Çözüldü Bilgisayarı kapattıktan sonra ekipman ışıkları bir süre daha yanıp sönüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Özgür Özgür

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, iyi Sosyaller öncelikle. Bilgisayarımı kapattıktan sonra ekipman ışıklarım bir süre daha yanıp sönüyor. Bugün bilgisayarı kapattıktan bir süre sonra kendi kendine tekrar açıldığını fark ettim. Bunun nedeni yanlış yaptığım kablolama olabilir mi acaba? Çünkü bu kabloları bağlarken pek emin değildim çünkü ilk defa bilgisayarı kendim topladım ama pek içime sinmedi. Bazı forumlarda BIOS ayarlarından birkaç ayar açık olduğu için böyle yaptığını söyleyenler var. Söz konusu kapattığımda sorun hala devam ediyor.

Kabloları nasıl bağladığımı ek olarak attım. Şu an geri söktüm. Nasıl bağlamam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz acaba?

Ayrıca kasanın önündeki USB portlarından gelen soketi nereye bağlayacağımı bilemediğimden öndeki USB girişlerini kullanamıyorum. Yardımcı olursanız çok memnum olurum.

Dosya Ekleri

• B3132200-C6C9-42EC-91F9-1C87DB8A8371.png
    B3132200-C6C9-42EC-91F9-1C87DB8A8371.png
    977,4 KB · Görüntüleme: 32
  • CD0D0EA9-7E34-436F-AEB3-11E9AF27DEF9.png
    CD0D0EA9-7E34-436F-AEB3-11E9AF27DEF9.png
    998,3 KB · Görüntüleme: 26
  • 4DF25E47-F53D-4DD5-8C12-6731D8F131E6.jpeg
    4DF25E47-F53D-4DD5-8C12-6731D8F131E6.jpeg
    562 KB · Görüntüleme: 20
  • AEF9D6CD-AA02-4C75-8FB5-5E26218E4566.png
    AEF9D6CD-AA02-4C75-8FB5-5E26218E4566.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 32
  • 0407D6B7-B81C-4B05-A155-E7D935BBEB21.png
    0407D6B7-B81C-4B05-A155-E7D935BBEB21.png
    771,7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet ErP ayarı varmış anakartınızda. BIOS'a giriş yaptıktan sonra Power kısmına girin (sağdan 2.) orada ErP göreceksiniz onun karşılığı "pasif" olarak gözüküyor olması lazım. Bunu "aktif" olarak güncelleyin sorununuz çözülecek diye umuyorum.

Eğer İngilizce ise: "disabled" görünecek "enabled" yapmanız gerekiyor.
Hocam selam. Bu özelliği birçok Anakart modellerinde görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla o özellikten sebep ekipmanlarınızda ki ışıklar sönmüyor veya geç sönüyor.

Anakart modelinizi yazarsanız BIOS ayarlarında bu özelliği kapatmanın yolları var birlikte bakalım yardımcı olmaya çalışırım. Ama bu sebep Anakarta bağladığınız kablolamadan dolayı olduğunu düşünmüyorum şahsen.

Bütün anakartlarda olabilecek bir özellik söyleyeyim ErP Ready ayarı varsa açmanız gerekiyor. Böylelikle bilgisayarınız kapandığında Anakart elektrik almayacaktır.

Hocam selam. Bu özelliği birçok anakart modellerinde görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla o özellikten sebep ekipmanlarınızda ki ışıklar sönmüyor veya geç sönüyor.

Anakart modelinizi yazarsanız BIOS ayarlarında bu özelliği kapatmanın yolları var birlikte bakalım yardımcı olmaya çalışırım. Ama bu sebep anakarta bağladığınız kablolamadan dolayı olduğunu düşünmüyorum şahsen.

Bütün anakartlarda olabilecek bir özellik söyleyeyim ErP Ready ayarı varsa açmanız gerekiyor. Böylelikle bilgisayarınız kapandığında anakart elektrik almayacaktır.

Merhaba anakartım Gigabyte H510M.

Evet ErP ayarı varmış anakartınızda. BIOS'a giriş yaptıktan sonra Power kısmına girin (sağdan 2.) orada ErP göreceksiniz onun karşılığı "pasif" olarak gözüküyor olması lazım. Bunu "aktif" olarak güncelleyin sorununuz çözülecek diye umuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Power bölümünü bulamadım fotoğrafla göstereyim.

ErP ayarını aktif ettim. Ayarlarım ekte olduğu gibi. Yanlış olan bir ayar yok değil mi? Anakart konusunda pek bilgim yok açıkçası bir şeyleri de bozmak istemiyorum.

Dosya Ekleri

• 9735F00D-85BD-4D35-94F7-784B6045CC9B.jpeg
    9735F00D-85BD-4D35-94F7-784B6045CC9B.jpeg
    182,3 KB · Görüntüleme: 14
  • image.jpg
    image.jpg
    134,8 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
3. Kısımda ki "Settings" bölümüne girin orada 5. sırada yer alıyor olması lazım ErP'nin.

Power bölümünü bulamadım fotoğrafla göstereyim.

ErP ayarını aktif ettim ayarlarım ekte olduğu gibi. Yanlış olan bir ayar yok değil mi?

Tamamdır şu an düzelmiş olması gerekiyor. F10 ile kayıt edip masaüstüne ulaşın. Sonra bilgisayarınızı kapatıp 5saniye civarı bekleyin. Bütün ekipmanlarınızın elektrikleri kesilmesi gerekiyor.

3. kısımda ki "settings" bölümüne girin orada 5. sırada yer alıyor olması lazım ErP'nin.

Tamamdır şu an düzelmiş olması gerekiyor. F10 ile kayıt edip masaüstüne ulaşın. Sonra bilgisayarınızı kapatıp 5saniye civarı bekleyin. Bütün ekipmanlarınızın elektrikleri kesilmesi gerekiyor.

Evet kesiliyor ama yine de 3-4 saniye açık kalıyor bu durum normal midir?

Evet kesiliyor ama yine de 3-4 saniye açık kalıyor bu durum normal midir?

Evet normaldir PSU güç kestikten sonra akım olarak kasa içerisinde bir miktar elektrik kalıyor onu da yavaş yavaş bırakıyor sistem. Bazen elektrikler kesildiğinde hemen bilgisayarı açmaya çalışırsanız bir güç verir hemen geri kapanır. Bu kalan elektrik akımını dışarıya salma hareketidir genelde. Sorunu çözdüğümüze sevindim. İyi geceleriniz olsun.

Evet normaldir PSU güç kestikten sonra akım olarak kasa içerisinde bir miktar elektrik kalıyor onu da yavaş yavaş bırakıyor sistem. Bazen elektrikler kesildiğinde hemen bilgisayarı açmaya çalışırsanız bir güç verir hemen geri kapanır. Bu kalan elektrik akımını dışarıya salma hareketidir genelde. Sorunu çözdüğümüze sevindim. İyi geceleriniz olsun.

Çok teşekkür ederim iyi geceler efendim.

Geri
Yukarı