Bilgisayarı Temizledikten Sonra Oluşan FPS Düşmeleri

Elinizde farklı bir RAM varsa değiştirir misiniz?
Maalesef elimde başka RAM yok. Ama dediğim gibi, memtest86 ve windows bellek tanılama ile test yaptığımda herhangi bir sorun bulunmadı.

Oyunlarda herhangibir takılma sorunu meydana geldi mi? Yoksa sadece FPS mi düşüyor?
Sorun tam olarak şu: Oyunu oynarken FPS düşüyor, bir süre sonra normale dönüyor, sonra tekrar düiüyor. Mesela League of Legends oyununda normalde en yüksek ayarlarda 100 150 FPS alırken bir anda 10 FPS'lere kadar düşüyor. Bir süre sonra tekrar normale dönüyor. Sonra yine düşüyor. Oyunu en düşük ayarlara alsam bile bu aynı.

Bir de dikkatimi çeken başka bir şey oldu. Oyundayken görev yöneticisinde oyunun güç kullanımı çok yüksek oluyor.

Maalesef elimde başka sabit disk yok. Fakat dediğim gibi, HDtune ile test yaptığımda herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı. Olmazsa bir tekrar deneyeyim test etmeyi. Bir de statik elektrik mevzuları varmış. Çok detaylı bilmiyorum ama bundan dolayı veya PSU'dan kaynaklı bir sıkıntı olma ihtimali de var mıdır? PSU'yu ayrı almamıştım, kasayla birlikte gelmişti. Kasam Aerocool gt500 black. PSU da 500w ve 12v kanalından 420 küsür güç sağlıyor.
Bu arada şunu da fark etim: oyunlarda seste anormal kesilmeler ve cızırdamalar oluyor.
PSU'dan olabileceğini zannetmiyorum. HDD test programlarına da fazla güvenmiyorum. Sorunun sabit diskinizden kaynakladığını kesinlikle düşünmekteyim. HDD Sentinel ile sağlık durumlarının görselini atabilir misiniz?

Sorun tam olarak şu: Oyunu oynarken FPS düşüyor, bir süre sonra normale dönüyor, sonra tekrar düiüyor. Mesela League of Legends oyununda normalde en yüksek ayarlarda 100 150 FPS alırken bir anda 10 FPS'lere kadar düşüyor. Bir süre sonra tekrar normale dönüyor. Sonra yine düşüyor. Oyunu en düşük ayarlara alsam bile bu aynı.
Ekran kartında sorun olmadığını biliyoruz. Bahsettiğiniz şeyler; bariz sabit diskten kaynaklanan sorunlar.

PSU'dan olabileceğini zannetmiyorum. HDD test programlarına da fazla güvenmiyorum. Sorunun sabit diskinizden kaynakladığını kesinlikle düşünmekteyim. HDD Sentinel ile sağlık durumlarının görselini atabilir misiniz?

Ekran kartında sorun olmadığını biliyoruz. Bahsettiğiniz şeyler; bariz sabit diskten kaynaklanan sorunlar.
Söylediğiniz gibi HD sentinel genel durumu. Ayriyeten HDtune sağlık durumunu da ekledim.

Dosya Ekleri

• HDsentinel.png
    HDsentinel.png
    889,3 KB · Görüntüleme: 96
  • HDtune.png
    HDtune.png
    971,1 KB · Görüntüleme: 98
Sorun yok gibi gözüküyor.

Daha sonra tekrardan RAM'den şüphelendim ve Memtest86 programıyla her iki RAM slotu için RAM taraması yaptım (RAM'i önce 1. slota takıp taradım, bitince 2. slota takıp taradım.). Her bir tarama yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Biri tamamlanınca ötekini başlattım ve yattım. Sabaha öteki de bitmişti. İki tarama sonucunda da herhangi bir problem veya hata yoktu, temizdi.

Bu mesajınıza dayanarak, bellek ile ilgili aklıma herhangi bir şey gelmedi. Fakat güvenilir bir bilgisayarcı veya, parçalarınızın garantisi var ise oraya götürmelisiniz. Elimden gelse daha çok yardımcı olmaya çalışırım. Umarım daha bilgili birisi mesaj yazar.

Sorun yok gibi gözüküyor.

Bu mesajınıza dayanarak, bellek ile ilgili aklıma herhangi bir şey gelmedi. Fakat güvenilir bir bilgisayarcı veya, parçalarınızın garantisi var ise oraya götürmelisiniz. Elimden gelse daha çok yardımcı olmaya çalışırım. Umarım daha bilgili birisi mesaj yazar.
Maalesef parçaların garantileri bitti ve güvendiğim bir bilgisayarcı yok. Yine de, yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkürler.
@Cihat Uğurlu

Şöyle bir şey de dikkatimi çekti: Oyun içinde MSI afterburner OSD kullandım sorunu araştırırken. Lim : voltage diye bir şey dikkatimi çekti. Aklıma acaba ekran kartı yeterince elektrik alamıyor mu gibi şeyler geldi. Biraz araştırdım ama tam anlayamadım nedenini. Sizce bu normal bir şey midir ?

Son düzenleme:
Merhaba. Sistemim şöyle:
  • MSI GTX 960 2 GB.
  • MSI H110M PRO-VD
  • Intel i3 6098p işlemci (stok fan ile birlikte)
  • Hi-Level 8 GB DDR4 2400 MHz RAM (tek RAM)
  • 1 TB 7200 RPM SATA3 HDD (markasını hatırlamıyorum)
şimdi sorunumu anlatayım:

Dün akşam bilgisayarımın çok tozlandığını fark ettim ve temizlemeye karar verdim. İşlemciyi, ekran kartını, ve RAM'i çıkartıp saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla güzelce kasanın içini ve parçaları tozlardan arındırmaya çalıştım (HDD'yi çıkarmadım çünkü biraz uğraştırıyor). Termal macunu yeniledim ve tekrardan bilgisayarı toplayıp çalıştırdım. Bilgisayar çalıştı ama görüntü gelmedi. Tekrar tekrar denedim fakat yine aynı sonuç. Sonra:

Önce bütün kabloların ve bağlantıların açmadan önceki halinde olduğundan emin oldum. Eksik bağlantı yoktu.

Sonra ekran kartını çıkartıp tekrardan taktım, yine değişiklik olmadı.

Daha sonra işlemciyi çıkartıp yine taktım ve tekrardan macununu yeniledim. Yine bir değişiklik olmadı.

Son olarak RAM'i çıkartıp takmayı, diğer RAM slotuna falan takıp öyle açmayı denedim. Şimdi burada ilginç bir olay oldu. RAM'i ters taktığımı zannettim. Çünkü RAM'i çıkardığımda elimde ters bir şekilde duruyordu fakat bundan emin değilim ve bunun olmamış olması kuvvetle muhtemel. RAM'i dikkatli bir şekilde tekrar yavaşça, doğru olarak taktım ve PC açıldı. Ancak daha açılışta bir sıkıntı olduğunu sezdim çünkü daha bir ağır açılıyordu.

PC açıldıktan sonra, daha önceden gayet akıcı bir şekilde oynadığım Dark Souls 3 oyununa girdim ve şok oldum. Oyun resmen 10 FPS'ten daha düşük bir şekilde çalışıyordu. Grafik ayarlarında herhangi bir değişiklik de yapmamıştım. Diğer birkaç oyuna daha girdim ve onlarda da aynı sorun vardı. FPS yerlerde sürünüyordu. Sonra sorunun ne olabileceğini düşünmeye başladım ve şu tetkikleri yaptım;

Direk aklıma RAM ile alakalı bir sıkıntı olabileceği geldi tabii ki öncelikle. Windows bellek tanılama aracını çalıştırdım fakat herhangi bir sorun bulunmadı.

Daha sonra sıcaklık değerlerini kontrol ettim. CPU sıcaklığı boşta 25-30 civarı, oyudnayken ise 60 civarındaydı. GPU sıcaklığı da yine aynı şekilde 60'ı geçmiyordu.

Sonra acaba kasayı açınca HDD darbe falan yedi de sıkıntı mı çıktı diye düşündüm ve HD Tune programıyla taradım. Bu tarama 2 saat civarı sürdü ama herhangi bir sıkıntı çıkmadı yine.

Sonra acaba virüs mü kaptım diye düşündüm. Belki de bir virüs benim GPU gücümü kullanarak Bitcoin mining falan yapıyordu. Avast Free antivirüs ve Malwarebytes anti-malware programlarıyla taradım. Avast herhangi bir sıkıntı bulmadı fakat Malwarebytes 8 tane falan malware buldu. Onları karantinaya taşıdım fakat bu da sorunumu çözmedi.

Daha sonra tekrardan RAM'den şüphelendim ve Memtest86 programıyla her iki RAM slotu için RAM taraması yaptım (RAM'i önce 1. slota takıp taradım, bitince 2. slota takıp taradım.). Her bir tarama yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Biri tamamlanınca ötekini başlattım ve yattım. Sabaha öteki de bitmişti. İki tarama sonucunda da herhangi bir problem veya hata yoktu, temizdi.

Sonra GPU driverlarını, yani NVIDIA driverlarını silip tekrardan yükledim. Burada ilginç bir şey oldu. Driverları yükledikten sonra PC'yi yeniden başlattım ve Dark Souls 3'e girdim. Oyun eskisi gibi akıcı bir şekilde çalışıyordu, sorun çözülmüş gibiydi. Daha sonra diğer bir oyunu da test etmek istedim. Bu oyun da yakın zamanda çıkan Sekiro'ydu. Sekiro'ya girince FPS yine yerlerdeydi. Sekiro'dan sonra tekrar Dark Souls 3'e döndüm ve yine FPS yerlerdeydi.

Yani bulunduğum durum şuydu: Bilgisayarı ilk açtığımda, oyunlar akıcıydı fakat zaman ilerledikçe yine FPS yerlerde sürünüyordu.

Sonra %100 disk kullanımı sıkıntısı olduğunu fark ettim (daha önce de yaşamıştım bunu. O zamanki bir virüs yüzündendi ama bu sefer virüs yoktu.). Bu sorunu da araştırmalarım sonucu değişik yollarla çözmeyi başardım (tam hatırlamıyorum fakat başlangıçta aramayı devre dışı bırakmak gibi bir şey yapmıştım). Fakat bu sorunu çözünce de FPS sıkıntısı geçmedi.

En son çare olarak belki format işe yarar diye düşünüp format attım. Temiz Windows 10 yükledim, sürücüleri falan kurdum ve sistemi hazır hale getirdim. Tabi o ağır oyunlar gitmişti. Onları tekrardan indirip yüklemenin çok zaman alacağını düşündüğümden League of Legends oyununu yükledim. Sürücüler ve oyun aynı anda yüklenmişti.

Direk oyuna girdim ve eskiden yaklaşık 150 FPS oynadığım oyunda FPS yerlerde sürünüyordu. Belki sürücülerin etkili olması için yeniden başlatmalıyım diye düşündüm ve yeniden başlattım. Oyuna girdim. Başlangıçta FPS yine eskisi gibi iyiydi fakat zaman ilerledikçe yine düştü.

Artık aklıma ekran kartının arızalandığından başka bir fikir gelmiyor. Kartın garantisi de yok -2016 Eylül'de toplamıştım bilgisayarımı-. Bu nedenle son çare olarak buraya yazdım. Lütfen yardım edin gerçekten kafayı yemek üzereyim. Şimdiden teşekkürler.

Hocam merhaba sorun ve çözümünüz ne oldu paylaşmanız mümkün mü? Aynı sorunu bugün ben yaşıyorum yapmadığım şey kalmadı çıldıracağım... Rica etsem sorunun ne olduğunu ve çözümü benimle paylaşır mısınız?

Hocam merhaba sorun ve çözümünüz ne oldu paylaşmanız mümkün mü? Aynı sorunu bugün ben yaşıyorum yapmadığım şey kalmadı çıldıracağım... Rica etsem sorunun ne olduğunu ve çözümü benimle paylaşır mısınız?
Güzel hort hocam 😅.

Şaka bir yana, o bilgisayar artık tarihe karışsa da sorunu çözmeyi başarmıştım. Komple harddiski sıfırlayarak format attım ve çözlüldü. Sadece sistemin kurulu olduğu bölümü değil, her şeyi sildim ve sıfırdan biçimlendirdim.

Güzel hort hocam 😅.

Şaka bir yana, o bilgisayar artık tarihe karışsa da sorunu çözmeyi başarmıştım. Komple harddiski sıfırlayarak format attım ve çözlüldü. Sadece sistemin kurulu olduğu bölümü değil, her şeyi sildim ve sıfırdan biçimlendirdim.
Bende en son ekran kartini garantiye yolladım... teşekkür ederim geri dönüş için sıkıntısız günler dilerim :Dd

Güzel hort hocam 😅.

Söylemiştim o HDD'de bir şeyler var diye :)

Geri
Yukarı