Bilgisayardan yüksek fan sesi geliyor

Delal1326

Hectopat
Daha fazla  
Selamün aleyküm arkadaşlar. Benim PC’im;
  • 16GB 2.400MHzRAM
  • 2GB R7 340 128Bit
  • AMD FX 6300 3.5GHz
Arkadaşlar annem kasayı dolabın içine koymuş bende dikkat etmedim. CS:GO açtım oynamaya başladım. Bir süre sonra ses gelmeye başladı kasadan. Ama bayağı yüksek ses traktör gibi ses çıkarıyordu. Kapattım PC’yi 30dk bekledim. Bir daha açtım normal. O ses çalışmaya başladı oyuna girdim birden tekrar çok yüksek ses yapmaya başladı. Kapattım bir daha açtım hata verdi. Asus Kontrol merkezi açıldı CPU Fan Error diyor. 320RPM falan gösteriliyor ama resmen traktör gibi ses çıkıyor. Ne yapmam lazım bilen yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım öncelikle "traktör" diye tabir ettiğin ses tıkırtı şeklindeyse işlemci fanına bir şey temas ediyor olabilir. Dolap kelimesinden kastın ne ? İşlemci fanının güç kablosunu sistem fanı soketine takmış olabilirsin tabii ki kasa ile uğraştıysan.

İşlemci fanının ortasına yer alan parça eğer yerinden oynamışsa, o kısım fanın sabit durmasına engel olur ve fan dönerken birkaç santimetre ileri geri hareket ettiği için ''traktör sesi'' gibi bir ses çıkar. Benim işlemci fanımda da böyle bir sorun var. Kasanın güç tuşuna basıyorum, aradan 2 saniye geçiyor ve ses çıkmaya başlıyor, yaklaşık 3-4 dakika bu sesi duyuyorum.

aaa.jpg

Büyük ihtimal işlemci fanınızın değişmesi gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı