Bilgisayarı ekran kartsız çalıştırma

Texrtwind

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Elektrik faturam 350tl geldi. Ben de elektrik tasarrufu için her şeyi yapmaya çalışıyorum. Evde kullandığım sistemim:

-R5 3600
-RX 5500 XT
-Asus tuf b40m plus gaming
-16gb ram
-500gb hdd+ 500gb ssd
-600W psu

Bu sistemden ekran karını çıkarıp kenara koymak istiyorum. Bir süre zaten oyun oynamayacağım. İnternette falan böyle takılacağım Youtube gibi. Bilgisayarı kapatıp ekran kartını çıkarsam dümdüz başka bir şey yapmama gerek var mı diye sormak istedim. Herhangi bir sorun oluşur mu? Bunu nasıl yapmam gerek. Takarken harici bir şey yapmama gerek var mı? Sürücü vs. ne bileyim. Sorun çıkmasın diye emin olmak istedim.

Faturanı kontrol et sayaç ile karşılaştır ortalama fatura kesebiliyor gelemeden okuyan eleman ya da endekste yanlışlık olabilir farklı sayaç ile karıştırmış olabilir bu fatura biraz fazla gerçekten.
Ek olarak oyun oynuyorsan FPS limitleyici açarsın sistem de fazla kaynak ve enerji türetmez.

Ekran kartının büyük bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki o sistem ekran kartsız çalışmaz. Dahili grafik birimi yok R5 3600 de.

Aman allah sabah bir baktım mesajlara herkes demiş çalıştıramazsın :D
Sağolun tavsiyeleriniz için :) bir soru sahan sorayım benim aklıma bu fikir ekran kartım takılıydı ama driveri yüklü değildi fakat yine de görüntü geliyordu. Acaba çıkarsam olur mu diye düşünmüştüm. O zaman da Rocket league falan açmıştım baya kasıyordu. Ben de işlemcinin apu desteği var diye düşündüm. Bu olay Nası oluyor :D

350 TL günümüzde fazla bir elektrik parası değil. Bizde doğalgaz sadece en düşükte yandığı halde bile bize 220 TL'den aşağı gelmiyor. 1 ay daha sık dişini sonra kombiyi kapatacağız. Bu arada fırın çamaşır makinası ketil bunları ne kadar sıklıkla kullanıyorsun onları da takip et bence.

İşlemciyi değiştirirseniz neden olmasın. :)
bilgisayarınızı daha güçsüz çalışmaya ayarlayacaksınız. MSI Afterburner'dan ekran kartına UV(Undervolt, Voltaj Düşürme) uygulayın.
Windows'ta güç seçeneklerine girip, Yüksek Performans modunu seçip, özelleştirin. Bu bağlamda minimum işlemci kullanımı değerini %40,%50 maksimumu da minimumla aynı değere çekin.

Aman Allah sabah bir baktım mesajlara herkes demiş çalıştıramazsın :D
sağ olun tavsiyeleriniz için :) bir soru sahan sorayım benim aklıma bu fikir ekran kartım takılıydı ama driveri yüklü değildi fakat yine de görüntü geliyordu. Acaba çıkarsam olur mu diye düşünmüştüm. O zaman da Rocket League falan açmıştım bayağı kasıyordu. Ben de işlemcinin APU desteği var diye düşündüm. Bu olay nasıl oluyor :D

O dediğiniz Microsoft'un verdiği varsayılan driver. İşlemcinizin APU olması için dahili bir GPU'su olması gerek.

Aman allah sabah bir baktım mesajlara herkes demiş çalıştıramazsın :D
Sağolun tavsiyeleriniz için :) bir soru sahan sorayım benim aklıma bu fikir ekran kartım takılıydı ama driveri yüklü değildi fakat yine de görüntü geliyordu. Acaba çıkarsam olur mu diye düşünmüştüm. O zaman da Rocket league falan açmıştım baya kasıyordu. Ben de işlemcinin apu desteği var diye düşündüm. Bu olay Nası oluyor :D
Siz driverı kurmasanız bile sistemin açılması için Windows otomatik olarak Microsoft'un evrensel sürücüsünü kuruyor, bu sürücünün performansı da düşük.

Geri
Yukarı