Bilgisayarı açtığımda sigorta atıyor

Eren Mermi

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarda 650W 80+ PSU var. Bilgisayarı kapattığımda anakart ışığı yanmaya devam ettiği için arkadaki düğmeden elektriği kesiyorum. Fakat ertesi gün o düğmeye basıp PC'yi açtığımda bilgisayarın durdugu odanın şalteri atıyor. Düzelttiğimde bir daha atmıyor. Ara ara oluyor bu durum. Sizce, priz yüksek elektriği karşılayamadığı için mi şalter atıyor? Yoksa PSU kaynaklı bir sorun mu?

Yatak odamda bir fiş var, aynı anda yanlışlıkla 2 kurutma makinesini takınca sigorta attı. PSU kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum, yüksek ihtimalle kullandığınız priz çekilen voltajı kaldıramadığı için, sigortalar atıyor.
Çoklu fiş kullanıyorsanız, ekran, kasa, ses sistemi de takılıysa prizin atması muhtemel. Benim yaşadığım kadarıyla, PSU'da veya kasada elektrik kaçağı olsaydı, kasa kendini kilitler veya yeniden başlatırdı. Sigorta atıyor ise prizden kaynaklıdır. Eve bir usta çağırmanızı öneririm, iyi forumlar. Veya farklı bir uzatma kablosu ile denedikten sonra usta çağırmanızı öneririm.

Son düzenleme:
Bilgisayarda 650W 80+ PSU var. Bilgisayarı kapattığımda anakart ışığı yanmaya devam ettiği için arkadaki düğmeden elektriği kesiyorum. Fakat ertesi gün o düğmeye basıp PC'yi açtığımda bilgisayarın durdugu odanın şalteri atıyor. Düzelttiğimde bir daha atmıyor. Ara ara oluyor bu durum. Sizce, priz yüksek elektriği karşılayamadığı için mi şalter atıyor? Yoksa PSU kaynaklı bir sorun mu?

Farklı bir odada deneyin. Prizin yüksek elektriği karşılayamaması gibi bir durum söz konusu değil. Odanızın sigortası ömrünü tamamlamıştır değiştirilmesi gerekebilir.

Yüksek ihtimalle 16A 220V'luk bir sigortadır ki ses sistemi, monitör, kasa üzerine bir de elektrikli ısıtıcı bağlasanız bile atmaz. Ara kablonuzdan itibaren deneye yanıla gitmek lazım. Onda değilse duvardaki prize bakın, onda da değilse sigortaya bakın orada da değilse, cihazlarda kaçak ya da kısa devre vardır.

Son düzenleme:

Aynı sigorta üzerinden kaç oda ve priz besleniyor ve bu prizlerde hangi cihazlar takılı? Görünüşe göre ya PSU arızalı ya da sigorta açma eşiğinde kullanıyorsunuz.

Geri
Yukarı