Bilgisayarı açtıktan 5 saniye sonra tekrar kapanıyor

denizz

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Acil Tıp Teknisyeni
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarıma 1 hafta önce UEFI Windows 10 Pro 64-bit sürümü yükledim. Daha önce bu işletim sistemini kullanıyordum fakat UEFI değildi. Ve bu sabah Bios ayarlarını kontrol ederken bir ayar dikkatimi çekti. Sata mode: IDE/ACHI diye bir ayar gördüm ve IDE seçeneği seçili durumdaydı. (Macera yaşamak için) ACHI modunu seçtim ve altta Intel Rapid Storage diye bir seçenek belirdi ve otomatik seçili durumdaydı. Ben de ellemedim ve ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlattım. Ve bilgisayar açıldıktan 5-6 saniye sonra kendiliğinden kapandı. Tekrar tekrar denememe rağmen yine aynı şekilde problem devam etti. Ben de Bios ayarlarını sıfırlamak için CLR-CMOS jumperini kullandım ama değişiklik olmadı. Son çare olarak güç bağlantısını kesip Bios pilini çıkardım. Metal uçları birbirine değidirdim ve 10 dk sonra tekar açma düğmesine bastığımda bu sefer anakart logosu göründü ve bilgisayar tekrardan kapandı. Şu anda bilgisayara erişim sağlayamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Sistem özellikleri
  • Gigabyte H61M-DS2
  • İntel Core i3 3220
  • Gskill 8GB 1333MHz DDR3 (2×4GB)
  • Asus AMD Radeon R7 240
  • Toshiba 1TB HDD

Aslında doğru olanı yapmışsın Sata mode: IDE değil ACHI olması gerekiyor zaten. Şimdi BIOS'u sıfırla sonra Sata mode: ACHI olsun yeniden kurulup yap, ilk önce işlemci fanını kontrol et.

Aslında doğru olanı yapmışsın Sata mode: IDE değil ACHI olması gerekiyor zaten. Şimdi BIOS'u sıfırla sonra Sata mode: ACHI olsun yeniden kurulup yap, ilk önce işlemci fanını kontrol et.
Zaten burada sorun bios'a erişim sağlayamamış olmam. Bilgisayar 4-5 saniye sonra kendiliğinden kapanıp yeniden başlıyor ve bu döngü kapatma düğmesine basana kadar devam ediyor. Bu arada işlemci ve sistem fanları çalışıyor.

Bios Pilini Çıkartırken elin sağ sola değdimi statik almış olabilir.
Sanmıyorum çünkü işleme başlamadan önce musluğa temas ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda da görüldüğü gibi ara sıra bios ekranı geliyor (ama bios'a girilmiyor) ve sonra kendiliğinden kapanıyor.

Hangi uçları?

Bios'u çökertmişsin. 1. Bios'u güncelle.
Bu Bios güncellemesi nasıl olacak hocam anlatır mısınız? Biosa ulaşamıyorum Del tuşuna bastığım halde bilgisayar tepki vermiyor.

Bu Bios güncellemesi nasıl olacak hocam anlatır mısınız? Biosa ulaşamıyorum Del tuşuna bastığım halde bilgisayar tepki vermiyor.
Bataryanın bağlandığı yuvadaki uçları metal cisimle birbirine temas ettirdim.

Usb bellek içine güncel bios'u at ve bilgisayarı açarken bekle. Bios'a girmeye sonra çalış.

@denizz Merhaba. Bu sorunla ben de karşılaşmıştım. Gigabyte anakartların hastalığı bu. Dual bios özelliğin varsa biosunu geri yükle. Bunu yapmak için bilgisayarını ilk açacağında güç tuşuna basılı tut. Bırakma. Açılıp kendi kapanırkenden güç kaynağının arkasındaki switchi kapat. Ardından bilgisayarını tekrar aç. Bios kurtarma otomatik başlayacaktır.

Geçmiş olsun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı