvılcım çıktıktan sonra ekran kartının fanını kalem sokup bakmış. Yani kısa devreyi kalem yapmamış. Kaldı ki GPU yüke binmekçe fanlarını çalıştırmaz. O yüzden de fanı çalışmıyor olabilir. Furmak ile teste tabi tutmak gerek.
Kıvılcımın sebebi kısa devre, tabi dediğin gibi olabilir. Arkadaş bileşenlerini yazmadığı için bu kadar yardımcı oldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı