Çözüldü Bilgisayarım 13 gündür açıkmış

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

supprime

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba ben bilgisayarımı kapatıyorum ya da kapattım olarak biliyorum fakat görev yöneticisinde 13 gündür açık olduğu yazıyor benim mi yanlışım var yoksa bir sıkıntı mı var?

1667718961359.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bilgisayar kapandığında tamamen kapanmaz, soft-shutdown gibi bir şey O, Fast Boot'a hazır olması için öyle oluyor, PC'yi normal şekilde de kapatıp açtığın zaman oradaki sayaç sıfırlanmıyor.
Eğer yeniden başlatırsan sistemi orası sıfırlanır.
Herhangi bir sorun yok, o sayaca takılma.
Önce PC'yi kapatın sonra kasanın arkasındaki güç düğmesini kapatın ya da fişi çekin.
Bu öneri hiç sağlıklı değil, Windows kendisini kapattığında belleğe hazır açılış komutlarını yazıyor demişlerdi, büyük ihtimalle bellek sorunlarına yol açacaktır bu yöntem, uzun süre kapalı kalan bilgisayarlar yeniden açıldığında donanım sorunları ile karşılaşılabilir, ben defalarca bellek arızası sorunu yaşadım, kapalı durumda güç tüketimi olmadığı için bence bunlara gerek yok, sağlıklı uzun ömürlü bir donanım sürekli çalışan donanımdır

@Silverhand2077 Ben bugün fişi komple çekmiştim. Sonra bu çalışma zamanı olayını görünce girip baktım. 15 gündür çalışıyor gözüküyor. Evden falan giderken hep fişi çekip giderim 15 günde en az 10 kere fişi çekmişimdir. İmkansız 15 olması. Bence oradaki süre başka bir şeyin süresi.

Bu öneri hiç sağlıklı değil, Windows kendisini kapattığında belleğe hazır açılış komutlarını yazıyor demişlerdi, büyük ihtimalle bellek sorunlarına yol açacaktır bu yöntem, uzun süre kapalı kalan bilgisayarlar yeniden açıldığında donanım sorunları ile karşılaşılabilir, ben defalarca bellek arızası sorunu yaşadım, kapalı durumda güç tüketimi olmadığı için bence bunlara gerek yok, sağlıklı uzun ömürlü bir donanım sürekli çalışan donanımdır.

Bu işlemin bir zararı yok hatta elektrik kesintisi ve dengesiz voltaj gelmelerine karşı koruyor ben yıllardır böyle kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

Merhaba ben bilgisayarımı kapatıyorum ya da kapattım olarak biliyorum fakat görev yöneticisinde 13 gündür açık olduğu yazıyor benim mi yanlışım var yoksa bir sıkıntı mı var?

Eki Görüntüle 1564356
Denetim masasından güç bölümüne gir orada hızlı başlatma açık sende onu kapat sonra tamamen kapatır ssd yoksa kapatma

Bu işlemin bir zararı yok hatta elektrik kesintisi ve dengesiz voltaj gelmelerine karşı koruyor ben yıllardır böyle kullanıyorum bir sorun yaşamadım.
Zaten psu lar bahsettiğiniz durumlara karşı korumayla üretilirler. PSU nuz kalitesiz değilse çok endişelenmeye gerek olacak bir durum olduğunu sanmıyorum.

Denetim masasından güç bölümüne gir orada hızlı başlatma açık sende onu kapat sonra tamamen kapatır ssd yoksa kapatma
Daha önce gönderide bahsettiğim gibi pc kapat dediğinizde windows pcyi tamamen kapatır. Güç tüketmez. Orada hiç kapanmamış olmasının nedeni hızlı açılmak için rami dosyaya yazması ve boot esnasında dosyadan rami hızlıca yüklemesi.

Fastboot'un nimeti mi desek belası mı desek bilemedim. Düşük sistem pclere bela, iyi sistemlere nimet...

4 GB ram varsa yapmayın. Gün içinde kanser eder.

Geri
Yukarı