Bilgisayarım Açılmıyor

koymenali96

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım bugün elektrik çarpmaya başladı. Kasaya dokunduğum da elektrik çarpıntısı problemi yaşıyordum. Aradan 1 saat kadar geçtikten sonra bilgisayarı kapattım ve tekrar açmaya çalıştığımda bilgisayardan hiçbir tepki almamaya başladım. Bilgisayarda anakart ışığı yanıyor. Sizce bunun sebebi nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkamet ettiğiniz binada topraklama hattı mevcut mu? Bazı durumlarda statik elektrik anakarta ulaşıp düşük voltaj ile çalışan devreleri yakabiliyor.

Güç tuşuna bastığın zaman sistemin verdiği tepki nedir, net olarak açıkla ki sorunun nereden kaynaklandığını çözebilelim.

Bilgisayarım bugün elektrik çarpmaya başladı. Kasaya dokunduğum da elektrik çarpıntısı problemi yaşıyordum. Aradan 1 saat kadar geçtikten sonra bilgisayarı kapattım ve tekrar açmaya çalıştığımda bilgisayardan hiçbir tepki almamaya başladım. Bilgisayarda anakart ışığı yanıyor. Sizce bunun sebebi nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Yanılmıyorsam eviniz/ofisinizin bina elektrik tesisatında topraklama bağlantısı bulunmuyor ve bu yüzden kasaya dokununca 30-40 V değerinde elektrik çarpmasıyla karşılaşıyorsunuz. Bina topraklamanız yoksa sadece bilgisayar kasasını beslemek için 2 tükenmez kalem kalınlığında bir çubuğa 3 mm kalınlıkta kablo bağlayıp toprağa gömün ve kablonun diğer ucunu ise kasanın iletken olan herhangi bir yerine bağlayın ve elektrik çarpmasını kontrol edin eğer daha az çarpıyorsa toprağa gömdüğünüz iletken çubuğun ebadını biraz daha arttırın.Bilgisayarınızın tepki vermemesi topraklama ile alakalı değildir anakart ışığı yanıyorsa anakarta bağlı ve geniş olan ATX kablosunu yerine sağlam oturtun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı