Bilgisayarım sürekli mavi ekran veriyor

darktorch

Hectopat
Öncelikle selamlar
Yaklaşık 2-3 ay önce bilgisayarım sürekli mavi ekran hatası vermeye başladı. İlk başta internetten birkaç şey deneyip sorunu kısa bir süreliğine çözdüm fakat kısa bir süre sonra tekrar mavi ekran hatası vermeye başladı. Ben de format atmayı denedim ve işe yaradı yaklaşık 2-3 aydır mavi ekran hatası almıyordum sonra birgün DotA 2 oyununa girdim ve her DotA 2 oyununa girdiğimde bilgisayar yeniden başlatmaya başladı bir zaman sonra oyuna girmeden bilgisayarı açtıktan 3 4 dakika sonra yeniden başlatmaya başladı ben de ilk önce başlangıç onarmayı denedim işe yaramadı sonra hata ayıklama modunu açtım ve CMD'den SFC /scannow komutu ile tarama başlattım tarama bitince fotoğraftaki yazı cıktı ve anladığım kadarıyla sorunun bazılarının çözülemediğini detaylarınında cbs. Log diye bir not defterine kaydedildiği yazdı bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Mavi ekranda verdiği hataların isimleri de unexpected store exception ve critical process died idi.

Dump dosyaları: Hatalar.rar
Log dosyası: CBS.log

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11,6 KB · Görüntüleme: 498
Son düzenleyen: Moderatör:
Benim arkadaşımda da aynı sorun vardı, önce temiz bir format attım sonra şu SATA kablolarının yerini değiştirdik, sorun ortadan kalktı. scannow 'un çözemeyeceği sorunlar bulundu diyor sanırım. Temiz bir işletim sistemi kurmanı öneririm.

Buradan minidump dosyalarını upload edebilirsiniz.

Benim arkadaşımda da aynı sorun vardı, önce temiz bir format attım sonra şu SATA kablolarının yerini değiştirdik, sorun ortadan kalktı. scannow 'un çözemeyeceği sorunlar bulundu diyor sanırım. Temiz bir işletim sistemi kurmanı öneririm.
Yeni formatı 2 ay önce falan attım zaten sadece dota 2'ye girdigimizde hata vermeye başladı sonra 1 kere o hatayı verince sürekli vermeye başladı.

Buradan minidump dosyalarını upload edebilirsiniz.

Yardımın için teşekkürler hem log dosyasını hemde dump dosyalarını attım.

Nedenini tam olarak bilemeyeceğim ama ben RAM frekans değerlerini yükselttiğimde benzer hatalarla karşılaştım. Örneğin anakartım 3800 mhz destekliyor ancak 3600 mhz destekleyen RAM kullanmama rağmen en fazla 3200'e kadar yükseltebiliyorum. Frekansı daha da arttırırsam mavi ekranlar baş gösteriyor. Kullandığınız RAM anakartınız ile uyumlu mu bunu bir kontrol edebilirsiniz. Benimki değilmiş mesela. Sonradan öğrendim. 🙂

Nedenini tam olarak bilemeyeceğim ama ben RAM frekans değerlerini yükselttiğimde benzer hatalarla karşılaştım. Örneğin anakartım 3800 mhz destekliyor ancak 3600 mhz destekleyen RAM kullanmama rağmen en fazla 3200'e kadar yükseltebiliyorum. Frekansı daha da arttırırsam mavi ekranlar baş gösteriyor. Kullandığınız RAM anakartınız ile uyumlu mu bunu bir kontrol edebilirsiniz. Benimki değilmiş mesela. Sonradan öğrendim. 🙂
Nasıl kontrol edebilirim ?
Buraya da yazayım anakartımla ramimi eğer anlarsanız diye

Anakart: Asus PRİME B350M-A AMD Çipset B350 Soket AM4 DDR4 3200MHz(O.C) HDMİ USB 3.1

Ram: GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Single Ram

Nasıl kontrol edebilirim ?
Buraya da yazayım anakartımla ramimi eğer anlarsanız diye

Anakart: Asus PRİME B350M-A AMD Çipset B350 Soket AM4 DDR4 3200MHz(O.C) HDMİ USB 3.1

Ram: GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Single Ram
Zaten siz bios içerisinden elle manuel değişiklik yapmadıysanız muhtemelen 2133 mhz değerinde çalışıyordur. Ben MSI Z270 anakartında OC başlığı altında görebiliyorum. Asus anakartta da muhtemelen aynı yerdedir.

Dosya Ekleri

• 34.png
    34.png
    74,8 KB · Görüntüleme: 179
Zaten siz bios içerisinden elle manuel değişiklik yapmadıysanız muhtemelen 2133 mhz değerinde çalışıyordur. Ben MSI Z270 anakartında OC başlığı altında görebiliyorum. Asus anakartta da muhtemelen aynı yerdedir.
Ramleri O.C etmeyi biliyorum nerde göründüğünü de biliyorum yine de yardımın için saol ve suan ramler 2400 mhzde eğer normal modda çalıştırmam gerekiyorsa norma moda alırım ama uyumluluk konusunu anlayamadım nerden bakıcaz uyumlu olup olmadığına normalde uyum diye birşey olmadığını biliyorum varsa da nerden bakabilirim ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı