Bilgisayarı fişini çekerek kapatmak zarar verir mi?

Killua0

Decapat
Dostlar merhaba. Geçtğimiz günlerde yeni bir bilgisayar aldım o yüzden biraz pinpirikliyim mazur görün:D
Bilgisayarımda BIOS üzerinden RAM frekanslarını ayarlarken 3200MHz yerine karıştırıp 3600MHz'yi seçmişim ve bilgisayar açıldıktan sonra uyarılar yağdırmaya başladı. Werfault üzerinden ekranıma bir komut geliyor ve çaıştırılamadığını söyleyip bellek şu anda written yapamıyor gibisinden uyarı veriyordu. Ne Görev Yöneticisi ne de başlat açılmıyor bilgisayar bana tepki vermiyordu. En sonunda CTRL+alt+delete yaparak oradan kapatmak istedim fakat yükleme ekranında iken ekran gitti monitör sinyal vermemeye başladı. Kapatma tuşuna basmayı hatta basılı tutmayı dahi denedim ama hiçbiri işe yaramadı. En sonunda bilgisayarın fişini taktığım çoklu prizi düğmesine basarak kapattım kapattım. Sonrasında açıp BIOS üzerinden RAM'leri düzelttim. Bilgisayarı şu an normal bir şekilde kullanabiliyorum bir sorun yok hatta oyun dahi oynadım bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Sizce bir sorun olur mu? Bazı arkadaşlar başka konularda HDD veya PSU'ya zarar gelebileceğini yazmış. Windows 500GB'lık SSD'ye kurulu yanında da oyunları kurduğum 2TB WD Blue bir hard disk var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kerelikten bir şey olmaz fakat yapmayın. Zarar gelebilir. Önce bilgisayarı Windows ile kapat. Sonrasında PSU anahtarını (varsa) kapat. PSU'na güvenmiyorsan (kalitesiz markaysa) fişinden çek.

Geri dönüşleriniz için sağolun ASUS'un 650W bronze güç kaynağını kullanıyorum marka adından dolayı kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bir de şunu sorayım ben bilgisayarı normal şekilde başlattan kapattıktan sonra çoklu prizi de kapatıyorum yani fişi çekiyorum olarak düşünebilirsiniz. Bu işlem zararlı mı bilgisayarı kapattıktan sonra fişi çıkarsak zarar gelir mi?

Geri dönüşleriniz için sağ olun ASUS'un 650W Bronze güç kaynağını kullanıyorum marka adından dolayı kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bir de şunu sorayım ben bilgisayarı normal şekilde başlattan kapattıktan sonra çoklu prizi de kapatıyorum yani fişi çekiyorum olarak düşünebilirsiniz. Bu işlem zararlı mı bilgisayarı kapattıktan sonra fişi çıkarsak zarar gelir mi?

Bilgisayar kapandıktan sonra prizi kapatmanızda sorun olmaz. Yerine göre emniyet bile olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı