Bilgisayarı elektrik kaynaklı oluşabilecek sorun için sadece UPS korur mu?

Hocam bulamadım vallahi, ama sanırım aynı akü gücünde hepsi :(
Umarım değildir benim kasayı 20dk 30dk veya daha fazla açık tutacak akü gücü ve kaliteli UPS 1500TL'ye bulabilir miyiz?

Hocam 30 dakika biraz fazla olur ama en azından 20 dk tutar diye düşünüyorum aşağıya linkini koyduğum UPS. 9x2 18 amper akü var içinde.
Ve linkini en son attığım 1500VA güç kaynağından 900 Watt'a kadar güç çekebilirsiniz.

Hocam 30 dakika biraz fazla olur ama en azından 20 dk tutar diye düşünüyorum aşağıya linkini koyduğum UPS. 9x2 18 amper akü var içinde.
Ve linkini en son attığım 1500VA güç kaynağından 900 Watt'a kadar güç çekebilirsiniz.

Bende valla bunu beğenmiştim zaten içim rahatladı sizde atınca, :D Kasa komple hoparlör ekran felan filan 500W çekiyor ama yarın öbür gün Mining için rig aldığımda ona takarım 1000 yeterdi belki ama ileriye yönelik olsun 3 tane kart besler herhalde.
Bugün elime ulaştı ne kadar ağır bir şeymiş böyle ya para kasası gibi.
Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vesaire bir şey var mı bilgim olsun?
Ve ana prize UPS takacağım sonra mı UPS'in üstüne uzatma kablosunu takacağım
veya tam tersi farkeder mi?

Son düzenleme:
Bende vallahi bunu beğenmiştim zaten içim rahatladı sizde atınca, :D kasa komple hoparlör ekran falan filan 500W çekiyor ama yarın öbür gün mining için rig aldığımda ona takarım 1000 yeterdi belki ama ileriye yönelik olsun 3 tane kart besler herhalde.

Bugün elime ulaştı ne kadar ağır bir şeymiş böyle ya para kasası gibi.
Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vesaire bir şey var mı bilgim olsun?
Ve ana prize UPS takacağım sonra mı UPS'in üstüne uzatma kablosunu takacağım.
Veya tam tersi fark eder mi?

Fark etmez ama dikkatli olun uzatma kablosunun markası kötüyse aşırı güç çekiminde ısınır ve alev almaya kadar gider. Markası nedir?

Dikkat etmeniz gereken pek bir şey yok gibi. Elektrik gidince belirli aralıklarla "bip" sesi çıkarır. Eğer bu ses elektriğin olmadığı anda hızlanırsa hemen bilgisayarları falan her şeyi kapatın çünkü aküsü bitmek üzeredir.
Bir de elektrik tüketimi konusu var. Güç kaynağını düğmesinden kapatsanız bile 15-25W güç çekmeye devam eder, sanırım aküyü sürekli doldurmak için. Bu da güç tüketimine sebep olur. Aküsü dolu ise kullanmadığınız zaman fişini de çekin. Güç kablosu olarak istediğiniz kabloyu kullanabilirsiniz hiç fark etmez hepsi aynı. Ben mesela 4 kabloyu karıştırdım gitti. Bilgisayar kasası, 2 monitör ve UPS'in kabloları birbirine karıştı rastgele kullanıyorum ve hiçbir sorun yok.
Ağır olmasının sebebi içinde aküler bulunması. İçinde ki her akü 9 ah ve 2 tane var. Benim güç kaynağımda 1 tane 7 var o bile ağır sizinkini düşünemiyorum :D
Ama gerçekten fiyatının hakkını veriyor. Mükemmel bir şey. Şarj süresi de çok uzun değil bence. 8 saat gayet iyi.

Fark etmez ama dikkatli olun uzatma kablosunun markası kötüyse aşırı güç çekiminde ısınır ve alev almaya kadar gider. Markası nedir?

Dikkat etmeniz gereken pek bir şey yok gibi. Elektrik gidince belirli aralıklarla "bip" sesi çıkarır. Eğer bu ses elektriğin olmadığı anda hızlanırsa hemen bilgisayarları falan her şeyi kapatın çünkü aküsü bitmek üzeredir.
Bir de elektrik tüketimi konusu var. Güç kaynağını düğmesinden kapatsanız bile 15-25W güç çekmeye devam eder, sanırım aküyü sürekli doldurmak için. Bu da güç tüketimine sebep olur. Aküsü dolu ise kullanmadığınız zaman fişini de çekin. Güç kablosu olarak istediğiniz kabloyu kullanabilirsiniz hiç fark etmez hepsi aynı. Ben mesela 4 kabloyu karıştırdım gitti. Bilgisayar kasası, 2 monitör ve UPS'in kabloları birbirine karıştı rastgele kullanıyorum ve hiçbir sorun yok.
Ağır olmasının sebebi içinde aküler bulunması. İçinde ki her akü 9 ah ve 2 tane var. Benim güç kaynağımda 1 tane 7 var o bile ağır sizinkini düşünemiyorum :D
Ama gerçekten fiyatının hakkını veriyor. Mükemmel bir şey. Şarj süresi de çok uzun değil bence. 8 saat gayet iyi.
Modem PC ile aynı masada değil hocam arkamda kalıyor onu masada olan UPS'ye nasıl bağlayabilirim?

Kral bu alet çok elektrik içiyor mu bu arada?

Son düzenleme:
Modem PC ile aynı masada değil hocam arkamda kalıyor onu masada olan UPS'ye nasıl bağlayabilirim?

Kral bu alet çok elektrik içiyor mu bu arada?

Hocam benim modem Salon'da. Babam elektrikçi. 2 dakika iş yerine gidip matkabı alıp duvarı deldim modeme kablo çektim elektrik gidince modem açık kalıyor.

Modem 5W falan elektrik harcıyor yani hiç harcamıyor gibi bir şey.
Hocam biraz harcar maalesef. Aküyü doldurmak için sürekli güç çekiyor. Güç kaynağını düğmesinden kapatsanız bile harcıyor. Fişten çekmeniz lazım kullanmadığınız zaman. Mesela benim güç kaynağı sizinkinin ekransız olanının 650VA versiyonu. Sizinkinin içerisinde 9x2 18 amper akü varken benimki 1x7 yani 7 amper 1 tane akü var. Benimki kapalıyken prizden 9W güç çekiyor. Sizinki 30W falan çeker. 30 gün hep prizde kalırsa fatura 40 TL civarı daha fazla gelir.

Hocam benim modem Salon'da. Babam elektrikçi. 2 dakika iş yerine gidip matkabı alıp duvarı deldim modeme kablo çektim elektrik gidince modem açık kalıyor.

Modem 5W falan elektrik harcıyor yani hiç harcamıyor gibi bir şey.
Hocam biraz harcar maalesef. Aküyü doldurmak için sürekli güç çekiyor. Güç kaynağını düğmesinden kapatsanız bile harcıyor. Fişten çekmeniz lazım kullanmadığınız zaman. Mesela benim güç kaynağı sizinkinin ekransız olanının 650VA versiyonu. Sizinkinin içerisinde 9x2 18 amper akü varken benimki 1x7 yani 7 amper 1 tane akü var. Benimki kapalıyken prizden 9W güç çekiyor. Sizinki 30W falan çeker. 30 gün hep prizde kalırsa fatura 40 TL civarı daha fazla gelir.

Abov fazlaymış ya zaten benim makine mining yaptığında çoğu zaman açık bırakıyorum...
Akü Full olsa bile mi çekiyor?
UPS bağlı olduğu prizi kapatsam anahtarından yeterli olur mu yoksa fişten mi çekmem gerekir gene de?
Ek olarak şansıma bugün elektrik gitti 13 dakika falan kesinti oldu 13DK kurtardı 2 batarya dişi daha kalmıştı daha ne kadar götürürdü acaba?
Ekran kartım boşta 27W İşlemci 40-50 çekiyor.
5 Fan var, 2 HDD 1SSD ve 1 modem.
Monitör de 25 çekiyor.
Son olarak LED ekranda 213 yazıyordu bu tehlikeli voltaj geldiğini mi gösterir 220 olması gerekmiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Abov fazlaymış ya zaten benim makine mining yaptığında çoğu zaman açık bırakıyorum...
Akü Full olsa bile mi çekiyor?
UPS bağlı olduğu prizi kapatsam anahtarından yeterli olur mu yoksa fişten mi çekmem gerekir gene de?
Ek olarak şansıma bugün elektrik gitti 13 dakika falan kesinti oldu 13dk kurtardı 2 batarya dişi daha kalmıştı daha ne kadar götürürdü acaba?
Ekran kartım boşta 27W işlemci 40-50 çekiyor.
5 fan var, 2 HDD 1SSD ve 1 modem.
Monitör de 25 çekiyor.
Son olarak LED ekranda 213 yazıyordu bu tehlikeli voltaj geldiğinimi gösterir 220 olması gerekmiyor mu?

Voltaj olayını tam olarak bilmiyorum. @Yener K. hocam o konuda yardımcı olacaktır.
Eğer üçlü fişte düğme varsa oradan da kapatabilirsiniz.
Evet akü tam dolu olsa da çekiyor 30W civarı.

Line İnteraktif modellerde besleme şebekeden oluyor. Online olanlar sürekli kesintisiz güç verir. Kablo uzunluğu yetmezse uzatma da kullanabilirsiniz. Elektrik kesintisi için tek çözüm UPS'tir.

Line İnteraktif modellerde besleme şebekeden oluyor. Online olanlar sürekli kesintisiz güç verir. Kablo uzunluğu yetmezse uzatma da kullanabilirsiniz. Elektrik kesintisi için tek çözüm UPS'tir.

LED Ekranda 213 yazması normal o zaman değil mi?
Bir de ben mining PC'e bağladım çalışıyor gece uyurken elektrik gittiğinde devreye girdiğinde aküler biterse bir zararı olur mu PC'ye?

Geri
Yukarı