Bilgisayarı her açışımda fanlarım kendini yavaşlatıyor

zilyoner

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jailor's Room
Daha fazla  
Sürücüm üzerinden tüm fanları mı %100'e çekiyorum. Sürücüm MSI Command Center. Kaydediyorum. Bilgisayarı kapatıp tekrar açtığım da fanlar yavaşlamış oluyor. Aynı şekilde BIOS 'tan da fan hızlarını son ayara getiriyorum. Yine bilgisayarı kapatıp açtığım da fanlar yavaşlamış oluyor. Kendim bir ayar yapıyorum. Örneğin; işlemci fanı 60 derece ısıya geldiğin de %100 hıza ulaşsın gibi ayar yapıyorum. Bilgisayarı kapatıp açtığım da bu ayar da gitmiş oluyor. Bunu nasıl çözerim?

BIOS üzerinden kaydediyor musunuz? Fan hız ayarı eğer "Auto" ise siz "Manuel" olarak ayarlayın, kaydedin ve çıkın. Fanları sürekli %100 performansta çalıştırmak bir müddet sonra sese, tıkırdama ve bozulmalara neden olabilir, bırakın ısındıkça çalışsın. Fanlarınız PWM özelliği mevcut mu? @Ray Tracing emojiler çalışıyor mu diye kontrol ediyorsun, bir tür protesto mu?

Son düzenleme:
BIOS üzerinden kaydediyor musunuz? Fan hız ayarı eğer "Auto" ise siz "Manuel" olarak ayarlayın, kaydedin ve çıkın. Fanları sürekli %100 performansta çalıştırmak bir müddet sonra sese, tıkırdama ve bozulmalara neden olabilir, bırakın ısındıkça çalışsın. Fanlarınız PWM özelliği mevcut mu? @Ray Tracing emojiler çalışıyor mu diye kontrol ediyorsun, bir tür protesto mu?
Dostum fanlar ısınınca çalışsa tamam diyeceğim. İşlemcinin kendi ayarı var ama 70 derece gibi değerlere çıkınca fan hızlanmaya başlıyor. Yapabilsem 60 derece gibi sıcaklıklara gelince hızlanmasını yaparım ama onu da yapıyorum ayar yine gidiyor. Ayrıca BIOS'tan çıkarken kaydediyorum. BIOS'tan ilk çıktığım da çalışıyor vaziyette oluyor. Sonra ki kapatıp açışım da ayar gitmiş oluyor.
BIOS'tan çıkarken kaydediyorum sorun yine devam ediyor. BIOS'tan ilk çıkışım da fanlar benim yaptığım ayarla çalışıyor. Sonra ki bilgisayarı kapatıp açışım da yine ayar gitmiş oluyor. Bir türlü çözemedim.
Ekran kartının fanlarını sürücü den ayarlıyorum ve o sıkıntı çıkarmıyor. Sürücü den % kaç ayara getirdiysem, her başlangıçta o ayarla devam ediyor. Genellikle manuel olarak kullanıyorum zaten ekran kartını. Çünkü zaten kendi ayarı da iyi.

@Ray Tracing Ne bu şiddet bu celal? Hangi konuyu görsem millete kızgın atıp geçiyorsunuz?
Emojiler çalışıyor mu diye kontrol ediyor, boşverin Emir Bey bedavadan beğeni hanemize ekleniyor. 2.500 mesajda 1.700 beğeni yapmaya çalışıyorum, emoji eksik görmeyin :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı