Bilgisayarı Temizledikten Sonra Performans Kaybı

tengo

Decapat
Merhaba.

Kasamı rutin olarak bilgisayar için tasarlanan hava kompresörüyle temizledim, ekran kartı ve işlemci termal macunlarını yeniledim ve tekrar bilgisayarımı bağladım. Ancak bu defa işler yolunda gitmeyerek sıvı soğutmamdan yoğun şekilde fan sesi gelmeye başladı. Sanki arkada bilgisayar yüksek performanslı bir işlem yapıyormuşçasına. Bilgisayar açılıyor ve kullanabiliyorum. Ancak ciddi oranda performans kaybını gözlemleyebiliyorum. 300 FPS aldığım oyunlar 140'a, 130 FPS aldığım oyunlar 90'a kadar düşüyor. Aida isimli bir programla kasa içi ısı ve donanım kullanımını kontrol ettiğimde herhangi bir terslikle karşılaşmadım. Yardımlarınızı bekliyor aşağıda da birkaç görsel paylaşıyorum.

İşlemci:

Sıvı soğutma:

Anakart işlemci yuvası:

Ekran kartı:

Ekran kartı mazgallı taraf:

Bios ekranı değerleri:

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci macunu değiştirmişsin iyi yapmışsın da araya hiçbir şey giremeyeceği halde işlemciyi anakarttan neden söküyorsun her seferinde temizlerken ? Ekran kartının soğutucusunuda sökmüşsün. Gerek yok yılda bir kere bile fazla ekran kartı için kaliteli macun kullanıyorsan. Termal pedlerin yenilerini yerleştirdin mi ekran kartına ?

Driver kurulumu yapmadın sanırım ? Tüm donanımların driverlarını kur.
Driverlar güncel ve kurulu.

Eski macunu sildin mi?

Silmeyecek kadar amatör ve işten anlamaz değilim.

İşlemci macunu değiştirmişsin iyi yapmışsın da araya hiçbir şey giremeyeceği halde işlemciyi anakarttan neden söküyorsun her seferinde temizlerken ? Ekran kartının soğutucusunuda sökmüşsün. Gerek yok yılda bir kere bile fazla ekran kartı için kaliteli macun kullanıyorsan. Termal pedlerin yenilerini yerleştirdin mi ekran kartına ?

Her seferinde işlemciyi sökmüyorum nasıl bu kadar eminsin acaba? Ekran kartının soğutucusunu sökmeden nasıl termal süreyim? Yılda 1 kez yapıyorum termal yenilemesini fazlasının ihtiyacı olmadığını biliyorum. Termal padlerim yeni.

Ayrıca fırçalamak yerine yol gösterici yorumlar yaparsanız çok sevinirim.

Driverlar güncel ve kurulu.

Silmeyecek kadar amatör ve işten anlamaz değilim.

Her seferinde işlemciyi sökmüyorum nasıl bu kadar eminsin acaba? Ekran kartının soğutucusunu sökmeden nasıl termal süreyim? Yılda 1 kez yapıyorum termal yenilemesini fazlasının ihtiyacı olmadığını biliyorum. Termal padlerim yeni.

Ayrıca fırçalamak yerine yol gösterici yorumlar yaparsanız çok sevinirim.
temizlik yapmadan onceki kullandigin windows vs ekran karti driverlarin hepsi guncelmiydi?

Ekran kartı fanlarının çalıştığından emin olun ve fan giriş pinleri doğru slotlara takıp takmadığınızı tekrar kontrol etmenizi öneririm. Umarım böyle küçük şeyler sorun yapmıştır.

Hocam Aida ile kontrol ettiğimde bir sıkıntı gözükmüyor demişsiniz fakat işlemci sıcaklığını 100 derece gösteriyor belli ki soğutmada bir sorun var bir daha gözden geçirin performans kaybınızın nedeni yüksek sıcaklık diye düşünüyorum.

İşlemcin neden 99° C? Isındığı için performanstan kısıyor muhtemelen. GPU'nun da ısı değerlerini paylaşabilir misin? Muhtemelen çok bariz bir şeyi yanlış yapıyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı