Bilgisayarım SSD'yi ve HDD'yi görmüyor

PTSD-FlashBack

Femtopat
Arkadaşlar merhaba, gayet sorunsuz çalışan bilgisayarım bu gün açtığımda ASUS DVD cihazından Boot etti, Boot menüsünü açtığımda kullandığım Kingston 120 KG SSD'yi ve WD 1 TB Harddisk sürücülerimi göremedim, BIOS menüsüne girip oradan Boot menüsüne detaylı baktığımda da yine gözükmüyorlar, yeni bir Windows 10 atmak için USB bellek hazırladım, hani belki orada gözükürler diye, orada da hiçbir sürücü bulunamadı diyor.

Kablolarını çıkardım yeniden taktım sorun çözülmedi, MSİ Z77A-GD65 model anakart kullanıyorum ve en son BIOS güncellemesi 2013'de gelmiş, o da yüklü zaten.

Son düzenleme:
Basit bir çözüm olarak BIOS'u sıfırlayın. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız, Secure Boot'u kapatın. Boot kısmından SATA modu'nu değiştirmeyi deneyin. Bildiğim kadarıyla AHCI mode'da olması gerek.

Sata modu'nu değiştirmek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Basit bir çözüm olarak BIOS'u sıfırlayın. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız, Secure Boot'u kapatın. Boot kısmından SATA modu'nu değiştirmeyi deneyin. Bildiğim kadarıyla AHCI mode'da olması gerek.

Sata modu'nu değiştirmek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sata kablolarını bir kez daha çıkarıp taktığımda bu sefer WD HDD'ye erişim sağladım, hatta ona bir Windows bile yükledim, ancak SSD ne yaptıysam gözükmedi, teknik olarak acaba SSD'nin ömrü mü doldu diye düşünüyorum.

Dediğiniz yöntemleri de denedim.

SSD'lerin ömrü kısadır. Ancak bu ömrü dolunca bidaha kullanılamaz demek değildir. Diskiniz yavaşlamaya başlar, yada dosyalarınıza erişmede, yazmada vs. sorun yaşarsınız. Sisteminiz UEFİ destekli. eğer UEFİ format atmış ve Legacy, yani eski tip BIOS'ta başlatmaya çalışıyor iseniz sisteminiz ordaki Windows'u görmüyecektir. Benim tavsiyem kesinlikle UEFI olarak sistem kurmanızdır.

Geri
Yukarı