Bilgisayarım kendi kendini yeniden başlatıyor

Scrnn

Centipat
Dostlar, öncelikle selam.

Benim bilgisayar ile sıkıntılarım var. Bilgisayarı aldığım günden beri oyun oynamaktayım ve bilgisayarı alalı 3 yıl oldu. Bu 3 yıl boyunca PUBG’de ve belli başlı oyunlarda ara ara bilgisayarım kendi kendine restart atıyordu. Bu yüzden bilgisayarımdan tam güç alamıyordum ve hala da alamıyorum. Bilgisayarımın özellikleri PUBG’yi Ultra ayarlarda 150-200 FPS alabilecek seviyede fakat PUBG’yi Ultra ayarlara aldığımda tam paraşüt açarken ya da PUBG’yi açtıktan 20-30 saniye sonra bilgisayarım kendini yeniden başlatıyor. Bu aralar bilgisayarımın RAM’ini 16 GB’tan 32 GB’a yükselttim. Bilgisayarımda SSD yoktu 500 GB’lık Kingston 2.0 SSD aldım ve son olarak kasamı değiştirdim. Ama ne yapsam ki eski sorun devam ediyor. PUBG’de ayarları düşüğe çekmezsem kesin olarak kendini yeniden başlatıyor. Deceit oyununda da yeniden başlatıyor eğer ayarları düşüğe çekmezsem.

Bir de işlemcim çok ısınıyor sıvı soğutucumun olduğuna rağmen. Valorant oynarken 70-80 dereceyi görüyor. Bu işlemleri yaparken termal macunu da yeniledim. Sizce sorun nedir? Ben PSU diye düşünüyorum. Ekran kartımda problem olduğunu düşünmüyorum çünkü ekran kartım maksimum 65 dereceye çıkmıştır. MSI Afterburner’ı kullanıyorum. Hatta arada oyunlara girerken fanların hızını da arttırıyorum, ama bugün Valorant oynarken hiç ellemedim. Fanların hızını Valorant’da iken %100’e çektiğimde ortalama 43-44–45 derece alıyorum. Hiçbir şey yapmıyorken fanları %100’e çektiğimde ekran kartımın sıcaklığı 36-37-38 derece oluyor. O yüzden ekran kartımdan şüpheli değilim. İşlemcimden korkuyorum çünkü çok ısınıyor. Belki de çok ısınmasının nedeni güç kaynağından dolayıdır.

Güç kaynağından dolayı işlemcim ısınıyor olabilir mi? Çünkü yakında VR headset alacağım ve VR oyunları oynarken kapansın hiç istemiyorum. Asıl sorunun nerede olduğunu öğrenirsem hemen gidip değiştireceğim. Bugün yeniden denedim PUBG'yi Ultra ayarlarda oynamayı ve bigisayar kendini yeniden başlattı ama tam kapanırken *dlink* diye atma sesi geldi. Sanki böyle bir şey atıyormuş gibi. Bilgisayarımın içini açtım ve güç kaynağında hiç çıkartma, etiket vs. yoktu. Sadece markasının Zalman olduğunu biliyorum. Ama büyük ihtimalle eski kasam Zalman Z3 Plus olduğundan dolayı yanında verilen ZM600-LE 600W PSU olduğunu düşünüyorum. Sizce sorun nerede?
Güç kaynağını birazcık daha inceledikten dolayı kesin olarak güç kaynağımın ZM600-LE 600W PSU olduğuna karar verdim.

Benim bilgisayar ile sıkıntılarım var. Bilgisayarı aldığım günden beri oyun oynamaktayım ve bilgisayarı alalı 3 yıl oldu. Bu 3 yıl boyunca PUBG’de ve belli başlı oyunlarda ara ara bilgisayarım kendi kendine restart atıyordu. Bu yüzden bilgisayarımdan tam güç alamıyordum ve hala da alamıyorum. Bilgisayarımın özellikleri PUBG’yi Ultra ayarlarda 150-200 FPS alabilecek seviyede fakat PUBG’yi Ultra ayarlara aldığımda tam paraşüt açarken ya da PUBG’yi açtıktan 20-30 saniye sonra bilgisayarım kendini yeniden başlatıyor. Bu aralar bilgisayarımın RAM’ini 16 GB’tan 32 GB’a yükselttim. Bilgisayarımda SSD yoktu 500 GB’lık Kingston 2.0 SSD aldım ve son olarak kasamı değiştirdim. Ama ne yapsam ki eski sorun devam ediyor. PUBG’de ayarları düşüğe çekmezsem kesin olarak kendini yeniden başlatıyor. Deceit oyununda da yeniden başlatıyor eğer ayarları düşüğe çekmezsem.

Bir de işlemcim çok ısınıyor sıvı soğutucumun olduğuna rağmen. Valorant oynarken 70-80 dereceyi görüyor. Bu işlemleri yaparken termal macunu da yeniledim. Sizce sorun nedir? Ben PSU diye düşünüyorum. Ekran kartımda problem olduğunu düşünmüyorum çünkü ekran kartım maksimum 65 dereceye çıkmıştır. MSI Afterburner’ı kullanıyorum. Hatta arada oyunlara girerken fanların hızını da arttırıyorum, ama bugün Valorant oynarken hiç ellemedim. Fanların hızını Valorant’da iken %100’e çektiğimde ortalama 43-44–45 derece alıyorum. Hiçbir şey yapmıyorken fanları %100’e çektiğimde ekran kartımın sıcaklığı 36-37-38 derece oluyor. O yüzden ekran kartımdan şüpheli değilim. İşlemcimden korkuyorum çünkü çok ısınıyor. Belki de çok ısınmasının nedeni güç kaynağından dolayıdır.

Güç kaynağından dolayı işlemcim ısınıyor olabilir mi? Çünkü yakında VR headset alacağım ve VR oyunları oynarken kapansın hiç istemiyorum. Asıl sorunun nerede olduğunu öğrenirsem hemen gidip değiştireceğim. Bugün yeniden denedim PUBG'yi Ultra ayarlarda oynamayı ve bigisayar kendini yeniden başlattı ama tam kapanırken *dlink* diye atma sesi geldi. Sanki böyle bir şey atıyormuş gibi. Bilgisayarımın içini açtım ve güç kaynağında hiç çıkartma, etiket vs. yoktu. Sadece markasının Zalman olduğunu biliyorum. Ama büyük ihtimalle eski kasam Zalman Z3 Plus olduğundan dolayı yanında verilen ZM600-LE 600W PSU olduğunu düşünüyorum. Sizce sorun nerede?
Güç kaynağını birazcık daha inceledikten dolayı kesin olarak güç kaynağımın ZM600-LE 600W PSU olduğuna karar verdim.

Aynı sorun bende de oluyordu. Benim kişisel görüşüm işlemciyi değiştirin, bir de sağlam bir soğutucu alın. (Benim görüşüm, bu yanlış olabilir. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.)

Son düzenleyen: Moderatör:

Pubg de ultrada 200 fps alan bir bilgisayara 600w ın enerjisi yetmez 850 w felan lazım

Bencede PSU sıkıntılı bir de ileriye dönük ve FP olması için size şu PSU'yu öneriyorum çok kaliteli:

.

Akım korumasına kadar son teknolojileri içinde barındırıyor.

500 TL'lik bir güç kaynağından beklentiniz nedir? Böyle çoğu kişi güzel sistem toplayıp güç kaynağından kısıyor. Dandik bir PSU almışsınız. Kesinlikle değiştirin onu. Siteye baktım 1 puan dahi almamış PSU. Lütfen PSU değiştirin ve böyle hatalar yapmamaya dikkat edin. Güzel bir PSU alın.

Screenshot_2.png

Sistem özellikleriniz nedir? Temiz kurulum yapmayı denediniz mi?

Sistem özelliğim GTX 1080, Intel i7 7700K, MSI B250M GAMING PRO, 32 GB RAM, 2 TB HDD, 500 GB SSD. Unuttuğum olursa daha sonra eklerim mesajın için teşekkür ederim 🙂
Temiz kurulum yapmadım ama birçok kez format attım bilgisayarıma.

500 TL'lik bir güç kaynağından beklentiniz nedir? Böyle çoğu kişi güzel sistem toplayıp güç kaynağından kısıyor. Dandik bir PSU almışsınız. Kesinlikle değiştirin onu. Siteye baktım 1 puan dahi almamış PSU. Lütfen PSU değiştirin ve böyle hatalar yapmamaya dikkat edin. Güzel bir PSU alın.

Eki Görüntüle 637063

Açıkçası PSU’yu ben almadım kasanın yanında verdiler. Ben de geçici süreliğine kullanayım derken 3 yıl geçmiş 😂. Mesajın için çok teşekkür ederim.

Bencede PSU sıkıntılı bir de ileriye dönük ve FP olması için size şu PSU'yu öneriyorum çok kaliteli:

.

Akım korumasına kadar son teknolojileri içinde barındırıyor.

Çooook teşekkür ederim sorunun PSU’da olduğundan emin miyiz? Ona göre alacağım, bütçem kısıtlı da 😂. Mesajın için teşekkür ederim.

PUBG'de Ultra'da 200 FPS alan bir bilgisayara 600W'ın enerjisi yetmez 850W falan lazım.

Ben de öyle düşünüyorum 😂. Teşekkürler.

Aynı sorun bende de oluyordu benim kişisel görüşüm işlemciyi değiştirin bir de sağlam bir soğutucu alın (benim görüşüm bu yanlış olabilir şimdiden teşekkürler arkadaşlar).

Sıvı soğutucum var fakat sorunun nerede olduğunu kesin olarak anladığımda değiştireceğim parçaları. Mesajın için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Sistem bileşenlerinizi işlemci ekran kartı hepsini söylerseniz ona göre söyleriz. Ama PSU çok kötü.

Sistemimi yukarıya yazmıştım ama yeniden yazayım. Sistemim GTX 1080, Intel i7 7700K, MSI B250M GAMING PRO, 32 GB RAM, 2 TB HDD, 500 GB SSD. Unuttuğum varsa daha eklerim. Teşekkür ederim mesajın için. 🙂

@Trieetz güç kaynağına biraz fazla yüklenmişsin. Konu sahibinin sistemi için tam sınırda bir güç kaynağı olarak kalmış. Yine de 3 yıl boyunca işini yapması, sisteme zarar vermemesi, patlamaması artı puan olarak yazar. Bu kadar acımasız girmene gerek yoktu. 😄

@Scrnn işlemcinin soğutmasında sorun var bunu bir çözmen gerekli öncelikle. 70-80 derece tehlikeli bir seviye değil ama sıvı soğutma ile en az 10 derece daha düşük olması gerekirdi. Arctic MX-4 termal macun alıp attığım videoda "spreading" olanı uygulamanı öneririm eğer elin yatkınsa. Bunu yaptıktan sonra sıcaklık değerlerini tekrar kontrol et. Güç kaynağına gelirsek besleme sıkıntı yaşaması olağan bir durum ucu ucuna kalmış biraz. Eğer bir güç kaynağı alacaksan da şöyle bir güç kaynağı mevcut sistemin için kalite ve yeterlilik olarak sağlıklı olacaktır uçmaya gerek yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı