Bilgisayarı Uyku Modunda Bırakmak Zarar Verir mi?

mustafas03

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarda işim bitince ya uyku moduna alıyorum ya da kilit ekranında bırakıyorum. Bunun bilgisayara herhangi bir sıkıntısı var mı?

İşletim sistemim: Windows 10 Pro

Son düzenleyen: Moderatör:
5 - 10 Dakikalık işler içinse iyi olur. Ama çok uzun süreliyse olmaz. Çünkü onu yapınca kasanın içindeki bazı parçalar hala çalışır. Hem elektrik yakar hemde bilgisayarının parçaları zarar görebilir. En iyisi Windows'u kapatmak.

uykuya bıraktığım için mi oldu bilmiyorum ama bir gün uzun süre uykuya bıraktıktan sonra harddisk hataları almaya başladım o yüzden bir daha bırakmıyorum.

Bilgisayar uyku halinde iken çok az bir güç kullanır sorun olmaz ama ani elektrik kesilmeleri yada başka sorunlar ortaya çıkmaz diye bir şey yok elektronik sonuç olarak ne olacağı belli olmaz.

Herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ben gün içerisinde her zaman kapatmak yerine uykuya alırım. Gece işim bittiğinde de kapatırım. Şimdiye kadar bir soruna denk gelmedim.

Tipik SSD'si olmayan, Windows açılırkenki uzun bekleme sürelerinden muzdarip insan konusu olmuş :) Alın bir SSD, düşünmeyin böyle şeyleri. 120 GB'si 150 200 TL arası bir fiyatı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı