HDD'yi ve SSD'yi tamamen temizleme

• Konuyu başlatan wus
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 523

wus

Hectopat
SSD veya HDD modeli
SSD: Patriot Burst SATA 3 HDD: Seagate Barracuda
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımı satarken içinde diskleri de vereceğim ancak formattan sonra verilerimin çeşitli programlar aracılığıyla geri yüklenebilmesini engellemek istiyorum yani geri dönüştürülemeyecek şekilde verileri tamamen yok etmek istiyorum. Bu durumda ne yapabilirim?

SSD: Patriot Burst SATA 3
HDD: Seagate Barracuda.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD için;
1-) SSD üreticisinin bir yazılımı varsa onu yükleyip temizleme işlemi yapmak.(Apacer böyle bir program yayınlamadı diye biliyorum.)
2-) Bazı anakart BIOS yazılımlarında böyle bir temizlik özelliği var. Tool veya Advanced sekmesi altında Secure Erase gibi bir ifadeye bak.
3-) Son çare olarak üçüncü parti bir yazılım lazım. Parted Magic ilk karşıma çıkan yazılımlardan birisi.

Burada HDD'yi güvenli silme için kullanılan herhangi bir aracı kullanmamanın sebebi yukarıdaki yöntemlerin SSD içindeki over provisioning kısımları dahil silmesidir. Ben henüz bu yöntemlerin hiçbirisini deneme ihtiyacı görmedim.

HDD için; yavaş format, güvenli veri silme gibi yöntemler yapılır. En meşhur programlardan birisi Low level Format tool. Windows üzerinde "hızlı biçimlendirme" seçeneği kaldırılarak format atmanın da işe yarayacağını söyleyenler var. Ben daha önce sağlık açısından HD Tune kullanarak one pass zero fill yapmıştım. Hem askıya alınanan sektörler düzeldi hem de birazcık performansı artmıştı. HDD üzerinde güvenli silinmeye rağmen hala eser miktarda veri kaldırılabilir. Bunun için 3-7 hatta 35 geçişli rastgele veri yazdıran algoritmalar mevcuttur. Bence gerek yoktur. Çok uzun sürerler.

Şu yöntem tamamen iz bırakmadan yok edebilir denilemez. Tek yöntem fiziki olarak yakıp yok etmek. Yazılımla sektör sil parçala bunların hepsi boş. Zaman buldukca suç araştırma FBI belgeselleri izlerim. Adamlar çıkan yangında yarısı erimiş güvenlik kamerası cd'sinden yangını kimin çıkarttığını buldular. Verilerim çok değerli diyorsan bence ssd hdd yi çıkart öyle sat alacak kişi kendi depolama birimini taksın. Sistemin 1-2k eksik fiyata gider en fazla ne kaybedersin

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı