Bilgisayarım Power bölümünü çıkarıp taktıktan sonra açılmamaya başladı

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Arkadaşlar yaşadığım sorun şöyle;
Arkadaşlarımla oyun oynarken kulaklığım sürekli ve sürekli gidip geliyor ön jak bölümü temassızlık yapıyordu bilgisayarımın. Bende Power, jak ve diğer USB portlarının olduğu bölümü bıçak yardımıyla söktüm. Jak bölümünü ve USB portlarının üst ve alt kısımlarını ıslak mendille sildikten sonra peçeteyle kuruladım ve kapattım. Sonra o plastiği tekrar yerine oturttum ve bilgisayarımı çalıştırdım. Maalesef bilgisayarım açılmıyordu. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Çıkardığım bölumün fotoğrafını bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 15850382603041013363665578216483.jpg
    15850382603041013363665578216483.jpg
    784,7 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo bağlantılarını söküp taktıysanız yanlış bağlantı var mı kontrol edin. Takmayı unuttuğunuz bir kablo da olabilir.
Kabloları söküp takmadıysanız, kasa üzerindeki power tuşunun ya kabloları zarar görmüş ya da lehimlerinden biri atmış olabilir.

Kablo bağlantılarını söküp taktıysanız yanlış bağlantı var mı kontrol edin. Takmayı unuttuğunuz bir kablo da olabilir.
Kabloları söküp takmadıysanız, kasa üzerindeki power tuşunun ya kabloları zarar görmüş ya da lehimlerinden biri atmış olabilir.
Büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi birşey oldu çünkü anakarta uğraşmadım. O plastiği çıkarırken kablolardan birini yırtmışımdır diye düşündüm ama sorun yok gibi.

Kablonun dış yüzeyinden herşeyi anlayamazsınız. Kablo içindeki tellerdeki kırılma, çatlama gibi bir durum dışarıdan görünmeyebilir. Lehimleri sağlam duruyorsa kabloda sıkıntı çıkmış olabilir. İyi bir elektronik tamircisi durumu ucuza çözebilir. Kabloyu değiştirmesi yeterli olur. Lehimlerden biri atmışsa tekrar lehimleyerek sorun çözülür.

Kablonun dış yüzeyinden herşeyi anlayamazsınız. Kablo içindeki tellerdeki kırılma, çatlama gibi bir durum dışarıdan görünmeyebilir. Lehimleri sağlam duruyorsa kabloda sıkıntı çıkmış olabilir. İyi bir elektronik tamircisi durumu ucuza çözebilir. Kabloyu değiştirmesi yeterli olur. Lehimlerden biri atmışsa tekrar lehimleyerek sorun çözülür.
Bu arada yazmayı unutmuşum güç kablosunu bilgisayar tam kapanmadan aceleyle çekmiştim bunun da etken olabileceğini düşünüyorum. Birkaç kez bilgisayar çalışırken elektrik gitmişti ve bir sorun olmamıştı ama bu olmayacağını anlamına gelmez.

Uzay montaj ile sistemin açılabilmesi için anakart üzerinde de power tuşu bulunabiliyor. Varsa oradan sistemi çalıştırmayı deneyin. Güç kablosunu çektiğiniz için sistem bileşenlerinizden biri arızalanmış mı kontrol etmenizi sağlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı