Bilgisayarımı ilk açtığımda programlar yavaş açılıyor

Tokiler

Decipat
Makaleler
1
Arkadaşlar bilgisayarı kapatıp açtığımda, programlar 3-5 saniye arasında bir süreyle açılıyor. Ardından yeniden açtığımda programı, bu sefer hızlı açılıyor. Acaba neden böyle oluyor? Bilgisayarımda virüs yok tarama da yaptım, hatta ilk virüs bulaştığında BIOS'u bile formatladım. (Yani PC sonradan hızlanıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bilgisayarının hızlı açılması veya programların, oyunların hızlı açılmasını istiyorsan HDD değil SSD kullanman lazım.
SSD kullanıyorsan ve böyleyse, okuma-yazma değerleri iyi olmayabilir.
Zaten programların ilk açılışı biraz daha zor olur.

SSD mi HDD mi kullanıyorsunuz? İşlemciniz nedir? Bilgisayar açılırken yük yapacak programlarla mı açılıyor?
Öncelikle bilgisayarının hızlı açılması veya programların, oyunların hızlı açılmasını istiyorsan HDD değil SSD kullanman lazım.
SSD kullanıyorsan ve böyleyse, okuma-yazma değerleri iyi olmayabilir.
Zaten programların ilk açılışı biraz daha zor olur.
hdd kullanıyorum, işlemcim i5 9400f(ram'in ve işlemcinin hızını yükselttim)

Arkadaşlar bilgisayarı kapatıp açtığımda, programlar 3-5 saniye arasında bir süreyle açılıyor. Ardından yeniden açtığımda programı, bu sefer hızlı açılıyor. Acaba neden böyle oluyor? Bilgisayarımda virüs yok tarama da yaptım, hatta ilk virüs bulaştığında BIOS'u bile formatladım. (Yani PC sonradan hızlanıyor)
Bende de öyle oluyor. Kendine geliyor ilk başta herhalde :D

Program ilk açıldığında HDD/SSD üzerinden RAM'e yüklenir. Kapattığınızda bilgilerin bir çoğu RAM üzerinde kalmaya devam eder yer ihtiyacı olana kadar. İkinci açtığınızda hızlı gelmesinin nedeni bu.

Geri
Yukarı