Bilgisayarım Masaüstünde Bile Kasıyor

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
i3 4160 İşlemci
PowerColor R7 265 Ekran Kartı
Kingston 8 GB DDR3 1600 MHZ RAM'li bir sistemim var.

Son 5-6 aydır bilgisayarım git gide o kadar çöktü ki, açılışı kapanışı çok yavaşladı. Masaüstünde yenile yapmak için sağ tık yaptığımda o gelen sekme bile ilk açıldığında ve oyunlardan çıktıktan sonra 15 saniyede geliyor. Çoğu zaman oyundan çıkınca sistem kendine gelemiyor kapatıp tekrar açıyorum. PUBG'de mesela oyundan çıktıktan sonra sistem cozutuyor. Bir klasöre girince uygulamaların logoları geç yükleniyor. Chrome'a zor giriyorum, bi dosyayı silerken bile zorlanıyor pc ya böyle bir şey olabilir mi?

PUBG'de bilgisayar evleri falan geç renderlayınca biraz araştırma yapmıştım, diskleri birleştirmek için bir program vardı onu deneyecektim de birleştirme süresini 1 gün diyince bıraktım. Bunu söyleme sebebim harddisk'im bir önceki bilgisayarımdan kaldı, yeni almamıştır 500 GB bir harddisk. Bir kere kendini sıfırlamıştı tüm dosyalarım gitmişti anlayacağınız sorunlu bir harddisk. Şimdi acaba sorun harddiskten mi kaynaklı? Tamam sistem çok da iyi değil ama en azından oyunlarda değil de normal gündelik kullanımda bu kadar ağır olmamalı, değil mi?

Not: Bu arada trojen vardır falan diye Windows sıfırlama diskini kullanarak bilgisayara format atmıştım yani virüs olduğunu sanmam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk birleştirme yapmanız gerekiyor. Windows'un programını kullanın. Aramaya "Sürücleri Birleştir ve İyileştir" yazarsanız çıkacaktır. 1 gün ise 1 gün, beklemeniz gerekiyor.

Sonrasında çok daha hızlanacaktır. Modern çağın en yavaş parçalarından biridir HDD. Veriler diskin etrafında dağıldığı için çok geç veriye erişiyor. Haliyle, siz de bilgisayar kasıyor sanıyorsunuz. Disk birleştirme de bu işe yarıyor. Sırayla çalışacak her şeyi, sırasına göre tekrar diske yerleştiriyor, bu şekilde disk çok daha az yol yaptığı için veriye daha hızlı erişiyor.

Oyunlarda veya PC boştayken CPU kullanımına bak bakalım, gereksiz bir yüksek kullanım varsa virüs olabilir. Bana da olmuştu format attım düzeldi gitti virüs.

Yeni konular

Geri
Yukarı