Bilgisayarı kapattıktan sonra güvenlik için Ethernet kablosu çıkarılmalı mı?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
PC kapali olsa ve fise takili olmasa, sadece modem calisiyor olsa bile evin yakinina yildirim dusunce modemler zarar gorebiliyor ya bundan dolayi Ethernet kablosu kasaya takili oldugundan dolayi anakarta ya da Ethernet portuna zarar verebiliyormus bu dogru mu? Eger dogruysa kapattiktan sonra Ethernet kablosunu kasadan cikartacagim ne olacagi belli olmaz.

@Yener K.

PC kapali olsa ve fise takili olmasa, sadece modem calisiyor olsa bile evin yakinina yildirim dusunce modemler zarar gorebiliyor ya bundan dolayi Ethernet kablosu kasaya takili oldugundan dolayi anakarta ya da Ethernet portuna zarar verebiliyormus bu dogru mu? Eger dogruysa kapattiktan sonra Ethernet kablosunu kasadan cikartacagim ne olacagi belli olmaz.

@Yener K.

Bana saçma geldi hocam :D prizde akım koruması varsa bir sorun olacağını sanmam.

Priz olarak bu var.
Açıkçası dusuk ihtimal ama bence saçma degil, forumda bir kisinin anakartina zarar gelmisti bundan dolayi, gordum.

Yani Ethernet kablosunu cikartmama gerek yok mu dersiniz?

Doğru, yıllar önce (yaklaşık 12-13 sene) kullandığım bir bilgisayarın güç kaynağı mı anakartı mı tam hatırlamıyorum bu sebepten dolayı arızalanmıştı. Okuldan sonra eve gelip tuşa bastığımda hiç tepki vermiyordu sistem. Sabah ben evde değilken yakınlara yıldırım düşmüş, modemden doğru da kasayı haklamış. En azından servisin bana sunduğu açıklama buydu. Yıldırım düştüğünü söyleyince bundan kaynaklı olduğunu söyledi.

Modem de zarar görmüştü bu arada, o da değişti.
Binada topraklama yoktu onu da ekleyeyim.

Priz olarak bu var.
Açıkçası dusuk ihtimal ama bence saçma degil, forumda bir kisinin anakartina zarar gelmisti bundan dolayi, gordum.

Yani Ethernet kablosunu cikartmama gerek yok mu dersiniz?

Gerek yok hocam bu kadar takınltıkı olsaydık, sistem sökerken seramik eldiven takardık😅

Akım korumalı prizler yıldırım düşmesinde etkisiz kalırlar diye biliyorum.

Yıldırım düşmesinde her şey etkisiz kalır zaten, yıldırımından en iyi korunma yöntemi yanında yüksek bina var ise ona düşmesi, eğer yok ise binada parafadr gibi toprağa akımı aktaran sistemler, başka her türlü etkilenme riski var.

Yeni konular

Geri
Yukarı